Covid-19: Назріваюча криза загрожує економічним занепадом і зростанням нерівності

30 March 2020

Програма розвитку ООН шукає можливості для надання безпрецедентної підтримки вразливим країнам у зв’язку з поширенням коронавірусу

Працівник, що змінив місце роботи через конфлікт на сході України. Економічні наслідки Covid-19 стосуватимуться кожного та вже ускладнюють становище вразливих верств населення. Фото: Макензі Ноулс-Корзін / ПРООН

Нью-ЙоркЗростаюча криза, спричинена коронавірусним захворюванням Covid-19, може набагато сильніше вдарити по країнах, що розвиваються, адже йдеться не лише про короткострокову кризу в галузі охорони здоров’я, а про серйозну соціально-економічну кризу, наслідки якої відчуватимуться місяцями, якщо не роками.

За попередніми прогнозами, втрата прибутків у країнах, що розвиваються, може перевищити 220 млрд доларів США. Країни Африки можуть втратити майже половину робочих місць. Оскільки, за оцінками, 55% населення світу не мають доступу до соціального захисту, ці втрати будуть дуже відчутними у багатьох спільнотах і матимуть негативний вплив на сфери освіти і прав людини, а в найкритичніших випадках, загрожуватимуть продовольчій безпеці.

На лікарні, в яких бракує оснащення й персоналу, та недостатньо сильні системи охорони здоров’я може лягти надмірне навантаження. Ситуація може дедалі ускладнитися через різке зростання випадків зараження, адже 75% населення найменш розвинених країн часто не мають доступу до таких базових речей, як мило і чиста вода.

Окрім того, додаткові соціальні фактори – як-от неефективне містопланування та перенаселення деяких міст, неефективна система управління відходами і навіть затори на дорогах, що перешкоджають оперативному транспортуванню до медичних закладів – також можуть спровокувати збільшення випадків зараження.

 «Нинішня пандемія – це криза, що виникла у галузі охорони здоров’я, але йдеться про набагато масштабнішу проблему. У багатьох частинах світу пандемія залишить дуже глибокі шрами, зазначив Ахім Штайнер, керівник ПРООН. Якщо ми зараз не мобілізуємо підтримку міжнародної спільноти, то існує великий ризик, що всі досягнення двох останніх десятиліть зійдуть нанівець. І ми матиме ціле втрачене покоління, яке втратить якщо не життя, то свої права, можливості та гідність».

Програма розвитку ООН, у тісній співпраці з Всесвітньою організацією охорони здоров’я (ВООЗ), допомагає країнам готуватися до пандемії коронавірусу, оперативно реагувати на цю ситуацію і планувати раннє відновлення, при цьому приділяючи особливу увагу найбільш вразливим групам населення.

ПРООН вже надає підтримку системам охорони здоров’я у таких країнах, як Боснія та Герцеговина, В’єтнам, Джибуті, Еритрея, Іран, Киргизстан, Китай, Мадагаскар, Нігерія, Панама, Парагвай, Сальвадор, Сербія та Україна.  

ПРООН ініціювала створення нещодавно організованого Фонду швидкого реагування на Covid-19, що фінансується за рахунок наявних коштів, з початковим внеском у розмірі 20 млн доларів США. Кошти Фонду розподіляються через механізм прискореного реагування, що дозволяє командам ПРООН пропонувати оперативну допомогу країнам в реалізації їхніх національних планів реагування на пандемію. За попередніми підрахунками ПРООН, для забезпечення підтримки для 100 країн необхідно як мінімум 500 млн доларів США.

Заклик до дій

ПРООН звернулась до міжнародної спільноти із закликом до дій, в якому йдеться про те, що важливо звернути увагу не лише на нинішню ситуацію з поширенням коронавірусу. Організація виділила три пріоритетні напрямки для подальших дій – виділення ресурсів для протидії поширенню коронавірусу; підтримка в реалізації необхідних заходів безпосередньо під час спалаху; а також виділення ресурсів для запобігання економічному занепаду в країнах, що розвиваються.

В контексті заходів оперативного реагування, ПРООН спирається на свій досвід, здобутий під час надання допомоги Китаю й іншим азійським країнам задля зміцнення національних систем охорони здоров’я. Така допомога включає допомогу країнам у здійсненні закупівель необхідного медичного обладнання та матеріалів, використанні цифрових технологій та забезпеченні своєчасної оплати праці медичних працівників.

Водночас ПРООН надаватиме підтримку країнам, аби уповільнити темпи поширення вірусу, забезпечити соціальний захист для вразливих груп населення, сприяти впровадженню комплексних заходів як на загальнодержавному, так і загальносуспільному рівні, а також доповнювати зусилля національної системи охорони здоров’я.

У довгостроковій перспективі ПРООН співпрацюватиме з країнами, аби оцінити соціальні- економічні наслідки коронавірусу й допомогти у розробці комплексу заходів із раннього відновлення після пандемії та мінімізації негативних наслідків у довгостроковій перспективі, приділяючи при цьому особливу увагу вразливим та маргіналізованим групам населення – аби допомогти країнам ефективніше відновлюватися.

Для подолання пандемії коронавірусу та її наслідків необхідно розвивати партнерства, які зможуть працювати в різних системах та секторах, в умовах підвищеної складності та невизначеності. Маючи багаторічний досвід роботи у вирішенні складних ситуацій, ПРООН працює в 170 країнах та територіях й зосереджує свої зусилля на подоланні викликів, пов’язаних із поширенням Covid-19, мобілізуючи всі свої ресурси для реагування на цей безпрецедентний виклик.  

###

Запити ЗМІ:

Юлія Самусь, спеціалістка з комунікацій, ПРООН в Україні, communications.ukraine@undp.org; yuliia.samus@undp.org

Про Програму розвитку ООН

ПРООН є провідною організацією в системі Організації Об’єднаних Націй, що бореться за ліквідацію несправедливості, пов’язаною з бідністю, нерівністю та зміною клімату. Залучаючи до роботи величезну мережу експертів та партнерів в 170 країнах, ми допомагаєм державам виробити комплексні, довгострокові рішення, керуючись інтересами людей та планети.