Джерело: https://odnature.naturalsciences.be/belgica/en/

Сьогодні було підписано угоду про передачу Україні урядом Бельгії легендарного дослідницького судна «Бельгіка». Передача відбулася в рамках Меморандуму про взаєморозуміння, підписаного в липні 2021 року Бельгійським федеральним управлінням із наукової політики, Королівським бельгійським інститутом природничих наук та Міністерством захисту довкілля та природних ресурсів України.

Корабель був основним засобом екологічного моніторингу Бельгії у північно-східній частині Атлантичного океану до того, як було збудоване нове дослідницьке судно, яке також називається «Бельгіка». Тоді було вирішено передати повністю справний корабель у розпорядження Українського наукового центру екології моря (УкрНЦЕМ), щоб посилити моніторинг морського середовища у Чорноморському регіоні, зважаючи на те, що нині Україна не має відповідно обладнаного судна, яке б дозволяло здійснювати такий моніторинг. Надалі планується проводити бельгійсько-українські дослідження в акваторії Чорного моря та регіоні Північно-Східної Атлантики.

Під час заходу державний секретар Бельгії з питань економічного відновлення та стратегічних інвестицій, відповідальний за наукову політику, Томас Дермін, сказав: «Судно "Бельгіка" пройшло приблизно один мільйон кілометрів по воді, з його допомогою було проведено понад 1 000 наукових досліджень для розширення знань про море — і тепер Бельгія прощається з ним. Це була плавуча лабораторія, що надійно служила в інтересах морської науки та Бельгії упродовж 37 років. Ми прощаємося з ним із важким серцем, але я дуже радий, що корабель розпочне друге життя завдяки нашій співпраці з Українським науковим центром екології моря».

Міністр захисту довкілля та природних ресурсів України Роман Абрамовський зазначив: «Ми дуже вдячні Королівству Бельгія за такий важливий для України подарунок — науково-дослідне судно "Бельгіка". Завдяки цьому вже цього року ми плануємо відновити наукові дослідження у Чорному, а згодом і в Азовському морях. Сподіваємося робити це спільно з нашими бельгійськими колегами. Адже це сприятиме не лише впровадженню Україною Рамкової директиви ЄС про морську стратегію, яка є частиною Угоди про асоціацію Україна-ЄС, а й відновленню Чорного та Азовського морів».

Через кілька днів судно вирушить із бельгійського порту Зебрюгге до своєї нової домівки в Одесі. Долаючи цей шлях завдовжки 8 600 км, науковці оцінять кількість плавучого сміття, відберуть проби морської води і донних відкладень для проведення унікального скринінгу на вміст десятків тисяч речовин-забрудників та мікропластику. Окрім того, вони виділять ДНК довкілля, аби оцінити біорізноманіття, та проаналізують поширення генів стійкості до антибіотиків серед морських мікроорганізмів.

Цю амбітну наукову програму під назвою «Моніторинг трьох європейських морів» — Північного, Середземного та Чорного – та трансфер судна організовує і фінансує проєкт ЄС/ПРООН «Європейський Союз задля удосконалення екологічного моніторингу Чорного моря» (EU4EMBLAS) за наукової підтримки Спільного дослідницького центру ЄС та УкрНЦЕМ.

«Європейський Союз пліч-о-пліч з Україною та іншими країнами Чорноморського басейну докладає зусиль, щоб Чорне море стало простором для розвитку наукових досліджень, передових політик та інвестицій. Це принесе користь як людям, так і морським екосистемам. Разом із проєктом EU4EMBLAS та багатьма іншими програмами, спрямованими на підтримку і прискорення «зеленого переходу», ЄС продовжує надавати підтримку в захисті довкілля та посиленні економічно-соціальної стійкості в Чорноморському басейні», — зауважив директор Східного напрямку політики добросусідства Генерального директорату Європейської Комісії Лоренс Мередіт.

«Програма розвитку ООН прагне підтримувати наукову співпрацю, обмін знаннями та досвідом між європейськими і національними інституціями. Для нас дуже почесно підтримати трансфер науково-дослідного судна «Бельгіка» — щедрого подарунку Бельгійського Уряду Україні. Адже це допоможе розбудувати потенціал українського екологічного моніторингу. Ми вдячні Уряду Королівства Бельгії та Європейському Союзу за нашу довготривалу, плідну співпрацю заради покращення екологічного моніторингу Чорного моря», — зауважив заступник директора Представництва ПРООН в Брюсселі Георг ван Монтфорт.

Прибуття судна в Україну очікується в жовтні 2021 року. Тут воно отримає нове ім’я і розпочне курсувати у Чорному та Азовському морях.

Довідкова інформація:

Проєкт ЄС/ПРООН «Європейський Союз задля удосконалення екологічного моніторингу Чорного моря» (EU4EMBLAS) є четвертою фазою проєкту з надання допомоги Україні та іншим країнам Причорномор’я у збереженні моря, що реалізується з 2014 року за фінансової підтримки ЄС.

Основними заходами проєкту є проведення спільних досліджень у відкритому морі, широкомасштабний збір екологічних даних з використанням новітніх технологій моніторингу та просвітницькі кампанії в Чорноморському регіоні. Серед ключових досягнень попередніх фаз проєкту — наповнення Бази даних щодо якості води в Чорному морі, первинна оцінка екологічного стану досліджених частин Чорного моря відповідно до вимог Рамкової Директиви ЄС про морську стратегію (MSFD; відкрите море) та Водної рамкової директиви (WFD; прибережні регіони).

Нинішній етап проєкту зосереджений на подальшому розвитку національної спроможності — технічної та людської — для реалізації програм моніторингу морського середовища відповідно до Бухарестської конвенції та вимог до звітності ЄС. Він надає подальшу технічну допомогу, спрямовану на створення сучасних систем і засобів екологічного моніторингу, розбудову спроможності, оцінювання екологічного стану відповідно до директив MSFD та WFD ЄС, а також підвищення рівня усвідомлення громадськістю екологічних проблем в Чорноморському басейні.

Icon of SDG 12 Icon of SDG 14 Icon of SDG 17

ПРООН У світі

Ви знаходитесь на ПРООН Україна 
Перейти на ПРООН у світі

А

Азербайджан Албанія Алжир Ангола Аргентина Афганістан

Б

Бангладеш Барбадос Бахрейн Беліз Бенін Білорусь Болівія Боснія і Герцоговина Ботсвана Бразилія Буркіна-Фасо Бурунді Бутан

В

В'єтнам Венесуела Вірменія

Г

Габон Гаїті Гамбія Гана Гаяна Гватемала Гвінея Гвінея-Бісау Гондурас Грузія

Д

Демократична Республіка Конго Джибуті Домініканська Республіка

Е

Еквадор Екваторіальна Гвінея Ерітрея Есватіні Ефіопія

Є

Єгипет Ємен

З

Замбія Зімбабве

І

Індія Індонезія

Й

Йорданія

К

Кабо-Верде Казахстан Камбоджа Камерун Кенія Киргизстан Китай Кіпр Колумбія Коморські острови Корейська Народно-Демократична Республіка Косово Коста-Ріка Кот-д'Івуар Куба Кувейт

Л

Лаоська Народно-Демократична Республіка Лесото Ліберія Ліван Лівія

М

М'янма Маврикій та Сейшельські острови Мавританія Мадагаскар Малаві Малайзія Малі Мальдіви Марокко Мексика Мозамбік Молдова Монголія

Н

Намібія Непал Нігер Нігерія Нікарагуа

П

Пакистан Панама Папуа-Нова Гвінея Парагвай Перу Південна Африка Південний Судан Північна Македонія Програма допомоги палестинському народу

Р

Республіка Ірак Республіка Конго Руанда

С

С'єрра-Леоне Сальвадор Самоа (офіс покриває кілька країн) Сан-Томе і Принсіпі Саудівська Аравія Сенегал Сербія Сирія Сомалі Судан Сурінам

Т

Таджикістан Тайланд Танзанія Тимор-Лешті Тихоокеанський регіон Того Тринідад і Тобаго Туніс Туреччина Туркменістан

У

Уганда Узбекистан Україна Уругвай

Ф

Філіппіни

Ц

Центральноафриканська Республіка

Ч

Чад Чилі Чорногорія

Ш

Шрі-Ланка

Я

Ямайка