У Києві до Дня прав людини відкрилася фотовиставка «Cвій серед своїх»

10 December 2019

Фото: Володимир Чеппель / ПРООН в Україні

Київ, 10 грудня 2019 р. – Сьогодні, 10 грудня, до Дня прав людини у Києві відкрилася фотовиставка «Свій серед своїх», яка розповідає історії 10 українців, які не залишилися осторонь, помітивши порушення прав інших.

Героями фотовиставки стали правозахисники та активісти, які займаються такими темами, як гендерна рівність, паліативна допомога, права людини в умовах конфлікту, інклюзивність, права людини у місцях несвободи, права представників ЛГБТКІ та ромів.

У фотопроєкті взяли участь:

  • Зола Кондур, правозахисниця, активістка, віце-президентка Ромського жіночого фонду «Чіріклі»;
  • Ольга Макар, учасниця руху «Молодь за Мир»;
  • Лариса Денисенко, правозахисниця, адвокатиня, ведуча, письменниця, посланиця толерантності ПРООН;
  • Віталій Пчолкін, виконавчий директор ГО «Група активної реабілітації», засновник проєктів «Інвафішки» та «Паралічненько»;
  • Алла Лепеха, регіональна координаторка офісу Уповноваженого ВРУ з прав людини у Чернігівській області;
  • Євген Васильєв, координатор проектів ГО «Донбас-СОС»;
  • Анастасія Домані, членкиня «Транс Коаліції», активістка, транс жінка;
  • Олеся Яскевич, педагог, засновниця ГО «Бачити серцем»;
  • Олеся Литвинова, засновниця волонтерського центру допомоги переселенцям «Фроловська 9\11», голова ради спостерігачів благодійного фонду «Свої»;
  • Давід Богар, ромський активіст, Голова БФ «Роми Виноградівщини».

«Соціологічне дослідження «Що українці знають та думають про права людини: оцінка змін», проведене у 2018 році, показало, що українці лишаються пасивними щодо захисту своїх прав – менше половини з тих, чиї права були порушені, намагалися їх захищати. Фотовиставка про правозахисників, які працюють як на національному, так і на регіональному рівнях, спрямована на підвищення зацікавленості в темі правозахисту»,  – зауважила Світлана Колишко, керівниця групи з прав людини ПРООН в Україні, координаторка проєкту ПРООН «Права людини для України».

«До цього ми частіше знімали людей, які зіштовхнулися з несправедливістю, потребували допомоги або захисту. Цього разу ми опинилися по той бік і зустрілися з людьми, які зазвичай залишаються у тіні, хоча роблять важливі речі. Це був новий досвід, і він справді значною мірою перевертає уявлення про світ на краще», - прокоментувала проєкт Ксенія Кравцова, авторка фотографій, режисерка Real Stories Production.

«Ми зібрали 10 таких історій, і щоразу це було у новому місціе. Було неймовірно спостерігати, як ці люди взаємодіють з іншими: допомагають, консультують, підказують, жартують… Як відкликаються на кожен імпульс із зовнішнього світу. Ми побували і на ромському святі, і в дитячій інклюзивній школі, роздавали їжу безхатченкам, побували у швейному цеху жіночої колонії та і багатьох інших місцях – все для того, щоб якнайкраще зрозуміти і передати ту атмосферу, у яку занурені герої нашої сьогоднішньої фотовиставки», – розповів Владислав Нечипоренко, автор фотографій, оператор-постановник Real Stories Production.

Під час участі у фотопроєкті герої ділилися історіями про те, як стали правозахисниками та чому варто захищати права людини.

«Спочатку ми просто зробили «гарячу лінію» для людей зі сходу. Тільки переїхали у Київ, купили сім-картки, написали пост у соцмережах, що допомагаємо з питаннями виїзду і поселення. Нам телефонували зі Львова, Тернополя, Харкова, казали, що в них є житло і вони готові прийняти людей зі сходу. Також із Луганська, з Донецької області: просили допомогти з переїздом. І так ми працювали — залежно від запитів, які постійно змінювалися. Спочатку до нас зверталися з питань житла, безпечного виїзду, а потім почалися юридичні питання», – поділився своєю історією Євген Васильєв, координатор проектів ГО «Донбас-СОС».

«Місць несвободи в Україні дуже багато. Це місця, у які люди потрапляють, як правило, за рішенням державних органів, і звідки не можуть самі вийти. Це не тільки в’язниці, чи слідчі ізолятори, як звикли думати. Це ще пункти для мігрантів, психіатричні лікарні, геріатричні пансіонати», – ділиться історією Алла Лепеха, регіональна координаторка офісу Уповноваженого ВРУ з прав людини у Чернігівській області.

«Моя робота – їздити та перевіряти, у яких умовах там живуть люди, наскільки дотримуються їх права. Мені болісно від того, коли я приїжджаю, і бачу налякані очі – люди, які там знаходяться, бояться щось розповісти, ховаються або просто мовчать. Це дуже прикро, але коли вони все ж починають довіряти – то випливають факти, про які неможливо було б дізнатись звичайною перевіркою. Тому, звісно, я не просто «проводжу ревізію», у першу чергу – слухаю людей», – зауважила вона.

«Щоб жити активно – треба цього дійсно хотіти, докладати зусиль, знати свої права, відстоювати їх. У всьому світі люди з травмою шийного відділу можуть безпечно водити машину, адже є спеціальне обладнання, що компенсує непрацюючі пальці. Але в Україні закон щодо права на водіння автомобілем не змінювався з 1975 року! Три роки я відстоював своє право керувати авто й отримав довідку про право водити авто з ручним управлінням. Але це виняток із правил і зараз ми працюємо над вирішенням цього питання на законодавчому рівні», – наголосив Віталій Пчолкін, підприємець, спортсмен, активіст та очільник Групи Активної Реабілітації

“Я побачила переконливі історії людей, які відстоюють свої права та права інших на виставці «Свій серед своїх». Важливо підвищувати поінформованість про права людини та заохочувати людей відстоювати свої права, бо мовчання вбиває», – зазначила Дафіна Ґерчева, Постійна представниця ПРООН в Україні.

Фотовиставка «Свій серед своїх» є спільною ініціативою Real Stories Production та проєкту ПРООН «Права людини для України» за фінансової підтримки Міністерства закордонних справ Данії.

Для запитів ЗМІ:

Юлія Самусь, спеціалістка з комунікацій, ПРООН в Україні, +38 097 139 14 75, yuliia.samus@undp.org