Мінцифра за підтримки ПРООН розпочинає створення стандарту цифрової доступності

14 September 2021

ПРООН у партнерстві з Мінцифрою і Урядом Швеції ініціювала проведення досліджень щодо цифрової доступності в Україні.   

Фото: Даніяр Сарсенов / Міністерство цифрової трансформації України

Київ, 14 вересня 2021 року – Цифрові сервіси мають бути доступними та зручними для кожного. Сьогодні проєкт «Електронні, інклюзивні, доступні: підтримка цифровізації державних послуг в Україні», що реалізується Програмою розвитку ООН (ПРООН) за фінансової підтримки Уряду Швеції, представив два дослідження щодо цифрової доступності в Україні — «Інклюзивність та права людини на передньому краї. Доступність сервісів та інструментів електронного урядування для громадян в Україні» та «Міжнародні практики щодо доступності мобільних застосунків державних органів влади». 

У першому дослідженні протестували 82 вебсайти державних органів влади та сім сервісних платформ — банкомати та термінали в державних органах. Дослідження засвідчило, що всі ці ресурси не є на 100% доступними.  

Дмитро Попов, один із авторів досліджень, заявив: «Необхідно використовувати універсальні рішення: вебпортали та мобільні застосунки мають бути доступними для різних груп користувачів та користувачок у своїй базовій версії. Також важливо проводити тестування на фактичну доступність усіх нових вебпорталів та мобільних застосунків. До процесу тестування важливо залучати людей з інвалідністю, які користуються допоміжним (асистивним) ПЗ», — зауважив експерт. 

Дослідження «Міжнародні практики щодо доступності мобільних застосунків державних органів влади» вивчало, як регулюються питання доступності в інших країнах світу і чи можливо застосувати цей досвід в Україні. Крім цього, проаналізований досвід 14 країн-лідерів із цифрової доступності, що допомагає сформулювати чіткий план дій.  

Згідно з рекомендаціями авторів дослідження, в Україні доцільно прийняти гармонізований стандарт EN 301 549. Усі сайти та мобільні застосунки, які розробляють державні органи, повинні будуть відповідати йому. Для цього потрібно удосконалити законодавство, розробити технічні рекомендації, а також проводити тренінги для осіб, відповідальних за цифрову доступність.  

Ніколай Сондербай, старший радник ПРООН із питань демократії та прав людини, наголосив на суттєвому прогресі України у сфері цифрової трансформації: «Ініціатива Дія дозволяє людям в Україні отримувати доступ до державних послуг онлайн. Це швидше, зручніше та безпечніше в епоху COVID-19. Проте швидка цифрова трансформація, крім нових можливостей, породжує також нові виклики, зокрема щодо цифрової доступності. Тому необхідно переконатися, що всі цифрові ресурси в Україні є цифрово доступними та створити гарантії того, що державні кошти не можуть бути використаними для фінансування недоступних онлайн-ресурсів». 

Заступник Міністра цифрової трансформації України Олександр Шелест зазначив: «Головна мета Мінцифри — створити найзручнішу країну для громадян, головне для цього — забезпечити безбар’єрність. Адже неможливо говорити про зручність, якщо існують бар’єри. Щоб їх усунути, перш за все, треба їх ідентифікувати, і тому хочу подякувати ПРООН за проведення дослідження у цій сфері. Результати досліджень стануть певним вектором, за яким можна буде впевнено рухатись до нашої мети, об’єднавши ресурси держави та суспільства». 

Наталія Федорович, керівниця Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, повідомила, що за перше півріччя 2021 року до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини звернулося на 40% громадян більше ніж за аналогічний період минулого року, і 37% цих звернень — з приводу порушення органами влади права на доступ до інформації. «Ініціатива, яку системно впроваджує Мінцифра за підтримки міжнародних організацій, — важлива. Це безумовна необхідність та передумова дотримання конституційних прав громадян на доступ до інформації». 

Долучилися до обговорення та підтримали напрям розпочатої роботи Тетяна Ломакіна, радниця — уповноважена Президента України з питань безбар’єрності та Тетяна Баранцова, урядова уповноважена з прав осіб з інвалідністю.

Для запитів ЗМІ:

Юлія Самусь, очільниця відділу комунікацій, ПРООН в Україні, yuliia.samus@undp.org, +380971391475