COVID-19 нівелює досягнуті успіхи в боротьбі з бідністю в Україні та в усьому світі: доповідь

12 October 2021

Згідно з новим дослідженням, найбільш негативних наслідків пандемії зазнають країни, які найсильніше потерпають від багатовимірної бідності, що поглиблює існуючі слабкості та демонструє нові

Київ, 12 жовтня 2021 р. – Пандемія COVID-19 зробила очевидними прогалини в системі соціального захисту, освіті та сфері захисту трудових прав в Україні та у всьому світі, звівши нанівець деякі здобутки, досягнуті раніше у боротьбі з бідністю. Про це йдеться у новому звіті на тему глобальної багатовимірної бідності.

У звіті, присвяченому глобальному Індексу багатовимірної бідності (ІББ) за 2021 рік, який підготували Програма розвитку ООН (ПРООН) та Оксфордська ініціатива з питань бідності та людського розвитку (OPHI), бідність вимірюється, враховуючи різноманітні нестатки, які відчувають люди у своєму повсякденному житті, включаючи погане здоров’я, брак освіти і низький рівень життя.

«Пандемія COVID-19 підірвала прогрес у сфері розвитку в усьому світі, і ми досі намагаємося осягнути масштаби її впливу, – каже керівник ПРООН Ахім Штайнер. – Результати цьогорічного Індексу багатовимірної бідності нагадують нам про необхідність мати повну картину того, як на людей впливає бідність, хто ці люди і де вони живуть, якщо ми хочемо вийти з цієї кризи сильнішими та розробити ефективні способи реагування, орієнтуючись на ключовий принцип «нікого не залишити без уваги».

Хоча повних даних про вплив COVID-19 на ІББ поки немає, у доповіді йдеться про те, що країни з вищим рівнем багатовимірної бідності зазвичай найбільше потерпають від пандемії.

За останніми доступними даними, в Україні у багатовимірній бідності живе 0,2 % населення (107 000 осіб у 2019 р.). Масштабність нестатків в Україні, співмірна з середніми показниками нестатків серед людей, які живуть у багатовимірній бідності, становить 34,4 %. Значення ІББ в Україні, яке визначається, враховуючи частку населення, що живе у багатовимірній бідності, та масштабність нестатків, становить 0,001. Для порівняння, у Казахстані та Грузії показники ІББ становлять 0,002 та 0,001 відповідно.

Хоча у всьому світі багатовимірна бідність залишається високою, у кількох країнах все ж спостерігалися обнадійливі ознаки прогресу, принаймні до спалаху COVID-19. З-посеред 80 країн і п’яти мільярдів людей, по яким доступна статистика за визначений проміжок часу, 70 країн зменшили ІББ принаймні за один період дослідження ІББ. Зокрема, найшвидші зміни відбулися у Сьєрра-Леоне (2013–2017 рр.), слідом за яким іде Того (2013/2014–2017 рр.).

Проте зібрані дані радше засвідчують похмуру картину повсякденної реальності життя людей, що живуть у багатовимірній бідності:

• 1 мільярд людей зазнає негативного впливу через використання твердого палива для приготування їжі, ще один мільярд живе у неприйнятних санітарних умовах, а ще один мільярд  має неприйнятні житлові умови.

• 788 мільйонів живуть у домогосподарствах, де принаймні одна людина недоїдає.

• 568 мільйонам людей бракує доступу до очищеної питної води в радіусі, що не перевищує 30-хвилинної прогулянки в обидва кінці.

«Щоб досягнути майбутнього, де всі люди користуватимуться основними можливостями, які вони цінують і мають підстави цінувати, перед світовою спільнотою стоїть завдання усунути структурні нерівності, які гальмують прогрес і перешкоджають йому», – каже директорка ініціативи OPHI Оксфордського університету Сабіна Алькіре.

«Аналіз даних щодо багатовимірної бідності в розрізі етнічної, расової, кастової приналежності та вивчення гендерно-диференційованих моделей і моделей, що існують всередині домогосподарств, свідчить про нерівності, а також дає важливий орієнтир для розробників політик, аби ніхто не залишився без уваги впродовж нинішнього Десятиліття дій».

Доступ до повних даних та публікації за посиланням https://ophi.org.uk/multidimensional-poverty-index/

Коротка довідка для країн про Індекс багатовимірної бідності 2021 року: Україна

Довідка

ПРООН – провідна організація системи ООН, яка бореться за припинення несправедливості, зумовленої бідністю, нерівністю та змінами клімату. Працюючи з широкою мережею експертів та партнерів у 170 країнах, ми допомагаємо країнам створювати комплексні, довготривалі рішення для людей та планети. Дізнайтесь більше на сайті undp.org або стежте за акаунтом @UNDP.

Оксфордська ініціатива з питань бідності та людського розвитку (OPHI) – це центр економічних досліджень та політики, що працює при Оксфордському відділі міжнародного розвитку в Оксфордському університеті. OPHI має на меті розробити і поширити більш систематичну методологічну й економічну базу для скорочення багатовимірної бідності, яка ґрунтується на людському досвіді та цінностях. Дізнайтесь більше на сайті ophi.org.uk або стежте за акаунтом @ophi_oxford

Для запитів ЗМІ

Юлія Самусь, керівниця відділу комунікацій, ПРООН в Україні, yuliia.samus@undp.org