Дані та факти з урахуваннями територіальних особливостей повідомлятимуть про пріоритетні напрямки у відновленні уражених конфліктом Донецької та Луганської областей 

Фото: Андрій Карпенко / ПРООН в Україні

Автори: Антон Тишковський, спеціаліст з моніторингу, оцінки та інновацій, ПРООН; Джеремі Веттервальд, національний координатор, IMPACT Initiatives

Київ, 4 вересня 2020 року – Конфлікт на сході України триває, тому вирішення питань щодо довгострокового відновлення у підконтрольних уряду України територіях Донецької та Луганської областей стає пріоритетним для місцевих і центральних органів влади, а також інших учасників процесу розвитку.

За фінансової підтримки Європейського Союзу Програма ООН із відновлення та розбудови миру разом з ACTED і IMPACT впроваджує ініціативу AGORA, щоб забезпечити відновлення уражених конфліктом областей, використовуючи територіальний підхід, дані та геопросторовий аналіз.

Для цієї мети у період з листопада 2019 року по вересень 2020 року AGORA провела опитування 14907 місцевих жителів і 1073 постачальників послуг у восьми секторах (освіта, здоров'я, адміністративні послуги, соціальні послуги, фінанси, працевлаштування, екстрені служби та комунальні служби) щодо їх потреб і пріоритетів відновлення. Порівнявши точки зору споживачів послуг (жителів) і постачальників послуг (комунальних служб та установ), AGORA склала вичерпну і детальну картину того, яким чином міжнародні організації можуть підтримувати розвиток місцевих спроможностей із надання інтегрованих та комплексних послуг місцевому населенню. Першим значним звітом цього проєкту є огляд агломерації Сєвєродонецька (до якої входять міста Сєвєродонецьк, Лисичанськ, Рубіжне та наближені до них населені пункти). У результатах виділено особливі пріоритети кожної територіальної громади, які дозволяють відповідним чином зробити порівняння території та розробити конкретні цільові заходи для кожної з них.

Карта 1. Карта агломерації Сєвєродонецька

Наприклад, результати дослідження показують, що серед місцевого населення переважають жителі старшого віку, що вказує на певні особливості у плануванні постачання послуг, напр., адаптації наявного обладнання та інфраструктури до потреб цієї вікової групи. Найчастіше мешканці називали такі проблеми: якість медичних послуг (55%), доступ до медичних послуг (36%), економічна недоступність товарів (31%) і працевлаштування (26%).

Карта 2. Карта мережі, де працюють жителі

Якщо пов'язувати дослідження з можливостями для розбудови миру, то 64% респондентів, які представляють органи правосуддя та 53% представників соціальних служб повідомляли про те, що вони також надають послуги жителям непідконтрольних уряду територій, які перетинають «лінію зіткнення» задля цього. 

Аналіз відповідей постачальників послуг також дозволяє розробляти цільові програми підтримки конкретних установ та комунальних служб з боку органів влади та міжнародних організацій. Нарешті, з точки зору екології, жителі вказували на проблеми стосовно забруднення повітря і води, незаконні сміттєзвалища, знищення лісів і накопичення відходів.

У наступному етапі цього проєкту результати будуть поширені серед новостворених об'єднаних територіальних громад (ОТГ), які отримають можливості з управління інформацією, аналізу геопросторових даних та статистики, щоб підтримувати відновлення і сталий розвиток територій Донецької та Луганської областей. На 25 жовтня 2020 року заплановано вибори, і ця інформація надасть новообраним керівникам місцевих органів влади детальну інформацію для планування наступних заходів, використовуючи якісні дані з розбивкою за статтю і віком.

Довідка

Поточне дослідження є частиною проєкту «Підтримка ЄС на сході України – Відновлення, розбудова миру і управління», який реалізовується Програмою ООН із відновлення та розбудови миру (UN RPP).

Програма UN RPP реалізовується чотирма представництвами ООН: Програма ООН з розвитку (UNDP), Структура ООН з питань гендерної рівності і прав жінок (ООН Жінки), Фонд ООН з народонаселення (UNFPA) і Продовольча і сільськогосподарська організація при ООН (FAO).

Програму підтримують тринадцять міжнародних партнерів: Європейський союз (ЄС), Європейський інвестиційний банк (ЄІБ), Посольство США в Україні, уряди Канади, Данії, Німеччини, Японії, Нідерландів, Норвегії, Польщі, Швеції, Швейцарії та Великобританії.

AGORA є ініціативою організацій IMPACT і ACTED, які сприяють стабілізації вразливих і постраждалих від кризи територій, посилюючи спроможності з протидії кризі та створюючи можливості для комплексного відновлення. Робота AGORA побудована навколо двох ключових принципів: поєднання зусиль місцевих суб'єктів і міжнародних організацій, а також проведення аналізу на рівні місцевих громад як основних територіальних одиниць для планування, координації та постачання допомоги й базових послуг.

Icon of SDG 16

ПРООН У світі

Ви знаходитесь на ПРООН Україна 
Перейти на ПРООН у світі

А

Азербайджан Албанія Алжир Ангола Аргентина Афганістан

Б

Бангладеш Барбадос Бахрейн Беліз Бенін Білорусь Болівія Боснія і Герцоговина Ботсвана Бразилія Буркіна-Фасо Бурунді Бутан

В

В'єтнам Венесуела Вірменія

Г

Габон Гаїті Гамбія Гана Гаяна Гватемала Гвінея Гвінея-Бісау Гондурас Грузія

Д

Демократична Республіка Конго Джибуті Домініканська Республіка

Е

Еквадор Екваторіальна Гвінея Ерітрея Есватіні Ефіопія

Є

Єгипет Ємен

З

Замбія Зімбабве

І

Індія Індонезія

Й

Йорданія

К

Кабо-Верде Казахстан Камбоджа Камерун Кенія Киргизстан Китай Кіпр Колумбія Коморські острови Корейська Народно-Демократична Республіка Косово Коста-Ріка Кот-д'Івуар Куба Кувейт

Л

Лаоська Народно-Демократична Республіка Лесото Ліберія Ліван Лівія

М

М'янма Маврикій та Сейшельські острови Мавританія Мадагаскар Малаві Малайзія Малі Мальдіви Марокко Мексика Мозамбік Молдова Монголія

Н

Намібія Непал Нігер Нігерія Нікарагуа

П

Пакистан Панама Папуа-Нова Гвінея Парагвай Перу Південна Африка Південний Судан Північна Македонія Програма допомоги палестинському народу

Р

Республіка Ірак Республіка Конго Руанда

С

С'єрра-Леоне Сальвадор Самоа (офіс покриває кілька країн) Сан-Томе і Принсіпі Саудівська Аравія Сенегал Сербія Сирія Сомалі Судан Сурінам

Т

Таджикістан Тайланд Танзанія Тимор-Лешті Тихоокеанський регіон Того Тринідад і Тобаго Туніс Туреччина Туркменістан

У

Уганда Узбекистан Україна Уругвай

Ф

Філіппіни

Ц

Центральноафриканська Республіка

Ч

Чад Чилі Чорногорія

Ш

Шрі-Ланка

Я

Ямайка