ПРООН посилює бізнес-об’єднання для розвитку малого і середнього бізнесу

18 August 2020

Обрано партнерські бізнес-об’єднання, що співпрацюватимуть з проєктом ПРООН

Фото: Артем Гетьман / ПРООН в Україні

Задля підтримки розвитку малого і середнього бізнесу в Україні та підвищення його конкурентоспроможності завдяки більш професійним та клієнтоорієнтованим бізнес-об’єднанням, Програма розвитку Організації Об’єднаних Націй (ПРООН) в Україні розпочала активну фазу реалізації проєкту «Зміцнення бізнес-об’єднань малих і середніх підприємств».

На відкритому конкурсі було обрано 20 партнерських бізнес-об’єднань, які візьмуть участь у проєкті, зокрема національна та обласні торгово-промислові палати, галузеві асоціації та універсальні об’єднання бізнесу, організації всеукраїнського, регіонального та місцевого рівнів, об’єднання жіночого бізнесу та організації, що представляють східну Україну.

  1. Асоціація виробників молока, Умань
  2. Асоціація підприємств промислової автоматизації України, Київ
  3. Громадська організація "Взаємодія-Плюс", Краматорськ
  4. Громадська організація "Клуб ділових жінок МЛТ", Мелітополь
  5. Громадська організація «Українська Платформа «Жінки в Бізнесі», Вінниця
  6. Громадська спілка "Асоціація менеджерів та управителів житловою нерухомістю", Львів
  7. Громадська спілка "Карпатський смак", Львів
  8. Громадська спілка "Органічна Україна", Київ
  9. Громадська спілка "Полтавська асоціація бізнесу", Полтава
  10. Громадська спілка Західноукраїнський кластер індустрії моди, Львів
  11. Запорізька торгово-промислова палата, Запоріжжя
  12. Івано-Франківська торгово-промислова палата, Івано-Франківськ
  13. Одеська регіональна торгово-промислова плата, Одеса
  14. Сумська торгово-промислова палата, Суми
  15. ТПП України, Київ
  16. Українська асоціація візульної індустрії, Київ
  17. Українська асоціація підприємств легкої промисловості "Укрлегпром", Київ
  18. Українська дверна асоціація, Київ
  19. Харківська обласна громадська організація "Асоціація приватних роботодавців", Харків
  20. Харківська торгово-промислова палата, Харків

Разом із сімома учасниками попередньої, пілотної фази проєкту у 2015-2018 рр. вони мають сформувати групу агентів змін, покликаних перетворити бізнес-об’єднання в Україні на дієві інструменти підтримки розвитку малого і середнього підприємництва (МСП).

З якими викликами стикається МСП в Україні?

Проєкт «Зміцнення бізнес-об’єднань малих і середніх підприємств» спрямований на зміцнення й розширення потенціалу МСП. Згідно з Індексом політики у сфері малого та середнього підприємництва за 2020 рік, що розраховується Організацією з економічної співпраці та розвитку (OECD), у порівнянні з іншими країнами Східного партнерства Україна відстає за більшістю показників. Попри те, що в Україні зареєстровано понад 2 тисячі бізнес-асоціацій (за даними Держстату України), переважна більшість представників малого та середнього бізнесу не відчувають свою приналежність до бізнес-спільноти (дані опитування ПРООН, 2017 р.).

Окрім того, результати оцінки стану реалізації Акту про малий бізнес для Європи в Україні, проведеної OECD у 2020 році, засвідчують високий рівень вразливості МСП через неефективне бізнес-середовище, недосконалу нормативну базу та незавершені реформи. При цьому 52% представників МСП, опитаних ПРООН, констатують брак спроможності впливати на рішення влади. Це підтверджується посередніми результатами України за Глобальними показниками регуляторного управління, що аналізуються Світовим банком.

Доступ до якісних послуг із розвитку бізнесу – ще один з викликів для МСП, особливо відчутний для малих та мікро-підприємств. За результатами опитування ПРООН 2017 р., 76% із них вказали на проблеми із доступом до послуг із розвитку бізнесу, тоді як серед підприємств середнього розміру таку ж проблему зазначили 52% бізнесів. Кожен п’ятий представник МСП відчуває брак професійної підтримки за такими напрямками, як отримання ліцензій та дозволів, пошук партнерів та підрядників, просування продукції та вихід на зовнішні ринки.

Враховуючи цей контекст, проєкт ПРООН «Зміцнення бізнес-об’єднань малих і середніх підприємств» покликаний покращити організаційну та фінансову стабільність партнерських бізнес-об’єднань, їхню здатність активно залучати нових учасників, бути центрами достовірної інформації для тисяч підприємців, спроможність надавати членам найбільш затребувані послуги, розвивати конструктивну співпрацю з урядовими структурами та брати участь у формуванні державної політики, спрямованої на розвиток сектору МСП.

Проєкт впроваджуватиметься ПРООН у 2020-2023 рр. за фінансової підтримки уряду Швейцарії та у співпраці з Міністерством розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України і Офісом розвитку малого і середнього підприємництва.