Проєкт ЄС розробив посібник для забезпечення ґендерної рівності в Україні

6 March 2020

Фото: Микола Ябченко / ПРООН в Україні

КИЇВ, 6 березня 2020 р. – Напередодні Міжнародного дня жінок Міжфракційне об’єднання «Рівні можливості» та Програма розвитку ООН в Україні (ПРООН) презентували у Верховній Раді України посібник «Ґендерна рівність: міфи, факти та державна політика» для народних депутатів України. Його мета – викласти ключові факти та продемонструвати сучасні тенденції щодо реалізації державної політики з питань ґендерної рівності. Посібник розроблено у співпраці з офісом Урядової уповноваженої з питань ґендерної політики в межах Проєкту з парламентської реформи, що фінансується ЄС та впроваджується ПРООН.

«Рівність між чоловіками та жінками є базовим правом людини і однією з ключових цінностей країн Європейського Союзу та згадується в угоді про Асоціацію між Україною та ЄС. Ми пишаємося тим, що підтримуємо Верховну Раду України, в тому числі, і в питаннях впровадження ґендерного підходу в законодавчу роботу», – сказав голова Представництва ЄС в Україні Матті Маасікас.

Серед проявів дискримінації, з якими стикаються українські жінки – розрив у оплаті праці (жінки в Україні в середньому отримують на 25 % нижчу заробітну плату, ніж чоловіки), несправедливий розподіл домашніх обов‘язків (жінки в середньому витрачають 29 годин на тиждень на домашню роботу, натомість чоловіки – 15 годин), ґендерне насильство та низька представленість жінок у політиці.

Як підкреслюється у Доповіді ПРООН про стан людського розвитку за 2019 рік, за останні два десятиліття ґендерні розриви скорочуються в сферах освіти та охорони здоров'я, де жінки мають менше економічного чи соціального впливу. Однак у сферах, де у жінок більше професійної, політичної та соціальної відповідальності, ґендерна нерівність зберігається, і вони стикаються із так званою «скляною стелею», тобто мають менше можливостей для кар‘єрного зростання порівняно з чоловіками

Відсоток жінок у новообраному парламенті України знаходиться на історичному максимумі – майже 21 % (порівняно з 12 % в попередньому скликанні), але все ще нижче, ніж в середньому у парламентах європейських країн. Жінки також недостатньо представлені на керівних посадах в уряді та на місцевому рівні – як мери чи голови об'єднаних територіальних громад.

«Жінки складають 54 % населення України, але лише кожен п'ятий депутат – це жінка. Участь більшої кількості жінок у процесах прийняття рішень допоможе Україні досягти своїх зобов'язань щодо ґендерної рівності та прав людини, а також сприятиме розробці кращої політики на всіх рівнях», – сказала Дафіна Ґерчева, постійна представниця ПРООН в Україні.

«Ми повинні діяти негайно, – додала Ґерчева. – Для того, щоб своєчасно та повною мірою досягти Цілей сталого розвитку, ми маємо прискорити вирішення питань, які сповільнюють прогрес ґендерної рівності – йдеться про дискримінаційні стереотипи та дії. Також потрібно переконатися, що розроблені відповідні політики та програми. Парламент є проміжною ланкою між людьми та урядом і тому відіграє величезну роль у просуванні ґендерної рівності, коли бореться з дискримінаційними упередженнями в соціальних нормах та урядових структурах».

Олена Кондратюк, віцеспікерка Верховної Ради України, співголова МФО «Рівні можливості», наголосила:  «Міжнародний жіночий день потрібен нам не просто як свято, а як день, щоб краще усвідомити права та можливості жінок. Цей день нагадує нам про цінність свободи вибору і повагу, про справедливість і доступ до можливостей, про солідарність і співпрацю. Ми також вболіваємо за те, щоб наш парламент справді поділяв принципи рівності і недискримінації у своїй діяльності».

Довідкова інформація:

Проєкт ЄС-ПРООН з парламентської реформи впроваджується ПРООН за фінансової підтримки Європейського Союзу в період з лютого 2019 р. до лютого 2021 року. Його мета – посилення роботи Верховної Ради України, щоб Парламент України став більш ефективним, підзвітним та прозорим та позитивно впливав на виконання Угоди про асоціацію між Україною та ЄС.

За додатковою інформацією звертайтеся до Миколи Ябченка, mykola.yabchenko@undp.org або за телефоном +38 067 290 55 01