Покращення енергоефективності в Україні: ПРООН створює Технічну робочу групу з розробки національної Системи енергоменеджменту

27 December 2018

Фото: Крісана Антаріт / Shutterstock.com

Київ, 27 грудня 2018 р. – У Києві офіційно створено міжвідомчу Технічну робочу групу, яка здійснюватиме консультування та надаватиме підтримку з питань розробки національної Системи енергоменеджменту (ЕМІС). Ініційована Програмою розвитку ООН в Україні (ПРООН) за підтримки Глобального екологічного фонду (ГЕФ), Технічна робоча група залучатиме представників Уряду, експертної, бізнес і міжнародної спільнот до діалогу заради пошуку найкращих рішень щодо створення та впровадження ЕМІС в Україні.

Понад 5% від загального рівня енергоспоживання в Україні припадає на громадські будівлі, які здійснюють викиди вуглекислого газу кількістю 2 млн тонн. Енергоефективність будівель в Україні в середньому приблизно в три-чотири рази нижча порівняно з західноєвропейськими країнами. Отже, покращення енергетичної ефективності установ є ключовим елементом у боротьбі з кліматичними змінами, підвищенням рівня енергетичної безпеки та розвитку економіки країни загалом. Водночас енергетичний менеджмент, який дозволяє контролювати рівень енергоспоживання шляхом збору й аналізу даних, є результативним способом скорочення енерговитрат і ресурсів у громадських будівлях в Україні, що також сприяє зменшенню викидів парникових газів, пом'якшенню наслідків змін клімату та досягненню Цілей сталого розвитку до 2030 року.

ПРООН вже впровадила інформаційні системи енергоменеджменту в декількох містах України: у Чорткові, Тернополі та Білій Церкві в рамках реалізації проекту ПРООН/ГЕФ «Усунення бар’єрів для сприяння інвестиціям в енергоефективність громадських будівель у малих та середніх містах України шляхом застосування механізму ЕСКО».

«ПРООН працює з містами та муніципалітетами заради покращення загального рівня енергоменеджменту та досягнення економії енергоресурсів і витрат в Україні. Наші перші пілотні проекти по створенню місцевих систем енергоменеджменту та моніторингу дозволили досягти значних результатів щодо зміни поведінки користувачів, підвищення рівня їхньої обізнаності та залученості місцевих громад, а також високого річного потенціалу енергозбереження, що складає 5-7%», - сказала Блерта Чела, заступниця директора ПРООН в Україні.

Технічна робоча група, створена ПРООН для ефективного впровадження Системи енергоменеджменту в Україні, залучатиме до своєї роботи представників Верховної Ради України, Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України, Державного агентства з енергоефективності та енергозбереження України, Ради національної безпеки і оборони України, міжнародних організацій, підприємств та інших партнерів. Робоча група зосередить свою діяльність на розробці національної методології щодо впровадження системи енергоменеджменту та стратегії створення національної ЕМІС, включно з підготовкою концепцій, технічних матеріалів і пропозицій щодо законодавчих змін, необхідних для встановлення належної базової лінії для ефективного функціонування майбутньої ЕМІС в Україні.

Довідка:

Проект ПРООН «Усунення бар’єрів для сприяння інвестиціям в енергоефективність громадських будівель у малих та середніх містах України шляхом застосування механізму ЕСКО», що впроваджується за підтримки Глобального екологічного фонду, спрямований на зменшення викидів парникових газів шляхом створення сприятливого правового, нормативного і ринкового середовища та розвитку інституційного, адміністративного та технічного потенціалу. Це сприятиме запровадженню енергоефективних заходів у громадських будівлях, зокрема в лікарнях, школах і вищих навчальних закладах, державних установах, дитсадках, сиротинцях, аптеках, центрах зайнятості, бібліотеках і музеях. Проект також передбачає створення єдиної загальнодержавної бази даних енергоспоживання, а також інформаційної системи енергоменеджменту в Україні. Дізнатися більше про проект.

Запити ЗМІ:

Юлія Самусь, спеціалістка з комунікацій, ПРООН, yuliia.samus@undp.orgcommunciations.ukraine@undp.org

Energy Efficiency Workshop

Фото: Брендон Хартвіг/ПРООН в Україні