Успіхи електронного врядування: досвід Естонії для України

6 December 2019

Фото: Максим Кицюк / ПРООН в Україні

Лиман, Донецька область, 5-6 грудня 2019 р. – Успішний досвід Естонії у використанні електронних інструментів та можливі шляхи його впровадження в Україні стали головним предметом обговорення на форумі «Досвід Естонії для сходу України: Е-управління, децентралізація, бізнес», організованому за підтримки Програми ООН із відновлення та розбудови миру та фінансування Європейського Союзу.

Загалом до форуму долучились пів сотні учасників та учасниць, представники громад, влади та сфери надання адміністративних послуг Донецької та Луганської областей, аби визначити подальші перспективи співпраці та впровадження кращих практик з електронного врядування на місцевому рівні на сході України.

На урочистому відкриті форуму виступив Петро Цимідан, голова Лиманської ОТГ та Олена Рудич, координаторка компоненту «Місцеве врядування та реформа з децентралізації влади» Програми ООН із відновлення та розбудови миру.

 «Ми з великою зацікавленістю вивчали естонський досвід в об’єднані територіальних громад, використанні інструментарію електронного врядування та системи eHealth і дуже раді, що тепер цей досвід ми можемо застосовувати на практиці в Донецькій та Луганській областях України», – наголосила координаторка компоненту «Місцеве врядування та реформа з децентралізації влади» Програми ООН із відновлення та розбудови миру Олена Рудич під час форуму.

Естонія є лідером серед країн Європейського Союзу  у галузі електронного врядування. Завдяки ефективному законодавству та сприятливим економічним умовам, вся комунікація між громадянами та державою відбувається виключно в електронному вигляді.

Так, наприклад, 94% населення Естонії використовує електронну ID-систему та електронні цифрові підписи, які максимально спрощують отримання державних адміністративних послуг та сервісів. Водночас, показник користування електронними банківськими послугами серед громадян досягає 99,8%, а податкові декларації, які подаються онлайн, досяг показника у 98% від всієї кількості декларацій.

Ефективність електронного врядування в Естонії поширюється також на систему охорони здоров’я. Зокрема, 99% лікарських рецептів призначаються через онлайн-реєстр, який дозволяє громадянам швидше отримувати необхідні ліки у будь-яких аптеках за пред’явленням персональної ID-картки.

Естонську делегацію на форумі представляли Ейнар Валбаум, голова муніципалітету Віру Нігула, голова асоціації муніципалітетів Ляяне-Вірумаа, Маідо Новак, голова муніципалітету Раквере, Свен Хобемагі, директор асоціації муніципалітетів Ляяне-Вірумаа, Аін Сууркаєв, директор шпиталю у Раквере, Віктор Гузун, експерт з питань е-демократії, та Тармо Віллемс, власник естонської компанії “Energreen”.

Програма ООН вже тричі організувала навчальні візити для співробітників об’єднаних територіальних громад та ЦНАПів до Естонії, аби перейняти досвід ефективного використання електронних інструментів. Одним із ключових досягнень навчальних поїздок стало підписання меморандуму про взаєморозуміння між Лиманською ОТГ та муніципалітетом Ляяне-Вірумаа під час візиту естонських партнерів на Донеччину.

Для запитів ЗМІ:

Максим Кицюк, спеціаліст із комунікацій, Програма ООН із відновлення та розбудови миру, maksym.kytsiuk@undp.org або +380 63 576 1839

Для довідки:

Програму ООН із відновлення та розбудови миру реалізують чотири агентства ООН: Програма розвитку ООН (ПРООН), Структура ООН з питань ґендерної рівності та розширення прав і можливостей жінок (ООН Жінки), Фонд ООН у галузі народонаселення (UNFPA) і Продовольча та сільськогосподарська організація ООН (ФАО).

Програму підтримують одинадцять міжнародних партнерів: Європейський Союз, Європейський інвестиційний банк, а також уряди Великої Британії, Данії, Канади, Нідерландів, Норвегії, Польщі, Швеції, Швейцарії та Японії.