Представлено перші висновки дослідження ПРООН щодо бізнесу та прав людини

2 December 2021

Дослідження ПРООН визначає головні виклики та містить рекомендації, які допоможуть прискорити впровадження Керівних принципів ООН щодо бізнесу та прав людини

Фото: shutterstock

Київ, 2 грудня 2021 р. – Програма розвитку ООН (ПРООН) в Україні сьогодні представила перші результати комплексного дослідження щодо бізнесу та прав людини під час засідання Міжсексторальної платформи з бізнесу та прав людини. 

Зустріч, яка ініційована та координується Уповноваженим Верховної Ради України з прав людини, зібрала представників профільних міністерств, бізнесу, наукової спільноти, міжнародних організацій та правозахисників. Учасники засідання обговорили найбільш актуальні правозахисні проблеми та відповідні виклики у сфері бізнесу.

Під час зустрічі програмна експертка, очільниця групи проєктів ПРООН за напрямком «Демократичне врядування» Олена Урсу наголосила, що повне впровадження Керівних принципів ООН щодо бізнесу та прав людини вимагає активного діалогу та соціального партнерства між Урядом, приватним сектором, громадянським суспільством, бізнес-асоціаціями, профспілками, науковцями, правозахисниками та контролюючими органами, як-от Офіс уповноваженого ВРУ з прав людини або Верховна Рада.

«ПРООН дуже рада сприяти такому важливому та багатосторонньому діалогу і партнерству, – сказала пані Урсу.  Лише завдяки співпраці ми зможемо подолати практики ведення бізнесу, які негативно  впливають на права людини, і посилити сталий, інклюзивний та економічний розвиток в Україні, аби прискорити реалізацію Порядку денного у сфері сталого розвикту до 2030 року й нікого не залишити без уваги».

Під час засідання Уповноважена ВРУ з прав людини Людмила Денісова наголосила на важливих зрушеннях у сфері бізнесу та прав людини, які відбулися у 2021 році.

«Сьогоднішнє міжсекторальне засідання є підсумковим у цьому році, і нам вдалося багато чого досягти завдяки нашій співпраці та партнерству, зауважила пані Денісова. – Зокрема, до Національної стратегії з прав людини, яка була підписана у березні 2021 року, вперше було включено розділ, присвячений забезпеченню дотримання прав людини в процесі ведення господарської діяльності відповідно до Керівних принципів ООН щодо бізнесу та прав людини».

У 2021 році ПРООН розпочала комплексне дослідження, щоб доповнити національну базову оцінку 2019 року та визначити сучасні прогалини та перепони для бізнесів та правовласників.

Згідно даних дослідження, найпоширеніші порушення прав людини в бізнесі пов’язані з порушенням трудових прав працівників, серед яких погані умови праці, відсутність гарантій безпечних та здорових умов праці, порушення законодавства про прожитковий мінімум, погіршення стану навколишнього середовища.

Дослідження також визначає найбільш вразливі до порушення трудових прав групи, серед яких люди, в яких є сімейні зобов’язання (особливо жінки), люди старшого віку, люди з інвалідністю, представники ЛГБТКІ+, діти, молодь (особливо без досвіду роботи) та інші соціальні групи.

Старший радник із питань демократії і прав людини ПРООН в Україні Ніколай Сондербай наголосив на важливості таких якісних базових досліджень. Вони допомагають визначити загальні тенденції, потреби та перепони, а також пропонують рішення, як посилити права людини в сфері бізнесу, і надають дані для напрацювання відповідних політик та практичних кроків. 

«Це дослідження має на меті надати зацікавленим сторонам дані щодо кроків, які мають зробити держава та приватний сектор, аби налагодити бізнес-практики відповідно до Керівних принципів ООН та наблизитися як до діючих норм ЄС, так і до майбутніх стандартів, наприклад, обов’язкової перевірки дотримання прав людини або програми зеленого курсу ЄС. Відповідальне ведення бізнесу сприятиме вирішенню певних ключових проблем розвитку України, а також посиленню інклюзивного економічного зростання та соціального захисту», зауважив пан Сондербай.

Під час дослідження було проведено 28 інтерв’ю з представниками профспілок, правозахисниками, представниками громадянського суспільства та державних органів влади. Окрім цього, експерти, які проводять дослідження, зустрілися з регіональними представниками Уповноваженого ВРУ з прав людини, провели фокус-групи та аналітичне дослідження.

Загальна інформація: 

ПРООН в Україні сприяє правам людини та приділяє особливу увагу впровадженню Керівних принципів ООН щодо бізнесу та прав людини. У 2021 році в межах проєкту «Права людини для України» ПРООН розпочала пілотну ініціативу у сфері бізнесу та прав людини, аби виявити прогалини та провести глибинний аналіз ситуації.

Ця ініціатива реалізовується в рамках проєкту «Права людини для України», який впроваджується ПРООН в Україні та фінансується Міністерством закордонних справ Данії впродовж 2019 – 2023 років.

Для запитів ЗМІ

Юлія Самусь, керівниця відділу комунікацій, ПРООН в Україні, Yuliia.Samus@undp.org