6 простих кроків, як створити ОСББ під час карантину

28 May 2020

Пандемія COVID-19 змусила мешканців багатоповерхових будинків все частіше замислюватись про комфорт свого будинку, облаштування і чистоту під‘їзду, отримання житлово-комунальних та інших послуг належної якості за обґрунтованими цінами – тобто питаннями, на які мешканці будинку можуть безпосередньо вплинути, тільки якщо вони є членами ОСББ.

Створити ОСББ, коли діють певні карантинні обмеження, видається простіше, ніж може здатися на перший погляд. За останні декілька тижнів у рамках спільного проєкту Європейського Союзу та Програми розвитку ООН (ПРООН) в Україні «Об’єднання співвласників будинків для впровадження сталих енергоефективних рішень» (HOUSES) вже було створено 31 ОСББ по всій Україні.

Як же створити ОСББ під час карантину?

Любов Воропай, голова правління новоствореного ОСББ у селищі міського типу Краснопілля Сумської області, та Тамара Харченко, регіональна координаторка ПРООН у Сумській області, розповідають про шість важливих кроків для створення об’єднання співвласників багатоквартирних будинків прямо зараз.

Крок 1: Створення ініціативної групи

Ще на початку лютого 2020 року Краснопілля відвідала регіональна координаторка ПРООН в Сумській області Тамара Харченко, щоб розповісти про можливості, які надає проєкт ЄС/ПРООН HOUSES та розпочати діалог з місцевою громадою стосовно створення ОСББ та впровадження заходів з енергоефективності в рамках існуючих місцевих та державних програм підтримки. Саме під час цієї зустрічі Любов Воропай дізналася про всі переваги ОСББ.

«Як і усі люди, мешканці нашого будинку хотіли покращити умови свого проживання. Хоча ми вже були в житлово-експлуатаційній конторі, ми розуміли, що для того, аби ефективніше розв'язувати нагальні питання й отримати контроль над фінансуванням, нам слід шукати іншу форму управління. Саме тому ми вирішили організувати ОСББ, — зазначає Любов Воропай. — Тоді ніхто не знав, що за кілька тижнів трапиться спалах коронавірусного захворювання. Але зараз ми ще раз впевнилися в правильності свого вибору, адже ми швидше можемо координувати зусилля щодо протидії розповсюдженню вірусу в нашому будинку». Наприкінці лютого та на початку березня 2020 року Любов Воропай провела декілька зустрічей із співмешканцями та створила ініціативну групу.

Крок 2: Проведення роз‘ясувальної роботи з мешканцями

У цей час було розпочато проведення детальної інформаційної роботи вже з самими майбутніми співвласниками.

«Розмови зі співмешканцями та інформаційна робота загалом відіграють значну роль.  Більшість зазвичай не знає про переваги ОСББ, наприклад, про контроль використання видатків на утримання будинку або про безпосередню участь співмешканців у покращенні житлових умов, — каже Любов Воропай. — На цьому етапі важливо разом знайти відповіді на всі нагальні питання. Така робота доволі кропітка і потребує особистого підходу при спілкуванні, але я раджу витрати стільки часу на обговорення усіх важливих питань, скільки потрібно, бо саме так ви формуєте фундамент ОСББ».

Під час карантину інформування мешканців будинку краще робити онлайн.

«Ви можете використовувати соціальні мережі, месенджери або навіть листуватися за допомогою поштових скриньок співвласників для того, аби розв’язати усі нагальні питання», — додає Тамара Харченко.

Крок 3: Складення переліку власників

«Для створення ОСББ необхідно скласти перелік власників у будинку. Звичайно, ви можете зв’язатися з кожним мешканцем особисто, ми також проходили цей шлях. Але під час карантину необхідну інформацію ви можете отримати за допомогою Державного реєстру речових прав на нерухоме майно», — зазначає пані Воропай.

Якщо у Реєстрі відсутня інформація про приміщення або право власності, які реєструвалися до 2013 року, то варто звернутися до міського бюро технічної інвентаризації. До того ж, ви можете звернутися до самих мешканців будинку, аби отримати актуальну інформацію. У випадку особистої комунікації з мешканцями під час карантину зверніть увагу на попередні пропозиції щодо онлайн-спілкування, а також не забувайте дотримуватися рекомендацій Міністерства охорони здоров’я України та Всесвітньої організації охорони здоров'я щодо того, як вберегтися від коронавірусної інфекції.

Крок 4: Підготовка статуту ОСББ

«Підготовлений статут має відповідати офіційно затвердженому Типовому статуту об’єднання співвласників багатоквартирного будинку. З одного боку, вам не потрібно нічого вигадувати, оскільки відповідні шаблони вже створені. Проте існують певні деталі на яких слід зосередити увагу, — наголошує пані Любов Воропай. — Наприклад, подумайте про розподіл голосів у вашому майбутньому ОСББ або які питання будуть винесенні на письмовий розгляд».

«Якщо ви не знаєте, як підготувати статут майбутнього ОСББ, то зразки ви можете знайти на сайті https://proosbb.info, в розділі «Бібліотека», — пропонує Тамара Харченко.

Крок 5: Скликання установчих зборів під час карантину та письмове опитування

«Ми вже були на фінальному етапі створення ОСББ, але під час спалаху коронавірусу в Україні багато речей ніби завмерли. Проте карантин на став перешкодою. Дотримуючись рекомендацій Міністерства охорони здоров’я України та за підтримки регіональної координаторки ПРООН, ми провели зустріч на відкритому просторі, де всі присутні дотримувалися дистанції та мали особисті засоби захисту: маски та гумові рукавички», — каже Любов Воропай.

Оскільки усі необхідні рішення були прийняті протягом установчих зборів, то потреби у проведенні письмового опитування не було.

«Коли у вас виникла потреба проведення саме письмового опитування співвласників в умовах карантину, то намагайтеся уникати особистого контакту з іншими мешканцями. Ми розробили інфографіку, яка вам може допомогти краще скоординувати відповідну комунікацію», — зауважує Тамара Харченко.

Крок 6: Державна реєстрація ОСББ

«Під час пандемії були введені карантинні обмеження, і ми не знали, чи  можливо отримати державну реєстрацію для ОСББ. Документи слід надавати до Центру надання адміністративних послуг. Я дізналася, що ЦНАП приймає документи через відповідну скриньку в своєму приміщенні, а для будь-яких додаткових запитань діють дистанційні консультації. Протягом декількох тижнів ми зареєстрували ОСББ і тепер плануємо наші наступні кроки, — зазначає пані Воропай. — Якщо вам дійсно цікаво зануритися у тему покращення умов вашого житла, робити перші кроки буде нескладно. Зараз у відкритому доступі є багато матеріалів, що покроково пояснюють, як створити ОСББ, але коли є підтримка координаторів ПРООН — це значно легше».

Вже понад півтора року Європейський Союз та Програма розвитку ООН реалізовують проєкт «Об’єднання співвласників будинків для впровадження сталих енергоефективних рішень» (HOUSES) із метою стимулювання та підтримки створення об’єднань співвласників багатоквартирних будинків у всіх 24 областях України. За цей час було створено 1557 ОСББ по всій Україні. Кількість мешканців багатоквартирних будинків, готових об’єднуватися і брати спільні кредити задля впровадження енергоефективних заходів, зросла до 19% у порівнянні з 15% у 2015, повідомляє ГО «Екодія». Ця тенденція видається позитивною, але заради досягнення значних результатів, кількість енергоефективних заходів та створених ОСББ має зростати.

Детальна інформація зі створення та початку діяльності ОСББ міститься в однойменному посібнику. Якщо ви готові перегорнути нову сторінку енергоефективності в житлових будинках, то координатори ПРООН в регіонах завжди запропонують свою допомогу та знання, знайдуть правильне рішення складної ситуації та дадуть слушну пораду — http://www.houses.in.ua