Понад 100 команд з усієї України запропонували інноваційні цифрові рішення для вирішення актуальних проблем місцевого розвитку громад Донеччини та Луганщини.

Ілюстрація: ПРООН в Україні

Краматорськ, Донецька область, 15 грудня 2020 р. – Програма розвитку Організації Об’єднаних Націй (ПРООН) в Україні спільно з Міністерством цифрової трансформації України, Міністерством захисту довкілля та природних ресурсів України, Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України, Донецькою та Луганською обласними державними адміністраціями обрали переможців національного конкурсу ІТ-рішень для громад східної України «EastCode», який відбувся в межах Програми ООН із відновлення та розбудови миру за організаційної підтримки Платформи кар’єрного розвитку Happy Monday та агентства інновацій Center42 та за фінансової підтримки Європейського Союзу та урядів Данії, Швейцарії, Швеції та Канади. Ці проєкти отримають фінансову та менторську підтримку для впровадження інноваційних ідей у громадах Донеччини та Луганщини.

Національний конкурс IT-рішень для громад східної України «EastCode» – це заклик до дій, спрямованих на збільшення досліджень, нових розробок та проєктів у галузі технологій, які сприятимуть перетворенню українських громад на процвітаючі цифрові спільноти. Нині цифрова трансформація громад є актуальною, адже органам місцевої влади, розташованим уздовж лінії зіткнення, де обмежено фізичний рух, потрібні спеціальні адаптивні інструменти в галузях е-демократії, доступу до послуг та охорони навколишнього середовища.

Конкурс тривав два місяці і відбувався в декілька етапів: зі 112 команд до півфіналу пройшли 35, які продовжили удосконалювати свої ідеї за підтримки менторів. У фінальний тур вийшли 15 команд. Інноваційні ідеї охоплювали широкий спектр рішень – від створення інтерактивних моніторингових мап, чатботів та застосунків до сервісів для забезпечення громад інструментами проведення публічних обговорень.

Перемогу в конкурсі здобули п’ять команд за трьома тематичними напрямками:

  • «Ефективне врядування та посилення участі громадян у прийнятті рішень»:

ГО «Центр об’єднаних рішень» із проєктом «OSBB.LIFE»

Ідеєю проєкту є створення та підтримка комплексного інформаційного рішення, спрямованого на вдосконалення системи управління та контролю звітності для організацій, які обслуговують житловий фонд. Це дозволить упорядкувати діяльність багатоквартирних будинків, зокрема обслуговування жителів, зекономить час, забезпечить своєчасність інформування мешканців і залучить більше жителів до прийняття рішень та впливу на процеси управління будинком.

Команда «Dream Team» із проєктом «Ecosystem Engage 4.0»

Команда проєкту вирішила представити цілковито інноваційне рішення для залучення дітей у процеси розробки та реалізації програм розвитку громад, використовуючи технологію симбіозу віртуального середовища, гейміфікації та доповненої реальності, зокрема за допомогою гри Minecraft як інструменту впливу та прийняття рішень. Маленькі жителі громад зможуть самостійно проєктувати власні міста, маючи широкі можливості для візуалізації та донесення своїх думок до управлінців.

  • «Охорона довкілля та сталий місцевий розвиток»:

Команда «Клуб рибалок України» з проєктом «EcoWater»

Бажаючи врятувати зникаючі водні ресурси областей, команда планує розробити мобільний застосунок – інтерактивну карту для громадського моніторингу водних ресурсів Донецької області, яка полегшить доступ до інформації завдяки візуалізації та аналізу даних державних органів. Команда прагне привернути увагу до стану водних ресурсів регіону, залучити громадськість до прийняття рішень та створення екологічних стратегій у громадах. Команда має широку мережу партнерів та однодумців, які готові сприяти максимальному поширенню нового рішення, а також брати участь у громадському контролі за дотриманням екологічної безпеки водних ресурсів регіону.

Команда «Waste Ukraine Analytics» із проєктом «Waste Ukraine Analytics»

Команда пропонує втілити першу в Україні B2B платформу для створення маркетплейсу в сфері поводження з твердими побутовими відходами, запроваджуючи кращі практики, які вже довели свою ефективність у країнах ЄС.

  • «Сучасні інструменти наближення публічних послуг до мешканців»:

Команда «advancenet» та їхня інноваційна ідея @AdvanceMentalHealthBot

Платформа для діагностики та реабілітації людей із посттравматичним стресовим розладом сприятиме психосоціальній реабілітації внутрішньо переміщених осіб та екскомбатантів. Платформа передбачає створення чатбота та нейронної мережі з розпізнавання діагностичних маркерів та прогнозування стану пацієнта. Команда сподівається, що проєкт підвищить якість життя вразливих категорій населення, допоможе їм пережити свій минулий досвід, стати стійкішими та продовжувати своє життя.

Окрім цього команда отримала додаткові відзнаку та фінансову підтримку від компоненту «Громадська безпека та соціальна згуртованість» Програми ООН із відновлення та розбудови миру.

Вітаючи переможців конкурсу, керівник Програми ООН із відновлення та розбудови миру Віктор Мунтяну зауважив, що цьогоріч команда ООН прагнула максимально швидко та ефективно відреагувати на сучасні виклики. «Ми раді підтримувати ініціативи для розбудови громад Донеччини та Луганщини. Пріоритетом нашої Програми залишається розвиток міцних і процвітаючих громад та забезпечення стійкого і сталого розвитку територій на сході України», – сказав пан Мунтяну.

Директор департаменту міжнародної технічної допомоги, інноваційного розвитку та зовнішніх зносин Луганської обласної державної адміністрації Денис Денищенко відзначив активну громадську позицію учасників: «На цьому заході зібрались креативні люди, небайдужі до розвитку своєї держави, чиї інноваційні рішення зможуть внести якісні зміни у життя мешканців громад східної України й нашої Луганщини. Такі заходи створюють необхідний майданчик, де інновації зароджуються, втілюються у життя та консолідуються».

Очільниця відділу координації проєктів міжнародної технічної допомоги департаменту інвестиційно-інноваційного розвитку і зовнішніх відносин Донецької обласної державної адміністрації Світлана Почебут підкреслила важливість підтримки структурних змін у регіоні, яку надає ПРООН.

«Збройний конфлікт на сході України безперечно негативно вплинув на соціально-економічний потенціал Донеччини та Луганщини і водночас поставив перед нами багато викликів. Сьогодні стандартні шляхи вирішення більшості проблем в області є неактуальними, тому виникає необхідність реалізації інноваційних рішень, які стануть фундаментом нових якісних змін. Створення безпечного середовища для мешканців області, системи надання їм якісних публічних і адміністративних послуг є основним та безперечним пріоритетом стратегії розвитку Донецької області до 2027 року», – наголосила пані Почебут.

Партнери конкурсу:

Програма ООН із відновлення та розбудови миру висловлює щиру подяку всім партнерам, які долучились до організаційної, інформаційної та ресурсної підтримки втілення проєкту «EastCode»: ІТ-компанії Eleks Nordics та Genesis, холдингу Techiia, Асоціації IT України, ЛУН Місто, Центру розвитку стартап-екосистеми сходу України 1991 Mariupol, SocialBoost, IT BRO, Офісу ефективного регулювання BRDO, Асоціації об’єднаних територіальних громад, Спільноті розробників України DOU, Kharkiv IT Cluster, Асоціації молодіжних центрів України, Львівському обласному молодіжному центрй, Агентству ефективних рішень, медіа корисних рішень «Рубрика», інтернет-виданню «Букви», Антикризовому медіа-центру, суспільно-політичному оглядачу «Трибун», «Східний варіант» та Marketer.

Водночас оргкомітет конкурсу висловлює вдячність усім менторкам та менторам, які декілька тижнів працювали з 35 командами півфіналу і 15 командами-фіналістами, а також членам журі національного конкурсу – Савелію Барашкову, Оксані Головко, Віталію Гончаруку, Віктору Гурському, Марині Денисюк, Денису Денищенку, Сергію Кареліну, В’ячеславу Маякіну, Яніці Мерило, Івану Роговченко, Денису Суділковському, Антону Тишковському, Олені Урсу, Анастасії Халєєвій та Олесі Цибулько.

Для довідки

Програму ООН із відновлення та розбудови миру реалізують чотири агентства ООН: Програма розвитку ООН (ПРООН), Структура ООН з питань гендерної рівності та розширення прав і можливостей жінок (ООН Жінки), Фонд ООН у галузі народонаселення (UNFPA) і Продовольча та сільськогосподарська організація ООН (ФАО).

Програму підтримують тринадцять міжнародних партнерів: Європейський Союз, Європейський інвестиційний банк, Посольство США в Україні, а також уряди Великої Британії, Данії, Канади, Нідерландів, Німеччини, Норвегії, Польщі, Швейцарії, Швеції та Японії.

Для запитів ЗМІ

Максим Кицюк, спеціаліст із комунікацій, maksym.kytsiuk@undp.org, +380 63 576 1839

Icon of SDG 17

ПРООН У світі

Ви знаходитесь на ПРООН Україна 
Перейти на ПРООН у світі

А

Азербайджан Албанія Алжир Ангола Аргентина Афганістан

Б

Бангладеш Барбадос Бахрейн Беліз Бенін Білорусь Болівія Боснія і Герцоговина Ботсвана Бразилія Буркіна-Фасо Бурунді Бутан

В

В'єтнам Венесуела Вірменія

Г

Габон Гаїті Гамбія Гана Гаяна Гватемала Гвінея Гвінея-Бісау Гондурас Грузія

Д

Демократична Республіка Конго Джибуті Домініканська Республіка

Е

Еквадор Екваторіальна Гвінея Ерітрея Есватіні Ефіопія

Є

Єгипет Ємен

З

Замбія Зімбабве

І

Індія Індонезія

Й

Йорданія

К

Кабо-Верде Казахстан Камбоджа Камерун Кенія Киргизстан Китай Кіпр Колумбія Коморські острови Корейська Народно-Демократична Республіка Косово Коста-Ріка Кот-д'Івуар Куба Кувейт

Л

Лаоська Народно-Демократична Республіка Лесото Ліберія Ліван Лівія

М

М'янма Маврикій та Сейшельські острови Мавританія Мадагаскар Малаві Малайзія Малі Мальдіви Марокко Мексика Мозамбік Молдова Монголія

Н

Намібія Непал Нігер Нігерія Нікарагуа

П

Пакистан Панама Папуа-Нова Гвінея Парагвай Перу Південна Африка Південний Судан Північна Македонія Програма допомоги палестинському народу

Р

Республіка Ірак Республіка Конго Руанда

С

С'єрра-Леоне Сальвадор Самоа (офіс покриває кілька країн) Сан-Томе і Принсіпі Саудівська Аравія Сенегал Сербія Сирія Сомалі Судан Сурінам

Т

Таджикістан Тайланд Танзанія Тимор-Лешті Тихоокеанський регіон Того Тринідад і Тобаго Туніс Туреччина Туркменістан

У

Уганда Узбекистан Україна Уругвай

Ф

Філіппіни

Ц

Центральноафриканська Республіка

Ч

Чад Чилі Чорногорія

Ш

Шрі-Ланка

Я

Ямайка