У Києві розпочалася міжнародна конференція, присвячена психологічній підтримці екскомбатантів АТО/ООС

29 October 2021

На організованій ПРООН конференції обговорюють надання якісної психологічної допомоги в Україні та використання нових наукових підходів у цій сфері

Фото: Олександр Ратушняк / ПРООН в Україні

Київ, 29 жовтня 2021 р. – У Києві розпочалася міжнародна конференція «Ментальне здоров’я: Україна. Світ. Майбутнє», організована Програмою розвитку Організації Об’єднаних Націй (ПРООН) в Україні за підтримки Європейського Союзу та Уряду Королівства Нідерландів.

В умовах багаторічного збройного конфлікту на сході України питання надання кваліфікованої психологічної допомоги людям, що опинилися в епіцентрі конфлікту, та екскомбатантам/екскомбатанткам АТО/ООС не втрачає своєї актуальності, а серед фахових спеціалістів постійно зростає запит на удосконалення підходів у сфері захисту ментального здоров’я та психологічної підтримки.

Пані міністр у справах ветеранів України Юлія Лапутіна зазначила, що нині держава та суспільство, спираючись на міжнародний досвід, мають об’єднати зусилля задля створення дієвої системи медичної та психологічної реабілітації для ветеранів та ветеранок АТО/ООС.

«Це важливий елемент національної безпеки, адже від ментального здоров'я залежить здатність кожного ветерана робити внесок у розвиток власної справи і громади, зміцнювати громадянське суспільство», – додала пані Лапутіна

Заступниця постійної представниці ПРООН в Україні Манал Фоуані зазначила, що з 2014 року довготривалий конфлікт на сході країни продовжує примножувати складні виклики для екскомбатантів АТО/ООС та цивільного населення, що опинилися у самому осерді конфлікту та кризи.

«Як людина, яка сама пережила не одну війну, можу запевнити, що за відсутності фахової психологічної допомоги збройний конфлікт може негативно впливати на психічне здоров’я набагато довше, ніж сам конфлікт, – сказала пані Фоуані. – Саме тому нам необхідно об’єднати наші зусилля з урядом, громадянським суспільством, закладами  охорони здоров’я, сім’ями та іншими небайдужими, аби вирішувати проблеми, пов’язані з погіршенням ментального здоров’я в умовах збройного конфлікту».   

Фахові дискусії на конференції було зосереджено на когнітивно-процесуальній терапії у роботі з травматичними подіями, наукових підходах у виборі кращих практик психосоціальної допомоги, стандартах психотерапевтичної роботи з травмою та новітніх наукових підходах у наданні психологічної допомоги екскомбатантам та людям, чий психологічний стан зазнав негативного впливу збройного конфлікту.

Повноважний Посол Королівства Нідерландів в Україні Йеннес де Мол висловив подяку організаторам конференції та зазначив, що спеціалісти у сфері психічного здоров’я, які долучилися до заходу, зможуть використовувати результати найновіших досліджень та методів надання психологічної допомоги тим, хто зазнав впливу збройного конфлікту.

«Представлені на конференції методи і техніки реабілітації є критично важливими для того, аби допомогти Україні подолати серйозні наслідки багаторічного конфлікту на сході країни, що негативно впливає на ментальне здоров’я», – зазначив пан де Мол.

Керівник операційного відділу місцевого та людського розвитку Представництва Європейського Союзу в Україні Мартін Шрьодер зазначив, що шкоду, яку конфлікт завдає психічному здоров’ю українців, не варто ігнорувати.

«Фізичні травми, які вникають унаслідок конфлікту, часто більш помітні, проте шкода, яку він завдає психічному здоров’ю, може мати не менш серйозні наслідки, – сказав пан Шрьодер. – Ми маємо пам’ятати, що ті, кого торкнувся конфлікт, можуть виглядати добре ззовні, але страждати всередині. Саме тому ця конференція і є такою важливою».

До конференції долучилися представники Міністерства у справах ветеранів та інших міністерств та державних відомств, провідні дослідники, експерти, психологи та автори науково обґрунтованих методів надання психологічної допомоги екскомбатантам та людям, які постраждали від збройних конфліктів. До дискусій також приєдналися міжнародні експерти зі США, Японії, Великобританії та Польщі.

Конференцію організовано ПРООН у партнерстві з ГО «Девеломпент фаундейшн» та американськими університетами – Весліанським університетом та Університетом Вейна у межах Програми ООН із відновлення та розбудови миру за фінансової підтримки Європейського Союзу та Уряду Королівства Нідерландів.

Долучитися до онлайн-конференції можна за посиланням.

Для довідки

Програму ООН із відновлення та розбудови миру реалізують чотири агентства ООН: Програма розвитку ООН (ПРООН), Структура ООН з питань гендерної рівності та розширення прав і можливостей жінок (ООН Жінки), Фонд ООН у галузі народонаселення (UNFPA) і Продовольча та сільськогосподарська організація ООН (ФАО).

Програму підтримують дванадцять міжнародних партнерів: Європейський Союз (ЄС), Європейський інвестиційний банк (ЄІБ), Посольство США в Україні, а також уряди Данії, Канади, Нідерландів, Німеччини, Норвегії, Польщі, Швейцарії, Швеції та Японії.

Для запитів ЗМІ

Юлія Самусь, керівниця відділу комунікацій, ПРООН в Україні, Yuliia.Samus@undp.org, або +38 097 139 1475

October 2021: International conference “Mental Health: Ukraine. The World. The Future”