На сході України запрацювали центри комп’ютерної грамотності для людей віком 50+

19 October 2021

Люди середнього і похилого віку віднині мають змогу отримати навички користування комп’ютерною технікою та цифровими сервісами

Фото: Віталій Шевелев / ПРООН в Україні

Краматорськ, Україна, 19 жовтня 2021 р. – Програма розвитку Організації Об’єднаних Націй (ПРООН) в Україні за фінансової  підтримки Уряду Канади урочисто відкрила чотири Центри комп’ютерної грамотності для людей віком 50+. Починаючи з жовтня сучасні, інклюзивні та комфортні простори працюватимуть у громадах Краматорська та Новогродівки на Донеччині, Попаснянській й Рубіжанській громадах на Луганщині.

Проєкт з облаштування центрів мав на меті підвищити якість і доступність соціально-педагогічної послуги «Університет третього віку» територіальних центрів соціального обслуговування у громадах, яку впровадили в Україні ще 2011 року. Основними завданнями надання послуги є створення умов для всебічного розвитку людей старшого віку, зокрема організація та проведення безкоштовного навчання та освітніх заходів.

Передували цьому результати опитування потреб у цифровій грамотності населення, виконаного MLS group за ініціативи Міністерства цифрової трансформації України у 2019 році. Було виявлено, що близько 44,4% респондентів категорії 50+ зовсім не володіють або погано володіють компетенціями, необхідними для безпечного використання цифрових сервісів, як-от пошук, упорядкування та аналіз інформації, інтернет-банкінг, онлайн-покупка/продаж тощо.

Керівник Програми ООН із відновлення та розбудови миру Віктор Мунтяну зазначив, що центри центри комп’ютерної грамотності існують для того, щоб забезпечити доступність мобільних та цифрових послуг для всіх мешканців громад на сході України незалежно від їхнього віку та володіння технологіями.

«Необхідно усунути прогалини та викилики, які перешкоджають літнім людям скористатися перевагами цифрової трансформації, аби кожен мав рівний доступ до технологій та відповідних переваг, – додав пан Мунтяну. – Прискорена цифровізація під час пандемії COVID-19 лише підкреслила наявну нерівність, оскільки багато людей похилого віку не мали доступу до онлайн-послуг. Ми сподіваємось, що такі центри підвищення цифрової грамотності та практичного використання онлайн-послуг у громадах лише спрятимуть забезпеченню цифрової інклюзивності для всіх».

Голова Політичного відділу Посольства Канади в Україні Річард Колвін зазначив, що в наш час громадянам різного віку важливо мати доступ до навчання та освіти. Цифрова грамотність така ж важлива для людей від 50 років і старше, як і для підлітків. Це підтримуватиме їхнє фізичне, психологічне та соціальне благополуччя, водночас даючи їм змогу брати участь у соціальному та професійному житті своїх громад.

«Ми сподіваємось, що ці центри комп’ютерної грамотності стануть ефективним інструментом для забезпечення того, щоб люди середнього та похилого віку були включені до ініціативи українського уряду з осучаснення процесів надання послуг за допомогою цифровізації», – сказав пан Колвін.

Міський голова Краматорська Олександр Гончаренко подякував усім, хто долучився до реалізації проєкту зі створення центру на урочистому відкритті: «Це чудово, що у Краматорську реалізується проєкт, у якому нові знання та навички здобувають саме люди поважного віку. Адже це сприятиме їхній кращій інтеграції в сучасному цифровому суспільстві та допоможе розкрити потенціал у нових сферах діяльності».

Крім того, у межах проєкту було розроблено навчальну програму з комп’ютерної та цифрової грамотності, адаптовану під потреби людей похилого віку, створено локальні групи волонтерів-викладачів та облаштовано умови для комфортного навчання літніх людей.

Центри комп’ютерної грамотності створено та облаштовано меблями та устаткуванням у межах Програми ООН із відновлення та розбудови миру за фінансової підтримки Уряду Канади.

Для довідки

Програму ООН із відновлення та розбудови миру реалізують чотири агентства ООН: Програма розвитку ООН (ПРООН), Структура ООН з питань гендерної рівності та розширення прав і можливостей жінок (ООН Жінки), Фонд ООН у галузі народонаселення (UNFPA) і Продовольча та сільськогосподарська організація ООН (ФАО).

Програму підтримують дванадцять міжнародних партнерів: Європейський Союз (ЄС), Європейський інвестиційний банк (ЄІБ), Посольство США в Україні, а також уряди Данії, Канади, Нідерландів, Німеччини, Норвегії, Польщі, Швейцарії, Швеції та Японії.

Для запитів ЗМІ

Влада Соловйова, спеціалістка з комунікацій, Програма ООН із відновлення та розбудови миру, vlada.soloviova@undp.org або +380 95 529 4240