Фото: Beeboys | Shutterstock.com

Київ, 19 грудня 2018 р. – Програма розвитку Організації Об’єднаних Націй в Україні (ПРООН) та Уряд Швеції презентували новий спільний дворічний проект «Підтримка Парламенту України з питань сталої енергетики та охорони довкілля» із загальним бюджетом 556 тисяч доларів США, а також започаткували формування «зеленого» порядку денного – пріоритетів політики у сфері охорони довкілля та сталої енергетики для України – із залученням представників Верховної Ради України, урядових інституцій, дипломатичних установ, бізнес-спільноти, науковців та експертів неурядових організацій.

За результатами соціологічного дослідження, проведеного ПРООН разом із Київським міжнародним інститутом соціології у листопаді-грудні 2018 року, в п’ятірці екологічних проблем, які найбільше турбують українців – забруднення водойм та неякісна питна вода (59,9%), вирубка лісів (59,1%), забруднення повітря (51,6%), забруднення довкілля побутовими (47,8%) та промисловими (34,2%) відходами. Окрім цього, кожен третій опитаний згадав про деградацію ґрунтів та втрату врожайності, а кожен п’ятий – про зміну клімату та нетипові погодні умови чи явища (повені, шторми та інші природні катаклізми). На думку 82,7% українців влада робить недостатньо для вирішення проблем у цій сфері. Це дає чіткий сигнал законодавцям та урядовцям, що в суспільстві активно формується запит на включення «зеленої» політики до порядку денного країни. Так, майже половина респондентів (45,6%) зазначили, що чітка позиція щодо охорони довкілля і сталої енергетики у програмах політичних партій та кандидатів могла б стати вирішальним фактором для них під час голосування.

«Цілі сталого розвитку (ЦСР) є основою для досягнення кращого та стабільнішого майбутнього. Вони спрямовані на вирішення глобальних суспільних викликів, зокрема екологічних, що пов’язані зі зміною клімату, деградацією навколишнього природного середовища, погіршенням умов життєдіяльності людей. Новий проект ПРООН/Швеції сприятиме посиленню потенціалу Парламенту України як одного з ключових партнерів у реалізації національних завдань, пов’язаних із ЦСР. По-перше, для виконання багатьох завдань буде потрібно вносити зміни до законодавства. По-друге, депутати краще за інших розуміють політичний і соціальний контекст, в якому вони працюють, і мають найкращу можливість визначити, що вони можуть і повинні зробити для того, щоб парламент зміг зробити значний внесок у реалізацію ЦСР. Окрім цього, парламентарі мають унікальну можливість виконувати функції сполучної ланки між людьми й органами влади, приймати і просувати законодавство і політику, в центрі яких стоїть людина, забезпечуючи, таким чином, реалізацію принципу «нікого не залишити осторонь», – сказала Блерта Чела, Заступниця директора ПРООН в Україні.

«Команда проекту тісно співпрацюватиме з відповідними парламентськими комітетами та Міжфракційним об’єднанням «Зелена енергія змін», який має стати ключовим майданчиком, що сприятиме інституціоналізації необхідних систем та зробить парламент активним учасником процесу досягнення ЦСР у галузі сталої енергетики та довкілля», – додала пані Чела.  

Провідна роль Парламенту у вирішенні екологічних питань також підтверджується результатами соціологічного опитування: кожен четвертий українець вважає, що парламентарі мають найбільший вплив у цій сфері. На другому місці на думку опитаних – Уряд, на третьому – місцеві органи влади.

«У Швеції ці питання є надзвичайно важливими: в країні існує загальний консенсус щодо пріоритетності екологічних питань та "зеленого" порядку денного для суспільства. Захист довкілля, покращення енергоефективності, боротьба зі змінами клімату та адаптація до них мають безпосередній вплив на економічний розвиток, збільшення кількості «зелених» робочих місць та покращення інвестиційного клімату в країні. Ми раді поділитися кращими практиками і досвідом у сфері енергоефективності, зменшення рівня промислового забруднення, управління та поводження з відходами і природними ресурсами. Це відбувається завдяки реалізації низки проектів із підтримки реформ, однак ми спостерігаємо також зростання інтересу з боку українського бізнесу, що є важливим показником успішності. Екологічні проблеми не мають кордонів, тому ми раді підтримати цю ініціативу, яка сприяє як зміцненню інституційної бази, так і покращенню роботи українського парламенту в цій сфері, одночасно сприяючи інтеграції з ЄС відповідно до Угоди про асоціацію», – зазначив Мартін Хаґстрьом, Надзвичайний і Повноважний Посол Швеції в Україні.

Протягом останніх п’ятнадцяти років у парламентах суттєво збільшилася кількість груп парламентарів-однодумців, які представляють різні фракції та групи, створені політичними партіями. Такі міжпартійні групи надають можливість депутатам, які мають спільні інтереси, обговорювати просування законодавства та політики, що відображають ці інтереси, а також дозволяють долати міжпартійні бар’єри й розвивати діалог між парламентарями з різних фракцій, який би сприяв формуванню консенсусу та заохоченню спільних ініціатив як у рамках різних партійних груп, так і в парламенті в цілому. Міжфракційне депутатське об’єднання «Зелена енергія змін» було створено для актуалізації політичного дискурсу щодо «зеленого» порядку денного та підтримки «зелених» законодавчих ініціатив та законопроектів.

«Зелений» порядок денний – це те чого так не вистачає для забезпечення сталого розвитку України. Більшість законодавчих ініціатив не узгоджуються між собою: з одного боку, ми декларуємо відновлювальну енергетику, а з іншого – пропонуємо спалювати сміття за «зеленим» тарифом. Комплексний аналіз ініціатив, які матимуть вплив на довкілля, дозволить актуалізувати «зелені» питання в парламенті та гармонізувати прийняті законопроекти між собою, – сказав Остап Єднак, народний депутат України, співголова МФО «Зелена енергія змін». – Я вважаю, що ми як парламентарі та представники громадськості повинні контролювати дотримання Україною зобов’язань щодо скорочення викидів у рамках Паризької угоди, наполягати на скороченні енергоємності економіки та сприяти створенню умов для розвитку відновлювальних джерел енергії. Саме такі дії дозволять зробити Україну екологічно безпечною для життя та здоров'я людей».

 «Зелені» питання повинні посісти гідне місце в політичних дебатах у 2019 році. Адже людей цікавить, яким чином політичні партії та їх лідери пропонують піклуватися про розвиток відновлювальних джерел енергії, енергоефективність, електротранспорт, органічне сільське господарство, циркулярну економіку, про захист довкілля і протидію зміні клімату та багато чого іншого важливого для країни», – наголосив Олексій Рябчин, народний депутат, співголова МФО «Зелена енергія змін».

У рамках заходу відбулася дискусія між представниками парламенту, урядових інституцій, неурядових, експертних організацій та бізнес-асоціацій щодо ключових ініціатив, які відповідають першочерговим міжнародним зобов’язанням України та мають бути включені до пріоритетних питань «зеленого» порядку денного. Учасники дискусії погодилися, що основним орієнтиром мають бути Цілі сталого розвитку ООН, а робота експертно-аналітичної команди із залученням зацікавлених сторін має зосередитися довкола низки визначених тем. Серед них – низьковуглецевий розвиток, боротьба зі змінами клімату та адаптація до них, скорочення промислового забруднення, покращення енергоефективності та розвиток відновлювальних джерел енергії, поводження з відходами, стале управління лісовим господарством та стале сільське господарство, управління водними ресурсами, а також пом’якшення екологічних наслідків, спричинених збройним конфліктом на сході України.

Довідка:

ПРООН є глобальною мережею ООН у галузі розвитку, організацією, яка виступає за позитивні зміни та надає країнам доступ до експертних знань, досвіду та ресурсів, аби допомогти людям в усьому світі будувати краще життя. ПРООН співпрацює з понад 170 країнами світу, допомагаючи їм знаходити власний шлях розв’язання глобальних та національних проблем у галузі людського розвитку: www.ua.undp.org

Проект ПРООН «Підтримка Парламенту України з питань сталої енергетики та охорони довкілля» має на меті підтримку членів парламенту і відповідних парламентських комітетів у здійсненні якісної аналітичної діяльності щодо покращення законодавства, організації консультацій, круглих столів для партнерів, розробки комунікаційних матеріалів та залучення зацікавлених осіб до обговорення питань енергетики й захисту навколишнього середовища. Проект впроваджується за фінансової підтримки Швеції.

Швеція є однією з небагатьох країн, яка виділяє один відсоток свого національного доходу на співпрацю в цілях розвитку та гуманітарну допомогу у всьому світі. У 2014 році Швеція ухвалила регіональну стратегію співробітництва зі Східною Європою, Західними Балканами та Туреччиною, в якій Україна є найбільшим реципієнтом. Стратегія спрямована на підтримку реформ у трьох основних сферах: посилення економічної інтеграції з ЄС і розвиток ринкової економіки; зміцнення демократії і дотримання прав людини, а також поступ у забезпеченні верховенства права; поліпшення стану довкілля, пом'якшення наслідків кліматичних змін та негативного впливу на довкілля, а також зміцнення стійкості до таких змін. Швеція є багаторічним партнером України. Починаючи з 1995 року Швеція інвестує значні політичні, фінансові та людські ресурси в країну. У 2014 - 2020 рр. співпраця з Україною в сфері реформ складе близько 175 мільйонів євро. Таким чином, Швеція є сьомим за обсягами допомоги донором в Україні.

МФО «Зелена енергія змін»  – міжфракційне депутатське об’єднання, до складу якого входять 22 народних депутата з різних політичних сил та позафракційні. Об’єднання має на меті актуалізацію політичного дискурсу щодо зеленого порядку денного, підтримку «зелених» законодавчих ініціатив та законопроектів.

 

Контакти:

Андрій Заїка, координатор програм із сталого розвитку, довкілля та енергетики, ПРООН, andriy.zayika@undp.org

Запити ЗМІ:

Юлія Самусь, спеціалістка з комунікації, ПРООН, yuliia.samus@undp.org, communciations.ukraine@undp.org

Фото: ПРООН в Україні / Брендон Хартвіг

Presentation of new UNDP/Sweden project "Support to the Parliament of Ukraine on sustainable energy and environment"

Icon of SDG 06 Icon of SDG 07 Icon of SDG 13 Icon of SDG 15

ПРООН У світі

А

Азербайджан Албанія Алжир Ангола Аргентина Афганістан

Б

Бангладеш Барбадос Бахрейн Беліз Бенін Білорусь Болівія Боснія і Герцоговина Ботсвана Бразилія Буркіна-Фасо Бурунді Бутан

В

В'єтнам Венесуела Вірменія

Г

Габон Гаїті Гамбія Гана Гаяна Гватемала Гвінея Гвінея-Бісау Гондурас Грузія

Д

Демократична Республіка Конго Джибуті Домініканська Республіка

Е

Еквадор Екваторіальна Гвінея Ерітрея Есватіні Ефіопія

Є

Єгипет Ємен

З

Замбія Зімбабве

І

Індія Індонезія

Й

Йорданія

К

Кабо-Верде Казахстан Камбоджа Камерун Кенія Киргизстан Китай Кіпр Колумбія Коморські острови Корейська Народно-Демократична Республіка Косово Коста-Ріка Кот-д'Івуар Куба Кувейт

Л

Лаоська Народно-Демократична Республіка Лесото Ліберія Ліван Лівія

М

М'янма Маврикій та Сейшельські острови Мавританія Мадагаскар Малаві Малайзія Малі Мальдіви Марокко Мексика Мозамбік Молдова Монголія

Н

Намібія Непал Нігер Нігерія Нікарагуа

О

Об'єднані Арабські Емірати

П

Пакистан Панама Папуа-Нова Гвінея Парагвай Перу Південна Африка Південний Судан Північна Македонія Програма допомоги палестинському народу

Р

Республіка Ірак Республіка Конго Російська Федерація Руанда

С

С'єрра-Леоне Сальвадор Самоа (офіс покриває кілька країн) Сан-Томе і Принсіпі Саудівська Аравія Сенегал Сербія Сирія Сомалі Судан Сурінам

Т

Таджикістан Тайланд Танзанія Тимор-Лешті Тихоокеанський регіон Того Тринідад і Тобаго Туніс Туреччина Туркменістан

У

Уганда Узбекистан Україна Уругвай

Ф

Філіппіни

Х

Хорватія

Ц

Центральноафриканська Республіка

Ч

Чад Чилі Чорногорія

Ш

Шрі-Ланка

Я

Ямайка