#RespectUA: В Україні відзначають Всесвітній день нульової дискримінації

28 February 2020

За ініціативою Програми розвитку ООН в Україні відбувається серія заходів з нагоди Всесвітнього дня нульової дискримінації, який відзначається 1 березня.

Київ, 28 лютого 2020 р. – Відомі культурні діячі, правозахисники та урядовці долучилися до тематичного заходу в Києві на відзначення Дня нульової дискримінації в Україні.

Цьогорічна тема Дня нульової дискримінації, який відзначають з 2014 року за рішенням ООН, – «протидія дискримінації жінок та дівчат» з особливою увагою до просування ідей генденої рівності та розширення прав жінок.

Серед проявів дискримінації, яких зазнають українські жінки – розрив у оплаті праці (жінки в Україні в середньому отримують на 25 % нижчу заробітну плату, ніж чоловіки), а також несправедливий розподіл домашніх обов’язків (жінки в середньому витрачають 29 годин на тиждень на домашню роботу, натомість чоловіки – 15 годин).

У професійний сфері жінкам також доводиться зіштовхуватися з явищем так званої «скляної стелі», тобто вони зазвичай мають менше можливостей для кар'єрного зростання порівняно з чоловіками. Окрім того, частка жінок, що живуть у бідності, непропорційно велика і становить 65 %.

Відсоток жінок у новообраному українському парламенті досяг найвищого в новітній історії показника, сягнувши 21 %, проте все ще нижче за бажаний показник у 30 %.

«Хоча представництво жінок у Верховній раді у 2019 році зросло до майже 21%, на регіональному й місцевому рівні необхідно зробити ще чимало кроків, – каже Олена Урсу, керівниця групи проєктів з демократичного врядування, ПРООН в Україні. – Серед мерів обласних центрів немає жодної жінки, а на рівні ОТГ бачимо скорочення частки жінок, обраних головами громад».

«Напередодні місцевих виборів в Україні важливо зміцнити політичне представництво жінок, зокрема, через удосконалення системи фінансування передвиборчих кампаній, проведення спеціальних тренінгів із розвитку лідерських якостей і спеціальних медіапроєктів, які б показали у ЗМІ жінок-лідерок. Залучення більшого числа жінок у процес ухвалення рішень сприятиме виконанню Україною зобов’язань у сфері гендерної рівності та прав людини, а також сприятиме якіснішому виробленню політик на всіх рівнях», – сказала пані Урсу.

У рамках тематичного заходу відбулась панельна дискусія, до якої долучилися Заступник Міністра соцполітики з питань євроінтеграції Сергій Ніжинський, Олена Урсу, громадські та культурні діячі, зокрема Лариса Денисенко, Алевтина Кахідзе та Зола Кондур.

Учасники обговорили питання утиску прав жінок в Україні, боротьби з домашнім насильством та проблеми рівного доступу жінок до участі в українській політиці.

На ще одній панельній дискусії «Україна без дискримінації: від мрії до реалізації» –  участь у якій взяли представник Уповноваженого Верховної Ради України з дотримання рівних прав і свобод Віктор Іванкевич, філософ Михайло Мінаков, телеведуча і громадська діячка Уляна Пчолкіна, письменники Любко Дереш та Марк Лівін – говорили про витоки нетолерантного ставлення до різних соціальних груп та шляхи подолання цієї проблеми.

Учасники дискусії наголосили на неприпустимості дискримінації людей на підставі расового, етнічного чи національного походження, релігії, інвалідності, сексуальної орієнтації, соціального походження, віку, статі чи сімейного стану.

Окрім того, на заході відбулась презентація п’яти мікрофільмів, які стали фіналістами конкурсу соціальної реклами «Нуль дискримінації», проведеного ПРООН в Україні у партнерстві з фестивалем соціальної реклами Molodiya Film Fesival.

Автори соціальних роликів порушили проблеми вікової дискримінації та дискримінації людей з інвалідністю, а також закликали до толерантного ставлення і поваги до представників ЛГБТ-спільноти.

Про кампанію #RespectUA

Захід  «День нульової дискримінації в Україні» організовано в рамках комунікаційної кампанії з просування толерантності в Україні RespectUA, що реалізується Міжнародним центром перспективних досліджень за підтримки Програми розвитку ООН в Україні.

Для запитів ЗМІ:

Для отримання додаткової інформації, звертайтеся до Юлії Самусь, спеціалістки з комунікацій, ПРООН в Україні, communications.ukraine@undp.org, +38 044 254 0035.