Дослідження: пандемія нової коронавірусної хвороби ставить нові виклики перед українцями

30 April 2020

Фото: Андрій Крєпкіх / ПРООН в Україні

Більшість українців отримують інформацію про нову коронавірусну хворобу COVID-19 зі ЗМІ, як свідчить свіже соціологічне опитування. Майже половина респондентів вважає, що мешканців непідконтрольних Уряду України територій необхідно пропускати на підконтрольну територію, щоб забезпечити їм доступ до лікування від COVID-19.

Такі результати соціологічного опитування про ставлення українців до нових викликів, пов’язаних із пандемією COVID-19. Дослідження провів Київський міжнародний інститут соціології на замовлення Програми розвитку ООН (ПРООН) в Україні в період із 9 до 24 квітня 2020 р.

«Світ стоїть перед безпрецедентною загрозою пандемії коронавірусної хвороби COVID-19. Це найбільша криза з часів Другої світової війни. COVID-19 спричинив глобальну кризу у сфері охорони здоров’я, соціальну та економічну кризи», - сказала Постійна представниця ПРООН в Україні Дафіна Ґерчева.

«Під час ізоляції вразливі групи потерпають найбільше від кризи. ПРООН працює над тим, щоб нікого не залишити осторонь».

Під час опитування з’ясувалося, що більшість українців дізнаються інформацію про коронавірусну хворобу COVID-19 та способи убезпечити себе від неї із засобів масової інформації (63 %) та соціальних мереж (49 %). 25% респондентів звертаються по інформацію до офіційних джерел, таких як сайти Міністерства охорони здоров’я України, Всесвітньої організації охорони здоров’я тощо. Окрім того, 11% респондентів дізнаються інформацію про COVID-19 від родичів та друзів.

Такі цифри суголосні результатам загальнонаціонального дослідження «Що українці знають та думають про права людини: оцінка змін (2016–2018)», згідно якого ЗМІ є основним джерелом інформації з прав людини, адже 2/3 жителів України дізнаються про права людини з телебачення.

Високий рівень довіри до ЗМІ покладає на них значну відповідальність. Підхід, що базується на правах людини, а також використання лише достовірних джерел має бути в основі журналістської діяльності.

Також під час опитування респондентів запитували про інші виклики, пов’язані з поширенням COVID-19.

Українців запитували про їхнє ставлення до ситуації, яка склалася в лютому цього року в Нових Санжарах, коли мітингувальники здійснили напад на автобуси, у яких знаходилися евакуйовані з китайського Уханя українці. 35 % українців вважають таку поведінку неприпустимою — злочином, за який винні мають бути покарані відповідно до закону. 30% респондентів вважають, що не все так однозначно, і що ситуація була спровокована владою, яка не проінформувала місцеве населення належним чином. Ще 15 % опитаних вважають, що ситуацію спровокували опозиційні сили. Лише 1,6% вважають, що мітингувальники вчинили правильно.

Також під час опитування 42 % українців погодилися з тим, що необхідно пропускати мешканців непідконтрольних Уряду України територій на підконтрольну територію для лікування коронавірусної хвороби COVID-19, а 19 % погодилися з цим твердженням, але з певними застереженнями. Проти висловилася чверть опитаних.

«Дані опитування показали, що люди в Україні розуміють: тим, хто живе в окупації, має бути забезпечений доступ до медичної допомоги на підконтрольній території. Наразі це майже неможливо забезпечити через закриття всіх контрольних пунктів в’їзду та виїзду ще на початку березня», - прокоментувала результати дослідження адвокаційна менеджерка Центру прав людини ZMINA Альона Луньова.

«З огляду на заплановане послаблення карантину, уряд має враховувати потреби людей, що живуть в окупації, - зокрема, і потребу в медичній допомозі», - зауважила пані Луньова.

«Будь-які форми дискримінації є неприпустимими. Повага до прав людини має бути в основі ефективної відповіді на цю кризу», - наголосила пані Ґерчева.

Для ефективного реагування на нові правозахисні виклики ПРООН в Україні підтримує Офіс Уповноваженого Верховної Ради в Україні у здійсненні моніторингу дотримання прав людини під час карантину. Зокрема, регіональна мережа Уповноваженого здійснила моніторинг доступу до публічної інформації щодо протидії поширенню COVID-19 в усіх областях України. Також під час карантину регіональна мережа проходить онлайн навчання з теми протидії мові ворожнечі, аби краще реагувати та попереджати такі випадки на місцях.

Про методологію:

Дослідження проводилося Київським міжнародним інститутом соціології з 9 по 24 квітня 2020 року методом CATI (телефонні інтерв’ю з використанням комп’ютера) на основі випадкової вибірки номерів мобільних телефонів. Вибірка репрезентативна для дорослого населення (віком 18 років і старше) України.

Опитування проводилося у всіх областях України, окрім територій, які тимчасово не контролюються владою України, — АР Крим, окремих районів Донецької та Луганської областей. Польовий етап тривав з 17 до 22 квітня 2020 року. У результаті польового етапу було зібрано 2000 анкет.

Опитування проведено на замовлення проєкту ПРООН «Права людини для України» за фінансової підтримки Міністерства закордонних справ Данії.