Київ, 27 травня 2019 р. – Передвиборчий дискурс з питань сталої енергетики та довкілля в Україні відірваний від світових тенденцій у сфері екологічної безпеки та зміни клімату, однак, включення пріоритетів зеленого порядку денного до партійних маніфестів напередодні виборів до Парламенту України можуть актуалізувати право громадян на чисте та безпечне довкілля.

Загальну оцінку відображення питань сталої енергетики та охорони довкілля у політичних програмах кандидатів на президентських виборах 2019 року обговорили під час заходу «Зелений порядок денний на виборах 2019: місія можлива?», організованого 21 травня Програмою розвитку ООН спільно з Ресурсно-аналітичним центром «Суспільство і довкілля» за фінансової підтримки Швеції.

«Ті чи інші екологічні проблеми турбують практично всіх жителів України», - зазначив Андрій Заїка, керівник напряму сталого розвитку, енергетики та охорони довкілля Програми розвитку ООН в Україні. 

«Лише 1,8% відзначили, що їх не турбують питання, пов'язані зі станом довкілля, згідно з соціологічним дослідженням, проведеним ПРООН, - додав пан Заїка. - Водночас, наявність чітких положень щодо питань охорони довкілля та сталої енергетики в програмах політичних партій чи кандидатів є визначальною для майже половини жителів України – 46,5% відзначили, що це точно або скоріше б вплинуло на їх вибір при голосуванні».

«Це свідчить, що громадяни України мають запит на вирішення екологічних проблем. Відповіді на глобальні кліматичні виклики, вирішення проблем зі сміттям та промисловим забрудненням, бачення переходу до низьковуглецевої та циркулярної економіки повинно стати невід’ємним пріоритетом політичних партій і їх лідерів».

Народна депутатка України Валерія Заружко, член Міжфракційного об’єднання «Зелена енергія змін», відзначила важливу роль Парламенту України у формуванні зеленої політики.

«Верховна Рада має працювати на випередження екологічних проблем та переймати кращий європейський досвід у цій сфері, - сказала пані Заружко. – Запровадження до національного законодавства європейських норм і правил, передбачених Угодою про асоціацію з Європейським Союзом – наш план дій для захисту екологічних інтересів громадян».

«Зелений порядок денний включає в себе пріоритети, що відповідають Цілям сталого розвитку, нашим європейським прагненням та державним довгостроковим пріоритетам, тому обов’язок кожної партії дати на нього свою відповідь».

Аналізуючи передвиборні програми та виступи кандидатів у президенти України, експерти РАЦ «Суспільство і довкілля» зафіксували пожвавлення інтересу до зелених питань серед кандидатів на пост Президента. Так, 64% передвиборних програм містять питання зеленого порядку денного, що на 25% більше, ніж на президентських виборах 2014 року.

«Ми не ставили перед собою мету виявити, хто з кандидатів на пост мав «найзеленішу» програму та був привабливішим для виборця», - наголосила Наталія Андрусевич, голова правління РАЦ «Суспільство і довкілля», презентуючи результати аналізу.

«Ми мали на меті визначити місце зелених питань у передвиборному дискурсі, - сказала Андрусевич. - Наш аналіз показав, що у загальнодержавному політичному порядку денному пріоритетність зелених питань підвищується, що чітко відображено у передвиборчих програмах кандидатів у Президенти».

«Водночас, програми не включають увесь спектр зелених питань, вони спрямовані скоріше на подолання існуючих загроз, аніж на бачення майбутнього зеленого розвитку країни. Тематика зеленого порядку денного у передвиборному дискурсі, як і багато інших актуальних напрямків, не позбавлена популізму, а сам дискурс далекий від сучасних світових тенденцій у цій сфері».

Під час заходу представники Парламенту України і політичних партій, громадських екологічних організацій, аналітичних центрів та ЗМІ також обговорили роль громадянського суспільства і медіа у формуванні запиту на включення партіями зелених питань до своїх програм.

Зокрема, представники коаліції із 17 неурядових екологічних громадських організацій поділися результатами кампанії «Екологічний порядок денний для кандидатів у Президенти України».

 «Ми розуміємо, що мандат Президента не передбачає екологічної складової», - сказала Ірина Черниш, лідерка Save Dnipro.

«Однак саме Президент ставить підпис під законами, що визначають екологічну політики держави на довгі роки, - продовжила Черниш. - Наша кампанія була тестом на екологічну свідомість кандидатів, тому ми запитували про євроінтеграцію у сфері довкілля, захист природних ресурсів, реформування дозвільної системи, використання коштів екологічного податку тощо. І 2 з 5 лідерів президентської гонки висловили позицію щодо нашого порядку денного. Багато це чи мало? Не беремося оцінювати. Але це точно краще, ніж відсутність теми довкілля у риториці кандидатів. Ми не зупиняємося й продовжимо разом з партнерами формувати запит тепер вже до політичних партій, політичних експертів та лідерів думок, щоб усі громадяни мали чіткі відповіді на те, як їхній політичний вибір впливатиме на стан навколишнього середовища, якість життя та добробут».

Учасники заходу також обговорили питання можливості встановлення "зеленого" прохідного балу на парламентських виборах 2019 року та як це можна запровадити із залученням широкого кола стейкхолдерів, лідерів думок. Погляд на досвід країн Європи в популяризації тем зміни клімату, економіки замкненого циклу, екологічно свідомого стилю життя, підтримки низьковуглецевих технологій, де партійні лідери змагаються ідеями з вирішення конкретних екологічних та кліматичних проблем, є цікавими, погодилися експерти.

Вони підтримали, що такий підхід може бути також використаний та широко поширений в Україні. Пріоритети зеленого порядку денного, презентованого 19 березня 2019 року у Верховній Раді України, можуть стати об’єднуючим фактором для громадянського суспільства та визначити, які екологічні питання мають підійматися в програмах політичних партій, зазначили експерти.

Захід «Зелений порядок денний під час виборів 2019: місія можлива?» проведений у рамках проекту «Підтримка Парламенту України з питань сталої енергетики та охорони довкілля», що впроваджується Програмою розвитку ООН в Україні за фінансової підтримки Швеції.

Запити ЗМІ:

Юлія Самусь, спеціалістка з комунікацій, ПРООН, yuliia.samus@undp.org

Icon of SDG 07 Icon of SDG 13

ПРООН У світі

Ви знаходитесь на ПРООН Україна 
Перейти на ПРООН у світі

А

Азербайджан Албанія Алжир Ангола Аргентина Афганістан

Б

Бангладеш Барбадос Бахрейн Беліз Бенін Білорусь Болівія Боснія і Герцоговина Ботсвана Бразилія Буркіна-Фасо Бурунді Бутан

В

В'єтнам Венесуела Вірменія

Г

Габон Гаїті Гамбія Гана Гаяна Гватемала Гвінея Гвінея-Бісау Гондурас Грузія

Д

Демократична Республіка Конго Джибуті Домініканська Республіка

Е

Еквадор Екваторіальна Гвінея Ерітрея Есватіні Ефіопія

Є

Єгипет Ємен

З

Замбія Зімбабве

І

Індія Індонезія

Й

Йорданія

К

Кабо-Верде Казахстан Камбоджа Камерун Кенія Киргизстан Китай Кіпр Колумбія Коморські острови Корейська Народно-Демократична Республіка Косово Коста-Ріка Кот-д'Івуар Куба Кувейт

Л

Лаоська Народно-Демократична Республіка Лесото Ліберія Ліван Лівія

М

М'янма Маврикій та Сейшельські острови Мавританія Мадагаскар Малаві Малайзія Малі Мальдіви Марокко Мексика Мозамбік Молдова Монголія

Н

Намібія Непал Нігер Нігерія Нікарагуа

П

Пакистан Панама Папуа-Нова Гвінея Парагвай Перу Південна Африка Південний Судан Північна Македонія Програма допомоги палестинському народу

Р

Республіка Ірак Республіка Конго Руанда

С

С'єрра-Леоне Сальвадор Самоа (офіс покриває кілька країн) Сан-Томе і Принсіпі Саудівська Аравія Сенегал Сербія Сирія Сомалі Судан Сурінам

Т

Таджикістан Тайланд Танзанія Тимор-Лешті Тихоокеанський регіон Того Тринідад і Тобаго Туніс Туреччина Туркменістан

У

Уганда Узбекистан Україна Уругвай

Ф

Філіппіни

Ц

Центральноафриканська Республіка

Ч

Чад Чилі Чорногорія

Ш

Шрі-Ланка

Я

Ямайка