Проєкт “Крила Онлайн”: як театр допомагає інклюзії молоді з інвалідністю

2 April 2020

Фото надано організаторами фестивалю "Крила Онлайн"

Молодь з інвалідністю підкорює українську сцену та виступає перед публікою не лише в театрах, а й демонструє вистави онлайн, розкриваючи  тим самим свою творчість й одночасно руйнуючи перепони для інклюзивності.

Завдяки інноваційному проєкту «Крила онлайн», молоді люди з інвалідністю охоче беруть участь у театральних виставах.

Молодіжна активістка Яна Дішкант стала однією з авторок цієї ініціативи.

«Працюючи в ГО я неодноразово була проєктною менеджеркою, – каже Яна. – Проте зазвичай це були короткотривалі невеличкі проєкти. А тут з’явилася можливість реалізувати щось масштабне, що дасть довгостроковий результат».

Така можливість виникла завдяки Конкурсу молодіжних інновацій U-inn 2.0 – програмі, що надає підтримку молоді в розробці й реалізації інноваційних ідей та проєктів, спрямованих на покращення стану дотримання прав людини та утвердження демократії в Україні на місцевому рівні. Конкурс молодіжних інновацій U-Inn реалізується Програмою розвитку Організації Об’єднаних Націй в Україні у партнерстві з Міністерством молоді та спорту України за фінансової підтримки Міністерства закордонних справ Данії в рамках проєкту “Громадянське суспільство для посилення демократії та прав людини”. В 2019 році Програма USAID Взаємодія долучилась як партнер до проведення конкурсу U-inn.

Повернувшись додому з молодіжного літнього табору U-Inn в 2019 році, Яна Дішкант була сповнена ідей для свого проєкту. Тоді вона вирішила зосередитися на темі інклюзивності.

«По-перше, тема актуальна, і нарешті з кожним роком інклюзії приділяється все більше й більше уваги. По-друге, наша команда вже мала досвід та уявлення, як працювати з людьми з інвалідністю, як спілкуватися і дружити з ними», – розповідає Яна.

Фактично, проєктна ідея вже була готова: на базі Палацу дітей та юнацва в Рівному працює театр акторів з порушеннями інтелектуального розвитку.

«Я просто пішла познайомитися з керівником і режисером Юрієм Паскаром. Саме Юрій став ініціатором проведення фестивалю “Крила”. Згодом до команди долучилися Ярослав Котик, Микола Циганюк (актори театру) та Юлія Ганущак», – каже дівчина.

Отож, об’єднавши досвід режисера, акторів та проєктної менеджерки із досвідом використання театрального мистецтва в роботі з людьми з інвалідністю, а також маючи практичні знання з тематики інклюзії, команда розробила проєкт “Крила online” і подали його на конкурс молодіжних інновацій U-Inn 2.0.

Команда виграла змагання з-поміж 15 інших команд під час «U-inncubator» у вересні 2019 року, отримавши приз у розмірі 200 тисяч гривень (8 тисяч доларів) і менторську підтримку на реалізацію проєкту.

Яна Дішкант пояснює, чому так важливо було залучити до проєкту професійного режисера театру й акторів, а також досвідченого проєктного менеджера.

«Зазвичай, створення театрів акторів з інвалідністю ініціюють батьки та родичі молодих людей з інвалідністю. Їм бракує режисерського досвіду, коштів, підтримки влади чи громадськості», – розповідає Яна.

«Проте молоді з інвалідністю дуже важливо бути корисними суспільству, жити повноцінним життям. І саме у сфері культури, зокрема в театральному мистецтві, вони мають змогу реалізуватися як справжні професіонали».

Міжнародний фестиваль театрів акторів з інвалідністю “Крила online” – це частина проєкту “Крила online”, який здобув перемогу в конкурсі U-inn 2.0. Фестиваль відбувся 17-19 лютого 2020 р.

Щоб забезпечити доступність таких заходів, організатори проєкту транслювали виступи акторів онлайн у фейсбуці – саме це пояснює назву проєкту «Крила онлайн».

На одній сцені зустрілися колективи з України, Польщі, Литви та Білорусі. Глядачі мали змогу подивитися десять вистав і театральних імпрез як наживо, так і онлайн.

«Це були неймовірні три дні, багато нових знайомств, корисного досвіду та чудових вражень», – каже Яна.

«На фестивалі ми почули чимало історій: як молода людина з аутизмом роками не розмовляла і саме на театральній сцені лунають її перші слова; як актор із вадами зору пречудово грає вистави, відбиваючи такт – і дивлячись з глядацької зали неможливо повірити, що він має інвалідність, адже його взаємодія з іншими акторами на сцені – бездоганна…»

«Але найбільше мене вразив один факт – учасниками фестивалю були переважно діти та молодь, 90% з них – з порушеннями інтелектуального розвитку. І не забувайте, що для багатьох із них це було нове місто, а для трьох колективів це була нова країна, нова мова, нові люди довкола, і звісно нова сцена. Для них це був неабиякий вихід із зони комфорту!»

«Репетицій перед виставами було зовсім небагато. Але страху не було. Кожна вистава була зіграна так, наче ця сцена стала рідною для кожного колективу. Це все докази магічного впливу театрального мистецтва і титанічної праці керівників-режисерів».

Яна Дішкант вже задумується про організацію фестивалю наступного року. Молоді люди з команди “Крила онлайн” переконані, що започаткований ними фестиваль, який успішно пройшов у лютому 2020 року, стане щорічним, і що дедалі більше колективів знаходитимуть майданчики для творчості. “Крила” також сподіваються на підтримку влади та бізнесу.

«Ми прагнемо змінити стереотипи про молодь з інвалідністю, розкрити їхній творчий потенціал за допомогою театрального мистецтва, налагодити діалог», каже Яна.

«Ми сподіваємось, що наш проєкт стане традиційним у театральному житті не лише Рівного, але й України. Демонструючи широкій глядацькій аудиторії вистави за участі акторів з інвалідністю, ми хочемо показати, що інклюзивне мистецтво немає нічого спільного з жалістю. Йдеться про феноменальне завзяття, бажання розвиватись, величезну жагу дарувати себе аудиторії, про натхнення».