Фахівці ПРООН допомагатимуть Івано-Франківщині ефективніше реагувати й запобігати стихійним лихам

17 September 2021

Після відвідин уразливих до зливових паводків громад Івано-Франківщини команда проєкту ПРООН розробить рекомендації по зменшенням ризиків від стихійних лих та відновленню

ПРООН розмовляє з місцевими жителями в Івано-Франківській області, вересень 2021 р. Фото: ПРООН в Україні

13–16 вересня команда проєкту ПРООН «Сприяння скороченню ризиків та відновленню від стихійних лих в Україні» здійснила робочу поїздку до Івано-Франківської області для оцінки потреб після повені та напрацювання рекомендацій, які сприятимуть зміцненню стійкості до такого виду стихійних лих у майбутньому.

Протягом останніх років Україна зазнає значної шкоди від впливу стихійних метеорологічних явищ, таких як інтенсивні зливи, грози, град тощо. Зливові паводки в Івано-Франківській області в 2020 році спричинили катастрофічні наслідки. Підтоплень зазнали більше 250 населених пунктів, понад 13 тисяч житлових будинків, пошкоджено понад 600 км автомобільних доріг і 249 мостів. Під час стихії загинуло 5 мешканців області.

«Червнева стихія стала однією із найбільших трагедій в області за минуле десятиліття, – зазначила Світлана Онищук, голова обласної державної адміністрації Івано-Франківської області. – Через це на Івано-Франківщині було пошкоджено дороги, мости, об’єкти соціальної сфери. Чимало біди стихія завдала людям, зруйнувавши їхні будинки, підтопивши угіддя, а найголовніше, – забрала людські життя. Щоб не допустити повторення такої ситуації в майбутньому, ми повинні об’єднати зусилля органів влади та місцевого самоврядування та за підтримки міжнародних організацій розробити чіткий план дій для протидії виникненню подібних явищ».

З метою проміжної оцінки потреб після повені та напрацюванню рекомендацій, які сприятимуть зміцненню стійкості до такого виду стихійних лих у майбутньому, фахівці проєкту ПРООН «Сприяння скороченню ризиків та відновленню від стихійних лих в Україні» вирушили до Івано-Франківської області.

Щоб оцінити потреби після зливових паводків на території Івано-Франківської області в червні 2020 року, наші фахівці зустрілись з мешканцями з найбільш постраждалих громад, а також провели робочі зустрічі з представниками органів виконавчої влади та місцевого самоврядування. Окрім того, команда ПРООН ознайомилась зі станом русел річок Прут, Лючка, Лімниця, Сопівка та берегоукріплювальних споруд.

«Річка мандрує, – каже Степан, мешканець села Добровляни, про річку Лімниця. – Раніше русло було в іншому  місці, але ж клімат змінюється, а річка шукає собі інші шляхи».

В рамках візиту команда проєкту також провела інформаційну сесію з питань скорочення ризиків і відновлення після стихійних лих, в якій взяли участь представники структурних підрозділів ГУ ДСНС України в Івано-Франківській області, обласної державної адміністрації, обласного центру з гідрометеорології та органів місцевого самоврядування.

Представники ПРООН також зустрілися з керівництвом Івано-Франківського національного технічного університету нафти і газу, на базі якого створено Центр прогнозування та попередження техногенно-гідроекологічної небезпеки «Прикарпаття», що займається розробкою системи прогнозування та попередження паводків. Вони ознайомилися з роботою Центру та потребами в забезпеченні функціонування автоматизованої системи моніторингу основних метеорологічних параметрів вод річки Дністер, необхідних для прогнозування паводків та оповіщення населення про можливі загрози.

«У нас попереду ще багато кропіткої праці по цьому проєкту, – сказав Олександр Сущенко, очільник команди й координатор групи проєктів ПРООН з енергетики та охорони довкілля. – І ми зробимо все необхідне, щоб його результати стали якісним внеском у стійкість регіону, попередження надзвичайних ситуацій в майбутньому і головне – у безпеку життя людей».

Проєкт ПРООН «Сприяння скороченню ризиків та відновленню від стихійних лих в Україні» реалізується в Україні протягом останніх двох років і покликаний надавати експертну допомогу в розробці нормативних документів, політик та планів, направлених на запобігання виникненню надзвичайних ситуацій природного характеру та відновлення після стихійних лих у контексті досягнення сталого розвитку.