В одному з житлових комплексів Миколаєва встановили експериментальний компостувальний майданчик

19 November 2021

Цей ЖК став переможцем конкурсу серед ОСББ, які долучилися до освітньої програми з компостування у містах

Фото надано ГО ПЛАТО

У жовтні 2021 р.  було проведено освітню програму «Сафарі для громад: компостування в містах», організовану ГО “Плато” за підтримки ПРООН в Україні. Ювілейне, п’яте, сафарі зібрало рекордну кількість учасників – 357. 

У межах проєкту також відбувся конкурс серед багатоквартирних будинків, а нагородою переможцю стане облаштування компостувального майданчику біля житлового комплексу, що є пілотною ініціативою.

«Сафарі для громад» – формат, орієнтований на залучення активних мешканців до пошуку природоорієнтованих рішень у відповідь на найгостріші екологічні виклики. Такими викликами можуть бути наслідки кліматичної зміни, збіднення біорізноманіття, нераціональне використання природних ресурсів, а рішеннями – зелені дахи, дощові садки, перголи, живоплоти, квіткові луки тощо. Формат “Сафарі для громад” було розроблено Лабораторією інноваційного розвитку ПРООН в Україні і вже апробовано в кількох українських містах – Києві, Львові та Білій Церкві.

Координаторка проєкту «Природоорієнтовані рішення для сталих міст» ПРООН в Україні Олена Тарасова-Красієва розповідає, що цього разу у фокусі уваги опинилася тема нераціонального поводження з органікою. 

“У межах навчального курсу ми прагнули показати слухачам, що харчові та садові відходи не повинні бути проблемою, – каже пані Тарасова-Красієва. – Адже попри відсутність у більшості українських громад централізованої системи їх переробки компостування можливо впроваджувати на місцевому рівні. Це зручне й ефективне рішення для повернення органіки до екосистеми”.

Понад 350 учасників зі 111 громад взяли участь у онлайн-навчанні, яке тривало з 19 по 21 жовтня, під час якого вони дізналися про взаємозв'язок органічних відходів із поглибленням кліматичної кризи та погіршенням стану довкілля, а також про методи та принципи компостування. Як окремий навчальний блок було запропоновано ознайомитися з успішними українськими та закордонними практиками компостування органіки на рівні квартири, будинку та громади. Після навчання мешканці багатоквартирних будинків мали можливість взяти участь у конкурсі на комплексне налагодження процесу компостування у багатоквартирному будинку.

Призером конкурсу став Сергій Колесник із Миколаєва - член правління одного з п’яти ОСББ житлового комплексу “Північна зірка”, в якому проживає майже 1500 мешканців. Саме для їхніх потреб організатори та експерти допоможуть налагодити процес сортування органіки, провівши навчання та надавши інформаційні матеріали, а також встановлять компостувальний майданчик.

Мешканці житлового комплексу, в якому живе Сергій, відсортовують вторсировину вже три роки, однак до участі у «Сафарі для громад» з утилізацією органіки справи не мали.

Сергій розповів, що його основною мотивацією є бажання знайти рішення, щоб знизити обсяги твердих побутових відходів, що прямують на міське сміттєзвалище. “Звичайно, централізована міська система компостування – поки що недосяжна мрія, – каже Сергій, – але створення поодиноких прикладів на рівні ОСББ може стати першим кроком для популяризації цієї ідеї і досягнення бажаної мети. Я готовий взяти на себе відповідальність за компостування у нашому будинку”.

Загалом у конкурсі взяли участь представники 13 багатоквартирних будинків із Києва, Вінниці, Одеси, Маріуполя, Житомира, Добропілля, Миколаєва, Луцька, Мирнограда, Бучі, Українки. Учасників оцінювали за рівнем мотивації, попереднім досвідом впровадження ініціатив у багатоквартирному будинку, реалістичністю встановлення компостувального майданчика тощо.

Довідка

Концепцію «Сафарі для громад» було розроблено Лабораторією інноваційного розвитку ПРООН в Україні – глобальною ініціативою ПРООН, яка спрямована на визначення, розробку та розповсюдження інноваційних та стійких рішень для місцевих громад.

Сафарі для громад – це дводенна пригода, яка об'єднує членів спільноти, щоб колективно визначити, обговорити та знайти ідеї для вирішення проблем громади і планування подальших кроків, використовуючи природоорієнтовані рішення.

Фото люб'язно надані ГО ПЛАТО