COVID-19 негативно вплинув на житлові права вразливих груп населення

29 September 2020

Аналіз наслідків пандемії у житловій сфері свідчить про необхідність удосконалення державної політики і врахування житлових проблем вразливих груп населення

Фото: Анастасія Власова / ПРООН в Україні

Київ, 29 вересня 2020 р. – Аналітичний центр Cedos за підтримки Програми розвитку Організації Об‘єднаних Націй в Україні (ПРООН) проаналізував, яким чином пандемія COVID-19 та карантинні заходи вплинули на житлові права українців, а також надав рекомендації щодо того, як держава може вдосконалити житлову політику, щоб захистити права найбільш вразливих груп населення.

Результати дослідження показали, що державна допомога у житловій сфері була розподілена нерівномірно, а інтереси різних соціальних груп не було враховувано. Через брак підтримки та захисту житлових прав у ще більш вразливому становищі опинилися бездомні, жінки, які зазнають домашнього насильства, біженці, внутрішньо переміщені особи та представники ЛГБТКІ+ спільноти.

Менеджерка проєкту ПРООН «Права людини для України» Світлана Колишко зауважила, що пандемія посилила існуючі нерівності між різними соціальними групами.  «Результати дослідження продемонстрували, що пандемія вразила саме по слабких та вузьких місцях у сфері житлової політики. Важливо, щоб держава вживала заходів для підтримки не лише власників житла та забудовників, а й тих, хто орендує житло або не мають власної домівки», – наголосила пані Колишко.

Державна підтримки у житловій сфері була спрямована насамперед на громадян, що є власниками житла, зокрема, через надання субсидій та ненакладення штрафів за несвоєчасну оплату житлово-комунальних послуг. Іншою групою, на допомогу якій було спрямовано державну допомогу, були іпотечні позичальники, яким надали кредитні канікули. Будівельна галузь також отримала допомогу у вигляді дозволу не закривати будівельні майданчики на час карантину.

Натомість становище людей, які орендують житло, під час пандемії погіршилось через відсутність захисту з боку держави.

Аналітик центру Cedos Павло Федорів зазначив, що під час карантину недоліки нинішньої житлової політики не були враховані, і це негативно вплинуло на реалізацію права людей на житло та інші права.

«Житло – це базова потреба людини, а право на нього гарантує Конституція України та Загальна декларація прав людини. У кризовий час право на житло стає життєво важливим, а тому потрібно заборонити виселення і допомогти орендарям», – зауважив пан Федорів.

Житлова сфера та державна житлова політика в Україні потребують реформування для гарантування базового права людини на житло для всіх громадян. Пандемія та карантин вкотре продемонстрували, що не всі можуть «залишатися вдома»: для деяких людей дім не є місцем, де вони почуваються в безпеці, а органи влади не створили умови для безпечної самоізоляції.

У дослідженні аналітики центру Cedos надали рекомендації щодо короткострокових та довгострокових заходів, які покликані допомогти врегулювати державну політику у житловій сфері не лише на час пандемії, а й у довгостроковій перспективі, орієнтуючись на Цілі сталого розвитку, зокрема забезпечення доступу до належного, безпечного і недорогого житла.

Більше про результати дослідження та рекомендації дивіться в інфографіці.

Загальна інформація:

У рамках дослідження аналітичний центр Cedos проаналізував рішення та проєкти рішень українських органів державної влади та місцевого самоврядування, що були прийняті в період з березня по липень 2020 року і стосувались сфери житла та будівництва. Огляд базується на результатах моніторингу сайтів органів державної влади та місцевого самоврядування, міжнародних організацій, медіа та на результатах дослідницьких інтерв'ю

Аналіз здійснено в рамках проєкту ПРООН «Права людини для України», що реалізовується за фінансової підтримки Міністерства закордонних справ Данії. Висловлені думки можуть не збігатися з позицією ПРООН чи Міністерства закордонних справ Данії

Для запитів ЗМІ:

Юлія Самусь, спеціалістка з комунікацій, ПРООН в Україні, yuliia.samus@undp.org, +38 097 139 14 75