Фото: ПРООН в Україні

Січень: Історії стійкості попри конфлікт

Літні жінки із селища Золоте біля лінії розмежування на Луганщині піднімають настрій іншим і собі самим за допомогою народного співу, незважаючи на обстріли. Натомість у Сватовому жінки збираються разом, аби зайнятися шиттям і традиційною вишивкою й передають свої вміння місцевим школярам.

Щотижня до жіночого клубу у Сватовому приходять групи школярів, аби навчитися вишиванню. Цей проект має підтримку Програми ООН з відновлення та розбудови миру та фінансується Швецією і Швейцарією. Фото: Анастасія Власова / ПРООН в Україні

Після того, як тренувальні зали танцювальної школи «Грація» було пошкоджено під час боїв у Слов'янську на Донеччині у 2014 році, школа була змушена зробити перерву в роботі. Але тепер вона знову запрацювала завдяки гранту від уряду Польщі, наданому через Програму розвитку ООН, і навіть планує розширюватися. Пережити складні часи людям зі східної України допомагають також чотирилапі друзі – група громадських активістів залучила натренованих доброзичливих собак для реабілітації дітей, які зазнали психологічних травм внаслідок конфлікту, що триває в регіоні.

Лютий: Будуємо інклюзивне суспільство

Діти граються в дитсадочку в Булокуракиному на Луганщині. Нещодавно там відкрили інклюзивну групу для дітей з інвалідністю разом із посадою асистента вихователя, аби допомагати в догляді за дітьми. Фото: Анастасія Власова, Вікторія Вервейко / ПРООН в Україні

Все, що ми проєктуємо і виробляємо, необхідно робити з думкою про те, щоб кожна людина могла цим користуватися. На Саміті з Універсального дизайну було представлено найкращі ідеї для планування інфраструктури, предметів, послуг та інформації, які були б доступними для всіх. Але іноді для інклюзії достатньо створити можливості, щоб діти з інвалідністю, такі як чотирирічний Вова з Білокуракиного на Луганщині, вчилися разом з однолітками в інклюзивних класах. Дізнайтеся також, як ПРООН долучилася до того, аби зробити кав’ярні й кінотеатри в Україні більш дружніми й доступними для людей з інвалідністю.

Березень: Енергоефективність для заощадження коштів і порятунку планети

Темпи розвитку України зростають, проте донедавна значна кількість сільськогосподарських відходів жодним чином не використовувалася. Ситуація змінюється, і нині біомаса складає 80 % серед відновлюваних джерел енергії. Проте тепло та енергію, які виробляються з сільськогосподарських відходів, також не варто марнувати, тож ПРООН допомагає впроваджувати нові практики для підвищення енергоефективності в громадських будівлях.

Дивіться серію відеороликів про заходи з енергоефективності, ініційовані ОСББ в українських містах і містечках.

Звісно, суттєво заощадити енергію можна також у житловому секторі: за оцінками експертів, енергоспоживання можна скоротити на 75%. Ми бачили чимало прикладів, як цього досягнути. Дворічний проєкт Європейського Союзу та ПРООН «Об’єднання співвласників будинків для впровадження сталих енергоефективних рішень» (HOUSES) присвячений саме цій тематиці.

Квітень: Стимулювання бізнесу, зміцнення економіки

Україна має потужний і зростаючий технологічний сектор, а на перший план виходять нові інноваційні способи фінансування для підтримаки такого зростання, наприклад, краудфандинг. ПРООН також допомагав малому бізнесу об’єднуватися в бізнес-асоціації, щоб краще обстоювати свої інтереси.

Учасники Академії краудфандингу у Святогірську на Донеччині знайомилися із механізмом роботи платформ для краудфандингу та особливостями українського ринку, а також пройшли навчальні модулі по комунікаціям, піару, SMM та дизайну. Фото: Станіслав Ратинський, Артем Гетьман / ПРООН в Україні

Для підтримки економічного відновлення сходу України ПРООН допомогла організувати третю бізнес-виставку Схід-Експо для підприємців та малого бізнесу з Донецької та Луганської областей, де вони демонстрували свої досягнення. На виставці було представлено величезну кількість різноманітних продуктів – продукти харчування, тканини, соляні вироби, кераміку, ІТ-розробки і навіть 3D-принтери. Всі товари можна переглянути в онлайн-каталозі.

Травень: Відновлення інфраструктури, покращення якості життя

Програма раннього відновлення Європейського інвестиційного банку (ЄІБ), реалізацію якої забезпечує ПРООН, у травні відзначила завершення низки проєктів, відкривши шість відновлених медичних закладів у Харкові. Завдяки відремонтованим об'єктам вдасться полегшити навантаження на інфраструктуру Харківщини, яка нині обслуговує понад 130 000 внутрішньо переміщених осіб із Донецької та Луганської областей.

Два дитсадки відкрилися після масштабного ремонту та модернізації в Мелітополі в Запорізькій області та Маріуполі на Донеччині. Фото: Олександр Ратушняк / ПРООН в Україні

Цього року на узбережжі Азовського моря за підтримки ЄІБ також було відремонтовано два дитсадки й реконструйовано два медичні заклади й бібліотеку. Загалом у рамках Програми раннього відновлення в Мелітополі, Приморську та Маріуполі триває або запланована реконструкція 35 громадських об'єктів.

Червень: Із думкою про довкілля

ПРООН запросив українців провести день без поліетилену, щоб привернути увагу до тої шкоди, яку становлять для довкілля одноразові упаковки та пакети. А для підвищення обізнаності громадськості з питань охорони довкілля та змін клімату ПРООН започаткувала Школу екологічної журналістики, щоб допомогти журналістам поглибити свої знання з таких тем, як європейська інтеграція, кліматична політика, поводження з відходами та відновлювана енергія.

У День без поліетилену покупці мали змогу використовувати паперові або полотняні пакети для продуктів замість поліетиленових, купувати їжу та напої у власні багаторазові контейнери та чашки, отримуючи за це знижку. Фото: Роман Балук / ПРООН в Україні

За підтримки ПРООН триває робота над запровадженням законодавчих актів, які сприятимуть розвитку ринку електромобілів. Водночас, фінансоване ПРООН дослідження екологічного стану Чорного моря виявило нові свідчення серйозності екологічних проблем, які постають перед Україною: за даними дослідження, 83% морського сміття, виявленого в Чорному морі, – це пластик, зокрема пляшки, упаковка й одноразові пакети. Великі ріки (в Україні дослідження охоплювало Дунай і Дністер) приносять у море від 6 до 50 предметів сміття на годину. Постійна представниця ПРООН в Україні Дафіна Ґерчева у своєму блозі підкреслила, що об’єднання наших спільних зусиль є ключовою передумовою для подолання змін клімату.

Липень: Реформування парламенту для відкритості та підзвітності

Фото: Ігор Присяжний / ПРООН в Україні

Верховна Рада відкрила Освітній центр з метою залучення дітей і підлітків віком 6-18 років. Центр відкрито в рамках Проєкту з парламентської реформи ЄС-ПРООН, покликаного сприяти внутрішній реформі українського парламенту, зміцненню його інституційного потенціалу та більшій відкритості й підзвітності. Водночас ПРООН разом з Ресурсно-аналітичним центром «Суспільство і довкілля», громадською організацією, що займається екологічною проблематикою, провели захід, щоб заохотити українські політичні партії перетворити «зелені» питання у своїх програмах на реальні законодавчі кроки в парламенті.

Серпень: Подолання корупції для справедливішого суспільства

Нині у громадськості є більше способів притягнути чиновників до відповідальності: за підтримки ПРООН антикорупційні активісти та журналіст-розслідувач Денис Бігус зі своєю командою розробили онлайн базу даних – declarations.com.ua – яка імпортує інформацію безпосередньо з реєстру Національного агентства з питань запобігання корупції та аналізує її.

Програма ООН із відновлення та розбудови миру вже другий рік поспіль залучає молодь до кампанії, присвяченій боротьбі з корупцією. Аби закріпити отримані знання, студенти та учні проходили антикорупційний квест та грали в інтерактивну гру «Місто проти корупції». Фото: Віталій Шевелев / ПРООН в Україні

Тим часом, у Луганській області ПРООН організувала семінар, на якому мешканці однієї з новостворених ОТГ опанували методологію «Острови доброчесності»™, яка використовує перевірені міжнародні практики для подолання корупції, та дізналися, як аналізувати потенційні корупційні ризики в діяльності місцевих органів влади.

Результатом цього стало створення першого в Україні «острова доброчесності»™ у Новопскові на Луганщині, де вже ухвалено стратегію боротьби з корупцією для Новопсковської ОТГ, розраховану на період з 2019 по 2021 рр., як частину стратегії розвитку територіальної громади до 2025 року.

ПРООН також розпочала просвітницьку кампанію серед студентів юридичних факультетів Луганської області, аби озброїти майбутніх правників антикорупційними інструментами. Натомість громадянські активісти з Полтавщини знищили корупційну схему неформальних платежів у лікарнях міста. А громадські активісти в Одесі за підтримки ПРООН розробили мобільний застосунок для відстеження рішень, які ухвалює міськрада.

У 2019 році ПРООН в Україні продовжувала докладати зусиль, аби закуповувати нові високоякісні медичні препарати за низькими цінами, завдяки чому більше громадян змогли отримати лікування за ті самі бюджетні кошти. Із допомогою ПРООН Україна і Казахстан об’єднали сили, щоб закупити життєво необхідні медикаменти для лікування гепатититу С за суттєво нижчою ціною, рятуючи життя. Дивіться, як їм це вдалося!

Вересень: Інновації для вирішення викликів у сфері сталого розвитку

ПРООН запустила Лабораторію інноваційного розвитку – новий прогресивний підхід до вирішення швидкозмінних викликів у сфері розвитку, що виникають в Україні та світі. Використовуючи новітні методи, зокрема принцип колективного інтелекту та аналіз великих даних, Лабораторія допомагатиме ПРООН виявити місцеві інновації та розширити їх потенціал, і таким чином сприятиме прискоренню темпів розвитку.

Фото: Сергій Міненко / ПРООН в Україні

Крім того, Програма підтримки молодіжних інновацій U-Inn 2.0: RELOAD за сприяння ПРООН підтримала шість кращих проєктів, які отримають фінансування та менторську підтримку. Шість переможців було обрано з-посеред 88 поданих проєктів, які відповідали умовам та цілям U-inn 2.0 – сприяння доброчесності та інклюзивності демократичних процесів, побудова ефективної співпраці з урядом, залучення громадян у процес прийняття рішень.

А в Харкові понад 150 представників ІТ-сектору, бізнесу, місцевого самоврядування та громадянського суспільства зібралися на Хакатоні для розвитку місцевих громад, аби протестувати оригінальні рішення на підтримку місцевої демократії і розв’язання актуальних соціальних проблем в Україні. Після двох днів інтенсивного «мозкового штурму», кодування, пітчингу та обговорення прототипів було обрано три пропозиції, які отримали фінансування й підтримку в їх реалізації у місцевих громадах.

Жовтень: Гендерна рівність та участь жінок у прийнятті рішень

На цьогорічних парламентських виборах в Україні до Верховної ради було обрано найбільшу кількість жінок. Таким чином, частка місць у парламенті, які здобули жінки, збільшилась майже вдвічі – з 12 % на виборах 2014 року до приблизно 21% зараз.

Однак в Україні все ще існують три значні перешкоди на шляху до гендерної рівності, а експерти визначили п’ять речей, які все ще стоять на заваді ширшій участі жінок у процесі прийняття рішень.

Анна Теличко, кандидатка технічних наук, допомагає дошкільнятам і школярам розвивати хист до мов і винахідництва. У її навчальному центрі діти мають змогу вивчати англійську у розмовних клубахю Також тут є сучасні настільні ігри, які розвивають логічне та стратегічне мислення. Фото: Галина Балабанова / ПРООН в Україні

Розкриття потенціалу жінок може принести велику користь українському суспільству, як показує приклад цієї підприємниці із постраждалого від конфлікту міста.

Листопад: Відновлення та реформи з децентралізації

Регіональна директорка ПРООН у країнах Східної Європи та Центральної Азії Мір’яна Споляріч Еггер відвідала Україну, аби побачити роботу, здійснену ПРООН, – найбільшим агентством ООН, що працює в Україні. Пані Споляріч зауважила, що нещодавні президентські та парламентські вибори створили можливості для просування реформ у країні, а в інтерв'ю українському виданню вона поділилася своїм баченням теперішньої ситуації в Україні та можливостей розвитку, якими країна може скористатися.

Регіональна директорка ПРООН у країнах Східної Європи та Центральної Азії Мір’яна Споляріч Еггер відвідала цех з виробництва кераміки у Слов'янську на Донеччині. Фото: Артем Гетьман / ПРООН в Україні

Побувавши на сході України, пані Споляріч відвідала нові ЦНАПи, створені за підтримки ПРООН, які полегшують життя громадян у постраждалих від конфлікту частинах України. Вона також побачила, як підтримувана ПРООН реформа децентралізації змінює життя українців на краще.

Грудень: права людини та людський розвиток

Права людини були в центрі уваги у грудні, коли у Києві за підтримки ПРООН відкрилася фотовиставка "СвійСередСвоїх". На ній були представлені історії десяти правозахисників, які відстоюють власні права та права інших людей.

Віталій Пчолкін - підприємець, спортсмен, активіст та директор Групи активної реабілітації - став один із героїв фотовиставки "СвійСередСвоїх". Фото: Ксенія Кравцова, Владислав Нечипоренко / ПРООН в Україні

На початку року ПРООН, Національне агентство з питань державної служби, Правозахисний центр "ZMINA" та Фонд "Демократичні ініціативи" імені Ілька Кучеріва провели опитування, аби з’ясувати ставлення українських державних службовців до тематики прав людини; дослідження виявило, що попри те, що держслужбовці поважають права людини, вони розуміють, що дискримінація все ще залишається великою проблемою в Україні.

ПРООН також допомогла організовувати фестиваль «Праволюдяність: Медіафест», де зібралися студенти факультетів журналістики з усієї України, аби навчитися працювати з тематикою прав людини та іншими соціально важливими темами.

Візуалізація Юлії Кнюпи

Подією року у сфері людського розвитку стала офіційна презентація в Україні Доповіді ПРООН про стан людського розвитку за 2019 рік, яка показала, що, незважаючи на збройний конфлікт на сході, Україна робить помітний прогрес у сфері людського розвитку. Так, Індекс людського розвитку збільшився із 0,705 до 0,750, а за період між 1990 і 2018 роками зріс на 6,3 %. Однак Доповідь застерігає, що Україна, як і інші країни світу, зіткнулася з проблемою зростання нерівності в суспільстві, яку також ускладнюють два серйозні виклики – прискорення темпів кліматичних змін і стрімкий технологічний розвиток, результатом чого може стати ще більша суспільна ізоляція вразливих та маргіналізованих груп.

ПРООН У світі

Ви знаходитесь на ПРООН Україна 
Перейти на ПРООН у світі

А

Азербайджан Албанія Алжир Ангола Аргентина Афганістан

Б

Бангладеш Барбадос Бахрейн Беліз Бенін Білорусь Болівія Боснія і Герцоговина Ботсвана Бразилія Буркіна-Фасо Бурунді Бутан

В

В'єтнам Венесуела Вірменія

Г

Габон Гаїті Гамбія Гана Гаяна Гватемала Гвінея Гвінея-Бісау Гондурас Грузія

Д

Демократична Республіка Конго Джибуті Домініканська Республіка

Е

Еквадор Екваторіальна Гвінея Ерітрея Есватіні Ефіопія

Є

Єгипет Ємен

З

Замбія Зімбабве

І

Індія Індонезія

Й

Йорданія

К

Кабо-Верде Казахстан Камбоджа Камерун Кенія Киргизстан Китай Кіпр Колумбія Коморські острови Корейська Народно-Демократична Республіка Косово Коста-Ріка Кот-д'Івуар Куба Кувейт

Л

Лаоська Народно-Демократична Республіка Лесото Ліберія Ліван Лівія

М

М'янма Маврикій та Сейшельські острови Мавританія Мадагаскар Малаві Малайзія Малі Мальдіви Марокко Мексика Мозамбік Молдова Монголія

Н

Намібія Непал Нігер Нігерія Нікарагуа

П

Пакистан Панама Папуа-Нова Гвінея Парагвай Перу Південна Африка Південний Судан Північна Македонія Програма допомоги палестинському народу

Р

Республіка Ірак Республіка Конго Руанда

С

С'єрра-Леоне Сальвадор Самоа (офіс покриває кілька країн) Сан-Томе і Принсіпі Саудівська Аравія Сенегал Сербія Сирія Сомалі Судан Сурінам

Т

Таджикістан Тайланд Танзанія Тимор-Лешті Тихоокеанський регіон Того Тринідад і Тобаго Туніс Туреччина Туркменістан

У

Уганда Узбекистан Україна Уругвай

Ф

Філіппіни

Ц

Центральноафриканська Республіка

Ч

Чад Чилі Чорногорія

Ш

Шрі-Ланка

Я

Ямайка