Розбудову інклюзії й доступності в умовах пандемії COVID-19 обговорили під час онлайн-форуму на сході України

9 December 2020

Міжрегіональний форум «Життя без обмежень» покликаний привернути суспільну увагу до проблем людей з інвалідністю та потреби створення доступної інфраструктури

Фото: Дмитро Симоненко / ПРООН в Україні *Фото зроблене у 2019 р.

Краматорськ, Донецька область / Сєвєродонецьк, Луганська область, 9 грудня 2020 р. – 4-5 грудня відбувся щорічний міжрегіональний форум «Життя без обмежень», присвячений розвитку інклюзії і доступності на сході України, викликам, з якими стикаються люди з інвалідністю, та пошуку спільних рішень для їх подолання. Цього року форум вперше пройшов онлайн у межах Програми ООН із відновлення та розбудови миру за фінансової підтримки урядів Данії, Швейцарії, Швеції та Нідерландів.

Тема інклюзії в Україні не втрачає своєї актуальності, адже фізична інфраструктура на сході та в Україні в цілому продовжує залишатися недоступною та не відповідає потребам людей з інвалідністю та інших маломобільних груп, а з початком пандемії COVID-19 ця проблема лише загострилася.

Щорічний форум покликаний вкотре привернути увагу суспільства до проблем людей з інвалідністю, особливо у часи пандемії COVID-19, та спільно з національними та міжнародними партнерами знайти дієві рішення для розбудови інклюзивної інфраструктури як у громадах на сході, так і по всій Україні. Форум також надав можливість підбити підсумки спільної роботи за рік, а партнери мали змогу поділитися враженнями та побажаннями для подальшої співпраці з Програмою ООН із відновлення та розбудови миру.

Керівник компоненту з громадської безпеки та соціальної згуртованості Програми ООН із відновлення та розбудови миру Рустам Пулатов зазначив, що побудова інклюзивного середовища в Україні вимагає комплексних та довгострокових рішень, а надання допомоги й підтримки людям з інвалідністю є першочерговим пріоритетом у межах діяльності Програми.

«Цього року через пандемію COVID-19 та карантинні обмеження, пов’язані зі стрімким поширенням вірусу в Україні та світі, питання розбудови інклюзії постало особливо гостро. Ми добре розуміємо, що у зв’язку з карантином людям в цілому стало значно складніше жити звичним життям, а труднощів у житті людей з інвалідністю значно побільшало. Цьогорічний форум – це впевнений крок назустріч до побудови інклюзивного суспільства в Україні, яке було б максимально комфортне й доступне для всіх без винятку», сказав пан Пулатов.

У перший день форуму представники громад Донеччини та Луганщини ділилися успішним досвідом впровадження інклюзивних проєктів та говорили про просування ідеї інклюзії та побудови толерантного суспільства, заснованого на принципах прав людини, гендерної рівності та доброчесності. Окрема увага була зосереджена на специфіці розбудови інклюзії в умовах пандемії COVID-19 та окреслені можливі шляхи для подальшої співпраці між громадами і місцевою владою. У другий день форуму учасники та учасниці обговорювали шляхи підвищення мотивації та залучення людей з інвалідністю до участі у громадському житті, а представник та представниці громадських організацій, що займаються інклюзією та допомогою людям з інвалідністю, презентували свої найкращі практики та результати роботи в громадах у вигляді захопливих відео-історій. Окрім того, учасники та учасниці форуму мали змогу у прямому ефірі розповісти про свої інклюзивні проєкти та поділитися корисним досвідом.

Голова громадської спілки «Луганська Асоціація організацій осіб з інвалідністю» Микола Надулічний подякував ПРООН та Програмі ООН із відновлення та розбудови миру за організацію форуму вже другий рік поспіль та зазначив: «Метою нашої спільної роботи на цьому заході є привернення уваги до інклюзії та потреб людей з інвалідністю в суспільстві, які знаходяться в більш скрутному становищі в умовах конфлікту на сході України. Завдяки таким заходам, як цей фестиваль, ми розбудовуємо мир, взаємоповагу та солідарність у громадах Донеччини та Луганщини.

Нагадаємо, що минулого року відбулося одразу кілька тематичних заходів – перший інклюзивний фестиваль «Світ рівних» у Маріуполі, який тоді зібрав 500 людей з інвалідністю з різних міст та районів області і понад 1000 гостей із самого Маріуполя, перший «Східний Форум із питань інклюзії задля посилення соціальної єдності, культури миру, справедливості», в якому взяли участь близько 300 представників партнерських установ, які займаються питаннями інклюзії в чотирьох областях України (Донецька, Луганська, Одеська, Харківська), а також Міжрегіональний фестиваль «Світ без обмежень», який зібрав біля 200 людей з інвалідністю з Донецької та Луганської областей.

Для довідки

Програму ООН із відновлення та розбудови миру реалізують чотири агентства ООН: Програма розвитку ООН (ПРООН), Структура ООН з питань гендерної рівності та розширення прав і можливостей жінок (ООН Жінки), Фонд ООН у галузі народонаселення (UNFPA) і Продовольча та сільськогосподарська організація ООН (ФАО).

Програму підтримують тринадцять міжнародних партнерів: Європейський Союз (ЄС), Європейський інвестиційний банк (ЄІБ), Посольство США в Україні, а також уряди Великої Британії, Данії, Канади, Нідерландів, Німеччини, Норвегії, Польщі, Швейцарії, Швеції та Японії.

Для запитів ЗМІ

Максим Кицюк, спеціаліст із комунікацій, Програма ООН із відновлення та розбудови миру, maksym.kytsiuk@undp.org або +380 63 576 1839