Фото: shutterstock

Із 1940-х років Королівство Данія відіграє активну й вагому роль у глобальних зусиллях, спрямованих на ліквідацію бідності, підтримку демократичного врядування та зміцнення стійкості шляхом сталого розвитку. У 1950-х роках більша частина допомоги від цієї країни на ініціативи в сфері розвитку надходила через ООН. У 1963 році з’явилося Данське агентство міжнародного розвитку (DANIDA), і Данія також почала надавати підтримку країнам, що розвиваються, безпосередньо в рамках своєї двосторонньої програми сприяння розвитку.

Нині значна частина данської допомоги у сфері розвитку — що надається як напряму, так і через міжнародні організації, зокрема ПРООН, — спрямована на підтримку реалізації Цілей сталого розвитку (ЦСР) в рамках офіційної стратегії країни щодо співробітництва у сфері розвитку та гуманітарної діяльності. У січні 2017 р. данською парламентською більшістю було ухвалено стратегію, відому як «Світ 2030». Данія є одним із найбільших донорів, що надають офіційну допомогу з метою розвитку, і в 2019 році країна виділила на це 2,55 мільярди доларів США, що робить її 15-м найбільшим донором за обсягом внесків. Якщо перерахувати це на душу населення, то її внесок у 2019 році склав 447 доларів на людину, що ставить її на четверте місце після Норвегії, Швеції та Люксембургу. Разом зі Сполученим Королівством ці чотири країни були єдиними, які цього року досягли або перевершили обіцянки розвинених країн (ОЕСР/КСР) виділити 0,7 % від свого валового національного доходу на міжнародну допомогу.

Данія також є зацікавленим, активним та життєво важливим партнером ПРООН у багатьох країнах по всьому світу. Завдяки щедрості Данії мільйони людей у всьому світі поліпшили умови життя, живуть у демократичних суспільствах, де забезпечується дотримання їхніх прав, і успішніше справляються з кризами. Данська підтримка ПРООН у 2020 році склала понад 86 мільйонів доларів США, причому приблизно 2/3 цієї суми (62 мільйони доларів США) йде на цільові проєкти, що дозволяє нам надавати підтримку майже 170 країнам у реалізації Порядку денного у сфері сталого розвитку до 2030 року й успішно реалізовувати ЦСР. Окрім фінансової допомоги, данські лідери в уряді, бізнесі та наукових колах регулярно приділяють свій час і діляться досвідом, щоб виконати свою обіцянку будувати успішніший та більш справедливий світ.

За словами очільника ПРООН Ахіма Штайнера, «ми високо цінуємо внесок (Данії) у зміцнення демократичного врядування і підвищення стійкості, кроки цієї країни, спрямовані на протидію змінам клімату й усунення основних причин конфліктів задля досягнення тривалого миру».

В Угоді про стратегічне партнерство на 2020-2022 рр., що регламентує взаємодію Данії з ПРООН, зазначено, що Данія підтримує нашу організацію, оскільки:

·        на ПРООН покладено унікальний мандат із координації зусиль для побудови стійкого миру й стабільності, зокрема шляхом запобігання конфліктам;

·        ПРООН допомагає відновлювати або зміцнювати ключові структури демократичного врядування;

·        її програми і мандат стосуються ключових пріоритетів та інтересів Данії, пов'язаних із подоланням насильницького екстремізму, нерегульованою міграцією, правами людини, розширенням прав і можливостей жінок та розв'язанням проблеми крайньої бідності.

Прихильність Данії до України

На сході України Данія є важливим партнером, що допомагає постраждалим від кризи громадам Донецької та Луганської областей відновлюватися від наслідків конфлікту й ефективніше розвиватися — це завдання стало особливо складним в останні роки, оскільки конфлікт триває. Від початку пандемії COVID-19, яка спіткала людство у 2020 році, Данія нас підтримує, в той час, як наші команди в регіоні невтомно працюють над тим, щоб зберегти здобутки у сфері розвитку, досягнуті за останні роки. 

Залучення та розширення прав і можливостей молоді — ще одна ключова й важлива галузь співпраці Данії з ПРООН в Україні. Це також є першочерговим завданням для Міністра закордонних справ Данії Йеппе Кофода, який у серпні 2021 року зазначив: «Україна — це... країна з величезним потенціалом і народом, який бореться за вільне, демократичне і мирне майбутнє. Данія рішуче підтримує цей процес. Ми повинні визнати важливість участі молоді у розвитку наших суспільств...». Посол Данії в Україні Оле Егберг Міккельсен визнає, що його країна та Україна вже давно є близькими друзями і партнерами. «Данія рішуче підтримує незалежність та суверенітет України, – зазначив він. – Якщо ви у небезпеці – ми також у небезпеці: ми повинні бути в безпеці разом».  

Міккельсен заявив, що Данія прагне підтримувати розвиток України в низці ключових сфер, зокрема, у зміцненні громадянського суспільства, розширенні можливостей молоді, захисті прав людини, створенні умов для залучення інвестицій, покращенні енергоефективності, підтриманні екологічного балансу, забезпеченні кіберстійкості тощо.

Крім того, Данія розглядає Україну передусім як добросусідську країну, а її нинішня взаємодія з ПРООН в Україні базується на Данській програмі сусідства (DANEP), яка сприяє підтримці демократичного розвитку та реформ шляхом підтримки проєктів за двома тематичними напрямками: 1) сприяння правам людини та демократії; 2) посилення сталого та інклюзивного економічного зростання. Суть DANEP базується на розумінні того, що мирна і стабільна Європа, яка забезпечує своїм громадянам свободу та прогрес, значною мірою залежить від досягнення цілей побудови демократичних суспільств із підзвітними урядами, активним громадянським суспільством, вільними ЗМІ, ринками, які добре функціонують, та стійким економічним зростанням. 

Загальний бюджет данської програми сусідства на 2017-2021 роки становить 115 мільйонів євро, з яких приблизно 70 % припадає на Україну, що робить країну однією з найважливіших у портфелі розвитку Данії. 

Одна з підписаних Данією двосторонніх ініціатив в Україні пов'язана з розвитком чистої енергетики. Скандинавська країна має значний досвід у розвитку технологій відновлюваних джерел енергії та консультує український уряд з питань енергоефективності. З цією метою з 2015 року в Україні працює Українсько-данський енергетичний центр, що займається питаннями сталого енергопостачання, стратегічного енергетичного планування, енергоефективності та створення сприятливих умов для інвестування у стійку енергетику в Україні. Окрім того, Державна служба статистики України і Данське енергетичне агентство торік запустили базу даних, в якій зібрано енергетичні показники за 30 років, які раніше не були систематизовані. Фіксуючи зміни в галузі енергопостачання та споживання, база даних відіграє вирішальну роль у створенні інноваційних способів досягнення Україною цілей у сфері розвиту відновлюваних джерел енергії, енергоефективності та енергетичної незалежності.

Відновлення та побудова миру

Данія є одним із 12 важливих партнерів, що підтримують комплексні зусилля задля забезпечення міцного миру та сталого розвитку в постраждалому від конфлікту східному регіоні України, зокрема завдяки проєкту «Добре врядування та участь громадян у забезпеченні справедливості, безпеки, захисту довкілля та соціальної згуртованості в східній Україні у 2018-2021 рр.», на реалізацію якого Данія виділила 9,2 мільйони доларів США в рамках партнерського співфінансування. Програма ООН із відновлення та розбудови миру за підтримки ПРООН та трьох інших агентств ООН працює над зміцненням громадської безпеки та соціальної згуртованості, підтримкою економічного відновлення постраждалих від конфлікту громад та подальшим здійсненням реформ децентралізації та охорони здоров'я в підконтрольних уряду районах Донецької та Луганської областей, на додачу до Дніпропетровської, Житомирської, Запорізької та Харківської областей.

Окрім Данії, іншими партнерами, що виділяють фінансування на цю програму, є Європейський Союз, Європейський інвестиційний банк та уряди Великобританії, Канади, Нідерландів, Німеччини, Норвегії, Польщі, США, Швеції, Швейцарії та Японії.

Добре врядування, розвиток громадянського суспільства та залучення молоді

Продовжуючи довгострокове партнерство в сфері розвитку громадянського суспільства і прав людини, ПРООН і уряд Данії розширюють свою підтримку демократичного врядування в Україні. З 2013 року Данія виділила понад 8,6 мільйонів доларів США на ініціативи, спрямовані на те, щоб громадянське суспільство та громадські організації мали дієвий вплив на реформи та могли сприяти більш інклюзивному, демократичному та правовому врядуванню шляхом зміцнення свого потенціалу, поліпшення координації та створення мереж ОГС. Наприклад, завдяки данській фінансовій допомозі ПРООН підтримує Міністерство молоді та спорту України з метою розвитку лідерського потенціалу молодих українців у їхніх громадах. Цей напрямок співпраці дозволяє ПРООН реалізувати низку інноваційних соціальних та адвокаційних ініціатив, спрямованих на забезпечення реальної участі всіх громадян країни у процесі прийняття рішень.

Права людини

Одним із нещодавніх здобутків, що є результатом реалізації спільних цінностей та цілей Данії, України та ПРООН, став проєкт «Права людини для України» (HR4U), розпочатий у березні 2019 року і покликаний сприяти процесам демократизації в країні. Основна увага в ньому приділяється правам людини та доступу до правосуддя. П'ятирічний проєкт, що фінансується Данією в розмірі 4,5 мільйонів доларів США, спрямований на сприяння інклюзивному та сталому розвитку людського потенціалу в Україні.

У рамках цієї ініціативи ПРООН співпрацює з ключовими національними партнерами та зацікавленими сторонами, такими як офіс Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, національні та місцеві органи влади, громадянське суспільство та правозахисники, — об'єднуючи зусилля для забезпечення прав людини по всій Україні та поліпшення доступу до правосуддя, особливо для вразливих груп. Спільно з іншими агентствами ООН та міжнародними партнерами, що займаються питаннями захисту прав людини, ця ініціатива активно співпрацює з організаціями громадянського суспільства і правозахисниками та розвиває їхній потенціал, щоб вони могли здійснювати моніторинг та повідомляти про будь-які порушення прав людини. Проєкт також розглядає потреби населення, яке постраждало від конфлікту, в реалізації їхніх прав, зокрема чоловіків та жінок, які постраждали від конфлікту, внутрішньо переміщених людей та інших вразливих груп.

Спільні цінності

ПРООН поділяє прагнення Данії до того, щоб Україна розвивалася як незалежна, успішна і сучасна держава, що неухильно дотримується принципів доброго врядування, демократії, верховенства права та сталого розвитку, а всі її громадяни жили у справедливому суспільстві, в якому дотримуються прав людини і ніхто не залишається без уваги. Виявляється, як близькі друзі та партнери, Україна, Данія і ПРООН мають чимало спільного.

Icon of SDG 10 Icon of SDG 11 Icon of SDG 16 Icon of SDG 17

ПРООН У світі

Ви знаходитесь на ПРООН Україна 
Перейти на ПРООН у світі

А

Азербайджан Албанія Алжир Ангола Аргентина Афганістан

Б

Бангладеш Барбадос Бахрейн Беліз Бенін Білорусь Болівія Боснія і Герцоговина Ботсвана Бразилія Буркіна-Фасо Бурунді Бутан

В

В'єтнам Венесуела Вірменія

Г

Габон Гаїті Гамбія Гана Гаяна Гватемала Гвінея Гвінея-Бісау Гондурас Грузія

Д

Демократична Республіка Конго Джибуті Домініканська Республіка

Е

Еквадор Екваторіальна Гвінея Ерітрея Есватіні Ефіопія

Є

Єгипет Ємен

З

Замбія Зімбабве

І

Індія Індонезія

Й

Йорданія

К

Кабо-Верде Казахстан Камбоджа Камерун Кенія Киргизстан Китай Кіпр Колумбія Коморські острови Корейська Народно-Демократична Республіка Косово Коста-Ріка Кот-д'Івуар Куба Кувейт

Л

Лаоська Народно-Демократична Республіка Лесото Ліберія Ліван Лівія

М

М'янма Маврикій та Сейшельські острови Мавританія Мадагаскар Малаві Малайзія Малі Мальдіви Марокко Мексика Мозамбік Молдова Монголія

Н

Намібія Непал Нігер Нігерія Нікарагуа

П

Пакистан Панама Папуа-Нова Гвінея Парагвай Перу Південна Африка Південний Судан Північна Македонія Програма допомоги палестинському народу

Р

Республіка Ірак Республіка Конго Руанда

С

С'єрра-Леоне Сальвадор Самоа (офіс покриває кілька країн) Сан-Томе і Принсіпі Саудівська Аравія Сенегал Сербія Сирія Сомалі Судан Сурінам

Т

Таджикістан Тайланд Танзанія Тимор-Лешті Тихоокеанський регіон Того Тринідад і Тобаго Туніс Туреччина Туркменістан

У

Уганда Узбекистан Україна Уругвай

Ф

Філіппіни

Ц

Центральноафриканська Республіка

Ч

Чад Чилі Чорногорія

Ш

Шрі-Ланка

Я

Ямайка