ЄС та ПРООН працюють над Національною стратегією розвитку велосипедного руху в Україні

27 September 2021

Проєкт EU4Climate надав підтримку в розробці Національної стратегії розвитку велосипедного руху в Україні, що включає рекомендації з Білої книги мікромобільності.

Фото: Shutterstock

Київ, Україна, 24 вересня 2021 року – Під час Європейського тижня мобільності в Україні 20 вересня 2021 року було презентовано проєкт Національної стратегії розвитку велосипедного руху в Україні.

Презентація зібрала понад 50 учасників – представників місцевої влади, громадських організацій та активістів із Києва, Львова, Вінниці, Одеси, Житомира, Кривого Рогу та інших міст України.

Сталість транспортного сектору – є однією з наскрізних тем декількох Цілей сталого розвитку. Безперечний вплив транспорту на клімат та добробут людей було визнано в Рамковій конвенції ООН Про зміни клімату, де зазначено, що транспорт відіграватиме значну роль у досягненні цілей, визначених Паризькою угодою.

В Україні в Національній транспортній стратегії зазначено, що 90-95 відсотків забруднення повітря у містах створюється автомобільним транспортом, і тільки 4 відсотки припадає на літаки, поїзди, водний транспорт та викиди від підприємств. Більшість населення країни (близько 69 відсотків) проживає в містах, що означає, що рішення повинні зосереджуватись на розвитку безпечного, комфортного та екологічно чистого громадського транспорту та мікромобільності, що сприятиме скороченню викидів парникових газів (ПГ) та покращенню громадського здоров’я.

Проєкт EU4Climate, що фінансується ЄС і реалізується ПРООН, підтримує розробку та впровадження країнами Східної Європи політик, що стосуються збереження клімату, зменшення викидів парникових газів, розвитку кліматичної стійкості, та виконання цими країнами зобов’язань за Паризькою угодою. В Україні, поміж іншим, проєкт також надає підтримку у розробці Національної стратегії розвитку велосипедного руху.

Даніель Жак, офіцер із питань політики у сфері транспорту та інфраструктури, Група підтримки України, Генеральний директорат у справах сусідства та переговорів з питань розширення ЄС, зазначив: «Забезпечення безпечного велосипедного та пішохідного руху, їхньої привабливості та доступності, зменшує кількість поїздок автомобілями, особливо в містах».

«Боротьба з заторами дуже важлива, і ми побачили, що покращення велосипедного руху призводить до скорочення автомобільного навантаження на 45 відсотків в таких містах, як Копенгаген. Завдяки цілому ряду переваг, які можна отримати, використання велосипедного велосипедів, сприяє досягненню цілей низки ключових напрямків політики ЄС, зокрема зменшенню завантаженості автошляхів, покращує мобільність, сприяє низьковуглецевому розвитку, зменшенню забруднення повітря та підвищенню конкурентоспроможності та економічному зростанню, місцевому розвитку та згуртованості, а також розвитку сталого туризму».

“Зелена Угода ЄС спрямована на зменшення викидів парникових газів транспорту на 90 відсотків для досягнення європейською економікою кліматичної нейтральності до 2050 року. В цьому контексті ми маємо на меті подвоїти велосипедну інфраструктуру в ЄС, покращити міську мобільність, і тому я вітаю розробку та майбутнє впровадження Національної стратегії велосипедного руху в Україні та відповідного плану дій».

Проєкт EU4Climate надає пріоритет внеску в екологічну стійкість шляхом вдосконалення галузевих політик та сприяння пом'якшенню і адаптації до змін клімату. В Україні основна увага приділяється вдосконаленню систем управління, сприянню розвитку міської мобільності та розвитку низьковуглецевого транспорту.

Заступниця Постійної представниці Програми розвитку ООН в Україні пані Манал Фоуані зазначила, що кількість велосипедистів у Києві під час карантинних обмежень зросла у більш ніж 2,5 рази, порівняно з 2019 роком, за даними U-Cycle.

«Така зміна є позитивною для майбутнього громадського і мікромобільного транспорту та відповідної інфраструктури, а також потребує подальшої підтримки з боку міжнародного співтовариства та Уряду України», – зазначила пані Фоуані.

Обговорення проєкту стратегії та її елементів зосередилось на багатьох практичних аспектах, які слід врахувати під час подальшої розробки, а саме поліпшення безпеки велосипедистів, розвиток національної мережі велосипедних маршрутів, використання залізничного та громадського транспорту з велосипедами, розвиток велосипедних паркувальних зон, збір даних та аналітики розвитку велосипедного руху, інформаційних кампаній щодо використання велосипедів, а також механізми фінансування розвитку велосипедного руху на національному та місцевому рівнях.

Заступниця Міністра інфраструктури України з питань європейської інтеграції Анна Юрченко зазначила свою підтримку спільним зусиллям щодо розробки комплексного документа, який об’єднає всіх зацікавлених у подальшому розвитку велосипедного руху та відповідної інфраструктури в Україні.

«Я хочу подякувати за проєкт, який об’єднує нас та дозволяє створити платформу, де представники міністерств, місцевих громад та громадських організацій можуть плідно працювати та дискутувати, також хочу подякувати всім, хто долучився», – зазначила пані Юрченко.

Учасники заходу, експерти та інші зацікавлені сторони розглянуть проєкт Національної стратегії велосипедного руху до 20 жовтня 2021 року та нададуть свої зауваження і пропозиції до документу через форму для коментарів. Після етапу перегляду документ буде подано до Міністерства інфраструктури України разом із Планом дій, для подальшої розробки та впровадження в майбутньому.

Для довідки:

Проєкт EU4Climate допомагає шести країнам Східного партнерства (Вірменія, Азербайджан, Білорусь, Грузія, Республіка Молдова та Україна) впроваджувати заходи з протидії змінам клімату та створенню низьковуглецевої і стійкої до змін клімату економіки. За фінансової підтримки ЄС проєкт EU4Climate, що реалізується ПРООН, надає підтримку країнам у виконанні своїх зобов’язань за Паризькою Угодою та вдосконаленню політик і законодавства з метою обмежити вплив кліматичних змін на життя громадян і підвищенню стійкості до таких змін.

Для запитів ЗМІ

Юлія Самусь, керівниця відділу комунікацій, ПРООН в Україні, yuliia.samus@undp.org, або +38 097 139 1475