Відбулося публічне онлайн обговорення стану реалізації Національної стратегії у сфері прав людини

26 May 2020

Громадянське суспільство разом з представниками Уряду переглянули досягнення та обговорили наступні кроки Плану дій

 

Фото: ПРООН в Україні / (зліва направо) Валерія Коломієць, заступниця Міністра юстиції з питань Євроінтеграції; Манал Фоуані, заступниця Постійної представниці ПРООН в Україні; Олександр Павліченко, виконавчий директор Української Гельсінської спілки з прав людини

Київ, 26 травня 2020 р. – Представники Уряду, міжнародних організацій, громадянського суспільства, правозахисники та активісти зібралися онлайн, щоб обговорити стан реалізації Національної стратегії у сфері прав людини. Програма розвитку ООН (ПРООН) в Україні підтримала онлайн обговорення, під час якої учасники розглянули ключові досягнення та виклики впровадження Плану дій, а також наступні кроки для більш якісних перетворень у сфері прав людини.

Заступниця Постійної представниці ПРООН в Україні Манал Фоуані сказала, що під час світової пандемії, як ніколи актуально звернути увагу на забезпечення прав людини, захист найбільш вразливих соціальних груп, щоб нікого не залишити поза увагою. «COVID19 став випробуванням на толерантність та повагу до прав людини, а також поглибив розрив з найбільш вразливими групами та став причиною спалаху домашнього насильства», – наголосила вона. «Українська Національна стратегія у сфері прав людини має відповісти на ці  виклики, адже нікого не можна залишати поза увагою, та ніхто не має лишатися наодинці з проблемою».

У 2015 році указом Президента України було ухвалено Національну стратегію у сфері прав людини, а Уряд України ухвалив відповідний п’ятирічний План дій для її реалізації. Ці стратегічні документи покликані посилити права людини в Україні на національному рівні. Перший План дій було розроблено у 2015 р. на п’ять років, тож  він добігає кінця цього року. Як зазначила Фоуані, завдання нового Плану дій мають бути конкретними, вимірюваними, реалістичними, релевантними, мати чіткі часові рамки для впровадження. Для цього необхідно ретельно проаналізувати досягнення та проблемні місця попереднього документу.

Як зазначили учасники обговорення, найбільшого прогресу вдалося досягти у сферах, пов’язаних з новими викликами, зумовленими конфліктом на сході України. Ці здобутки можна пояснити політичною волею та злагодженою роботою. Також певного успіху вдалося досягти в протидії домашньому та ґендерно зумовленому насильству, однак наголосили на неготовності Парламенту до ратифікації Стамбульської конвенції про запобігання насильству щодо жінок і домашньому насильству та боротьбу з цими явищами.

Учасники також зазначили, що у певних важливих напрямках Національної стратегії спостерігається регрес. У наступному Плані дій на 2020 – 2023 р. цим сферам буде приділена особлива увага, а саме   протидії дискримінації, захисту прав національних меншин та корінних народів, праву на охорону здоров‘я, а також забезпеченню прав громадян України, які проживають на непідконтрольних Уряду України територіях.

Як зазначила Фоуані, незважаючи на те, що потрібно багато чого досягти для реалізації Національної стратегії у сфері прав людини, сама наявність такого документу вже є великим кроком у правильному напрямку, і Україна демонструє свою готовність йти далі цим шляхом. «Відсутність прогресу у певних сферах має послужити для нас сигналом, що ми не маємо зупинятися», - зауважила вона. «Час переглянути, що ми можемо робити інакше, аби рухатися вперед та зробити права людини основою Українського суспільства та цивілізації».

Загальна інформація:

Публічне обговорення стану впровадження Національної стратегії у сфер прав людини та Плану дій було ініційовано Міністерством юстиції України і представниками громадянського суспільства та проведено за підтримки проєкту «Права людини для України», який виконується Програмою розвитку ООН в Україні та фінансується Міністерством закордонних справ Данії впродовж 2019-2023 рр.

Для запитів ЗМІ:

Юлія Самусь, спеціалістка з комунікацій, ПРООН в Україні, communications.ukraine@undp.org , +38 044 254 0035