ПРООН запускає серію соціальних коміксів

16 June 2021

Мальописи покликані привернути увагу громадськості до наслідків збройного конфлікту на сході України та проблеми домашнього насильства

Ілюстрація: ПРООН в Україні

Київ, 16 червня 2021 р. – Програма розвитку Організації Об’єднаних Націй (ПРООН) в Україні презентувала серію соціальних коміксів про наслідки збройного конфлікту на сході України та протидію домашньому насильству.

Мальописи покликані привернути увагу громадськості до проблем реінтеграції, з якими стикаються екскомбатанти АТО/ООС після повернення до мирного життя, викликів, які вимушена долати молодь, що раптово опинилась у вирі збройного конфлікту, та про те, як діти та підлітки можуть захистити себе та однолітків, аби запобігти та протидіяти домашньому насильству. Усі комікси створювалися на основі реальних історій та подій.

Керівник Програми ООН із відновлення та розбудови миру Віктор Мунтяну зазначив, що використання креативного та нестандартного підходу до зображення сучасних реалій неодмінно допоможе не тільки посилити суспільний інтерес до теми збройного конфлікту та проблеми домашнього насильства, а й мотивуватиме громадськість активніше допомагати тим, хто такої допомоги потребує.

«Наслідки збройного конфлікту, що продовжує тривати на сході України, проблеми реінтеграції екскомбатантів та екскомбатанток, домашнє насильство – це теми, про які часом складно говорити, аби підібрати правильні слова. Ми переконані, що ці комікси, створені провідними українськими митцями, неодмінно допоможуть тим, хто опинився у схожій ситуації, зрозуміти, що вони не самотні та їм є до кого звернутися по допомогу», – додав пан Мунтяну.

Окрім того, під час презентації відбувся запуск цифрової платформи, де будуть зберігатися мальописи українською та англійською мовами, а усі охочі зможуть залишити відгук про історії, змальовані у коміксах.

У коміксі «На великій землі» мова йде повернення екскомбатантів до мирного життя, що майже завжди сповнене труднощів та викликів, а головний герой опиняється на роздоріжжі, намагаючись обрати правильний шлях, як жити далі. У мальописі «Звуки миру» розповідається про досвід молоді, що зненацька опинилися у вирі збройного конфлікту, та про те, як попри будь-які труднощі, вони палко вірять у свої сили та допомагають одне одному, аби нарешті прокинутися в країні, де більше не лунає зброя, а панує довгоочікуваний мир. Комікси «Герої світла» та «Новий старт»  проливають світло на те, як молодь, зокрема підлітки та діти, можуть захиститися та протидіяти домашньому насильству. Так, наприклад, у мальописі «Герої світла» дітлахи, гуртуючись у команду супергероїв, відважно боряться із тінями дорослих, що уособлюють кривдників та прагнуть заподіяти дітям шкоди.

Одна з авторів коміксу «Звуки миру» Світлана Тараторіна наголосила, що роки минають, проте люди на сході України продовжують страждати.

«Сотні тисяч втратили свої домівки, а діти, яким довелося дорослішати під обстрілами, мовчки живуть із цим досвідом. Про це не можна забувати. Тільки розказуючи наші історії, ми здатні зрозуміти одне одного. Шлях до миру – завжди через діалог. Дуже хочеться, щоб говорила не зброя, а люди».

Інтерв’юерка ветеранів та сімей ветеранів для коміксу «На великій землі», Олена Максименко зазначила, що прірва між світом збройного конфлікту глибшає, люди, що повертаються звідти, опиняються у все більшій ізоляції.

«Такі проєкти можуть стати свого роду «містками» між цими двома світами, аби «зшити» цю прірву. Чим більше буде подібних ініціатив у мистецтві та медіа, тим меншу ізольованість відчуватимуть екскомбатанти, а ті, хто досі стояв осторонь цієї теми, – більшу включеність та залученість».

Мальописи створювала команда видавництва «Видивництво» на замовлення ПРООН у межах Програми ООН із відновлення та розбудови миру за фінансової підтримки уряду Королівства Нідерландів.

Для довідки

Програму ООН із відновлення та розбудови миру реалізують чотири агентства ООН: Програма розвитку ООН (ПРООН), Структура ООН із питань гендерної рівності та розширення прав і можливостей жінок (ООН Жінки), Фонд ООН у галузі народонаселення (UNFPA) і Продовольча та сільськогосподарська організація ООН (ФАО).

Програму підтримують дванадцять міжнародних партнерів: Європейський Союз (ЄС), Європейський інвестиційний банк (ЄІБ), Посольство США в Україні, а також уряди Данії, Канади, Нідерландів, Німеччини, Норвегії, Польщі, Швейцарії, Швеції та Японії.

Для запитів ЗМІ

Максим Кицюк, спеціаліст із комунікацій, Програма ООН із відновлення та розбудови миру, maksym.kytsiuk@undp.org або +380 63 576 1839