Представлено результати дослідження ПРООН у сфері регіонального розвитку та захисту довкілля

16 December 2021

Дослідження покликане допомогти оцінити готовність України до реалізації Цілей сталого розвитку та забезпечити належне фінансування з прив'язкою до конкретних пріоритетів Угоди про асоціацію між Україною та ЄС

Ступінь інкорпорації ЦСР у документи стратегічного планування. Джерело: Мінекономіки, Добровільний національний огляд: Цілі сталого розвитку - Україна, 2020 р.

14 грудня 2021 під час засідання урядової робочої групи з Інтегрованої національної системи фінансування Цілей сталого розвитку (ЦСР), національна консультантка ПРООН Олександра Бетлій презентувала результати дослідження Швидкої інтегрованої оцінки в сфері регіонального розвитку та захисту довкілля України.

Швидка інтегрована оцінка в сфері регіонального розвитку та захисту довкілля України, проведена на запит Уряду в рамках Спільної програми «Сприяння стратегічному плануванню та фінансуванню сталого розвитку на національному та регіональному рівнях»,  покликана допомогти оцінити готовність країни до реалізації ЦСР та забезпечити належне фінансування з прив'язкою до конкретних пріоритетів Угоди про асоціацію між Україною та ЄС. У рамках оцінки було проаналізовано стратегічні та програмні документи у сфері регіонального розвитку та захисту довкілля щодо включення ЦСР, зокрема Цілі 6, 7, 12-15, та відображення їх в індикаторах бюджетних програм.

Представлені результати оцінки та надані рекомендації допоможуть уряду України продовжувати включати Цілі сталого розвитку у національну та регіональну систему стратегічного планування. Вони також сприятимуть інтеграції конкретних завдань та показників щодо ефективності досягнення ЦСР та його належного фінансування до системи управління, орієнтованої на результат (results-based management), яку нещодавно затвердив Уряд. Про це сказав заступник Державного секретаря Кабінету Міністрів України Анатолій Куцевол.

Постійна представниця ПРООН в Україні Дафіна Ґерчева наголосила, що всі ключові напрямки діяльності ПРООН спрямовані на досягнення ЦСР, яке неможливе без активної співпраці з Урядом, громадянським суспільством та партнерами у сфері розвитку.

«У 2015 році Україна, як і багато країн світу, взяла на себе зобов’язання реалізувати Цілі сталого розвитку до 2030 року, і ПРООН повністю підтримує Уряд України на цьому шляху, – сказала пані Ґерчева. – У рамках нашої співпраці за спільним проєктом ООН з фінансування Цілей сталого розвитку експерти ПРООН ініціювали та провели дослідження RIA+, яке у глобальному масштабі є інструментом, що використовується для підтримки країн у впровадженні Цілей сталого розвитку, в плануванні на національному та регіональному рівнях, допомагаючи оцінити готовність країн до реалізації ЦСР».

Представлені результати засвідчили, що ЦСР включені до більшості комплексних стратегічних документів, як-то програми діяльності Кабінету Міністрів України і плани їх впровадження, а також План заходів із виконання Угоди про асоціацію Україна-ЄС. Але між стратегічним та бюджетним плануванням немає чіткого плану взаємодії. Хоча завданням, які можна віднести до Цілей сталого розвитку 12-15, приділено достатньо уваги в стратегічних документах Мінрегіону, Мінзахисту довкілля та Міненергетики, насправді на їх реалізацію у державному бюджеті закладено недостатньо коштів.

Заступниця Міністра захисту довкілля та природних ресурсів України Ірина Ставчук відзначила необхідність враховувати результати оцінки при плануванні подальших кроків щодо імплементації Другого національно-визначеного внеску України та інтегрувати у процеси планування та звіти інформацію, що стосується прогнозів щодо рівня викидів парникового газів як результат реалізації різних політик, а також моніторинг реалізації цих політик, аналіз їх впливу на зменшення чи збільшення викидів парникових газів.

Заступник Міністра розвитку громад та територій України Ігор Короховий підкреслив важливість уніфікації показників при розробці стратегічних документів із метою мінімізації технічного моніторингу досягнення різних індикаторів, які в багатьох випадках не корелюють між собою. Саме тому ЦСР можуть бути використані як горизонтальна матриця, яка б допомогла синхронізувати всі процеси та визначити ключові показники ефективності діяльності органів влади.

Довідка

У 2020 р. система розвитку ООН в Україні запустила флагманську ініціативу з метою посилення архітектури фінансування Цілей сталого розвитку в Україні на національному і регіональному рівнях.  В рамках програми основну увагу приділено розробці Оцінки фінансування розвитку з метою сприяння:

  • визначенню пріоритетів у фінансуванні, орієнтованих на досягнення ЦСР, на національному і регіональному рівнях,
  • покращенню стратегічного планування і бюджетування у сфері охорони здоров'я як на рівні усієї країни, так і в регіонах,
  • впровадженню й ефективному використанню нових механізмів фінансування.

Більше про ініціативу за посиланням.