Фото: Брендон Гартвіг / ПРООН в Україні

Київ, 21 березня 2019 р. – Основними джерелами біомаси в Україні є відходи і залишки сільського господарства (солома, стебла та стрижні кукурудзи, стебла та лушпиння соняшника), а також – у перспективі – енергетичні культури (верба, тополя, міскантус), що вирощуються спеціально з цією метою. Використання біомаси як палива при виробництві теплової енергії для забезпечення потреб в опаленні та гарячому водопостачанні дає значні економічні переваги, адже це дозволить зменшити бюджетні витрати на опалення, а також скоротити викиди парникових газів на понад 8,0 млн т СО2 до 2020 року.

«Біомаса – одне з найперспективніших відновлюваних джерел енергії. Незважаючи на її обмежене використання в Україні, у структурі виробництва енергії з відновлюваних джерел у 2017 р. саме біопаливо та відходи складали найвагомішу частку – 80%», – каже менеджер проекту ПРООН/ГЕФ «Розвиток та комерціалізація біоенергетичних технологій у муніципальному секторі в Україні» Євген Гроза. Він також додає, що темпи росту сектору біоенергетики в Україні постійно зростають: 43% на рік за показником «виробництво біопалива та відходів» і 33% – за показником «загальне постачання первинної енергії з біопалива та відходів». Сумарно біоенергетика замістила 3,8 млрд м3 природного газу у 2017 р.

Енергетичний сектор України залежить від імпорту викопних видів палива (природного газу, нафти, кам'яного вугілля), що становить значний ризик для енергетичної безпеки країни. Так, у 2017 р витрати на придбання імпортних енергоносіїв (нафтопродукти, природний газ і вугілля) складали в Україні понад 11 млрд доларів США. Суттєвого зниження цих витрат можливо досягти за рахунок розвитку відновлюваних джерел енергії, власного видобутку природного газу, а також підвищення енергоефективності економіки.

В Україні вже втілюються найкращі європейські практики використання потенціалу біомаси для муніципального тепло- та гарячого водопостачання. В цьому мали нагоду переконатися учасники ознайомчої поїздки по біоенергетичним об’єктам Житомирської, Київської та Черкаської областей, організованої ПРООН 20-21 березня 2019 р. – зокрема мери міст, голови сільрад та технічні спеціалісти з теплопостачання. Більшість міст та селищ, представники яких приєднались до візиту, впроваджують проекти біоенергетики із залученням технічної допомоги від проекту ПРООН.

Під час навчального візиту близько 20 представників муніципалітетів відвідали діючі котельні на аграрній біомасі, ознайомилися із технологією та практикою вирощування енергетичних культур, виробництвом паливних гранул та брикетів, а також зустрілися з виробниками котлів на біопаливі.

Зокрема, учасники відвідали котельні з твердопаливними котлами у Житомирській і Київській областях, плантацію енергетичних культур Інституту біоенергетичних культур і цукрових буряків Національної академії аграрних наук у с. Ксаверівка на Київщині та плантацію енергетичної тополі у с. Маркуші на Житомирщині, підприємство з виробництва котлів та пелетів із соломи у м. Умань Черкаської області, а також обладнання з виробництва брикетів із соломи у с. Кочубеївка Київської області. Отримані знання та досвід допоможуть муніципалітетам забезпечити успішне введення в експлуатацію об’єктів теплопостачання, що отримали технічну допомогу від ПРООН.

Нагадаємо, що з 7 липня по 10 серпня 2018 року тривав конкурс муніципальних проектів у сфері теплопостачання, що використовують аграрну біомасу, для надання технічної допомоги від ПРООН та ГЕФ. До участі у конкурсі запрошувались муніципалітети, комунальні підприємства, заклади (школи, лікарні, дитячі садки тощо) з ідеями проектів автономних котелень на аграрній біомасі, що опалюють комунальні заклади (школи, лікарні, дитячі садки); котелень та ТЕЦ на аграрній біомасі в системах централізованого теплопостачання. Серед 42 заявок з 19 областей України було відібрано 15 проектів для отримання технічної та фінансової допомоги для реалізації проектів у сфері теплопостачання з використанням аграрної біомаси. 

Довідка:

Проект ПРООН «Розвиток та комерціалізація біоенергетичних технологій у муніципальному секторі в Україні», що реалізується за підтримки Глобального екологічного фонду, має на меті сприяти зменшенню викидів парникових газів завдяки значному збільшенню обсягів використання енергії біомаси як джерела палива для тепло- та гарячого водопостачання у муніципальному секторі в Україні.

У рамках реалізації проекту, ПРООН сприяє використанню біомаси для забезпечення опалення та гарячого водопостачання соціальних об’єктів, зокрема шкіл, лікарень, дитячих садків у муніципалітетах України. Протягом чотирьох років впровадження проекту було встановлено 13 котлів на аграрній біомасі в Донецькій, Житомирській, Київській та Черкаській областях, а також реалізовано пілотні проекти на Закарпатті, в Івано-Франківській та Полтавській областях із вирощування енергетичних культур (енергетичної верби), що використовуються як паливо для виробництва тепла й гарячої води.

Додаткова інформація (посібники):

Посібник для представників ЖКГ з використання біомаси як палива у муніципальному секторі

Посібник для представників АПК з використання біомаси як палива у муніципальному секторі

Посібник для екологів з використання біомаси як палива у муніципальному секторі

Аналіз можливостей виробництва та використання брикетів з агробіомаси в Україні – 20-та Аналітична записка БАУ

Запити ЗМІ:

Юлія Самусь, спеціалістка з комунікацій, ПРООН, yuliia.samus@undp.orgcommunciations.ukraine@undp.org

Георгій Гелетуха, старший експерт з біоенергетики проекту ПРООН/ГЕФ «Розвиток та комерціалізація
біоенергетичних технологій у муніципальному секторі в Україні», geletukha@uabio.org

7 біоенергетичних об'єктів в Україні: навчальний візит ПРООН

Icon of SDG 07

ПРООН У світі

А

Азербайджан Албанія Алжир Ангола Аргентина Афганістан

Б

Бангладеш Барбадос Бахрейн Беліз Бенін Білорусь Болівія Боснія і Герцоговина Ботсвана Бразилія Буркіна-Фасо Бурунді Бутан

В

В'єтнам Венесуела Вірменія

Г

Габон Гаїті Гамбія Гана Гаяна Гватемала Гвінея Гвінея-Бісау Гондурас Грузія

Д

Демократична Республіка Конго Джибуті Домініканська Республіка

Е

Еквадор Екваторіальна Гвінея Ерітрея Есватіні Ефіопія

Є

Єгипет Ємен

З

Замбія Зімбабве

І

Індія Індонезія

Й

Йорданія

К

Кабо-Верде Казахстан Камбоджа Камерун Кенія Киргизстан Китай Кіпр Колумбія Коморські острови Корейська Народно-Демократична Республіка Косово Коста-Ріка Кот-д'Івуар Куба Кувейт

Л

Лаоська Народно-Демократична Республіка Лесото Ліберія Ліван Лівія

М

М'янма Маврикій та Сейшельські острови Мавританія Мадагаскар Малаві Малайзія Малі Мальдіви Марокко Мексика Мозамбік Молдова Монголія

Н

Намібія Непал Нігер Нігерія Нікарагуа

О

Об'єднані Арабські Емірати

П

Пакистан Панама Папуа-Нова Гвінея Парагвай Перу Південна Африка Південний Судан Північна Македонія Програма допомоги палестинському народу

Р

Республіка Ірак Республіка Конго Російська Федерація Руанда

С

С'єрра-Леоне Сальвадор Самоа (офіс покриває кілька країн) Сан-Томе і Принсіпі Саудівська Аравія Сенегал Сербія Сирія Сомалі Судан Сурінам

Т

Таджикістан Тайланд Танзанія Тимор-Лешті Тихоокеанський регіон Того Тринідад і Тобаго Туніс Туреччина Туркменістан

У

Уганда Узбекистан Україна Уругвай

Ф

Філіппіни

Х

Хорватія

Ц

Центральноафриканська Республіка

Ч

Чад Чилі Чорногорія

Ш

Шрі-Ланка

Я

Ямайка