Внутрішньо переміщені особи у Краматорську отримали нове житло завдяки Надзвичайній кредитній програмі для відновлення України

15 November 2021

Європейський інвестиційний банк профінансував реконструкцію школи, що перетворилася на житловий будинок для родин, переміщених через збройний конфлікт на сході України

Фото: Артем Гетьман / ПРООН в Україні

Краматорськ, Донецька обл., 15 листопада 2021 р. – Сімнадцять сімей, переміщених через збройний конфлікт на сході України, отримали ключі від своїх нових квартир на церемонії завершення проєкту реконструкції житла, який здійснювався в межах Надзвичайної кредитної програми для відновлення України (НКПВУ).

Проєкт передбачав переобладнання будівлі старої школи на вул. Абая, 4, смт Біленьке, м. Краматорськ, на 17 сучасних квартир. Проєкт у Краматорську профінансував Європейський інвестиційний банк, довгострокова кредитна установа Європейського Союзу, в межах Надзвичайної кредитної програми для відновлення України. Програма також отримала грант ЄС на суму 1,5 млн євро як технічну допомогу. Програму впроваджує Міністерство розвитку громад та територій України спільно з органами місцевого самоврядування за технічної підтримки Програми розвитку ООН (ПРООН) в Україні. 

Двоповерхова будівля школи 1940 року побудови не функціонувала з 2004 року. З початком проєкту з переобладнання житла в 2016 році будівля отримала статус житлової, і в ній було проведено капітальний ремонт. Зокрема, було проведено термомодернізацію будівлі (утеплення фасаду, підвалу, даху, заміну системи опалення, вікон, дверей), а також встановлено котельні для опалення та очищення води.

Інтер’єр будівлі був повністю перепланований на квартири, обладнані туалетами та ванними кімнатами, меблями, вітальнями та їдальнями. Далі були проведені роботи з благоустрою прибудинкової території та облаштування зони відпочинку і дитячого майданчика, а також роботи зі збільшення потужності електропостачання будівлі.

Загальна вартість проєкту склала понад 31,5 млн грн (близько 1 млн євро відповідно до нинішнього курсу).

Під час церемонії відкриття нового житлового будинку в Краматорську Голова Донецької ОДА Павло Кириленко зазначив: «Досі питання забезпечення житлом залишається одним з найгостріших для вимушених переселенців. Тільки в Краматорську ми відремонтували вже три гуртожитки. За програмою Європейського інвестиційного банку плануємо завершити ремонти ще 10 подібних будинків загалом для тисячі ».

Голова Представництва ЄС в Україні, Посол Матті Маасікас наголосив, що Європейський Союз активно підтримує розвиток соціальної інфраструктури по всій Україні.

«Нове житло для внутрішньо переміщених осіб у Краматорську в межах Надзвичайної кредитної програми для відновлення Україн є хорошим прикладом партнерства між українською місцевою владою, ЄС, ЄІБ та ПРООН, — сказав Маасікас. — Ці інвестиції в ремонт шкіл, дитячих садків, лікарень та квартир забезпечать людям гідні умови для життя та розвитку».

Віцепрем'єр-міністерка – міністерка з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій Ірина Верещук зазначила, що цей проєкт є живим прикладом реальної підтримки внутрішньо переміщених осіб.

«Ці люди втратили свої домівки через війну. І цей проєкт - це не просто житло для наших людей. Це новий старт в їхньому житті. Це надія на нове, краще життя. Це приклад того, що може робити влада разом із міжнародними інституціями, яким ми дуже дякуємо за їх зусилля».

Старший спеціаліст сектору з регіонального розвитку Європейського інвестиційного банку Рой Дрейкотт сказав, що перепрофілювання будівлі старої школи в гуртожиток це як один із елементів відновлення сходу України.

«За допомогою Надзвичайної кредитної програми для відновлення України ми демонструємо, як разом із місцевою владою ми можемо дати нове життя старій інфраструктурі», – додав Дрейкотт.

Постійна представниця ПРООН в Україні Дафіна Ґерчева наголосила: «Наші заходи з розвитку орієнтовані на людей. Кожен повинен мати рівний доступ до можливостей, зокрема до гідних умов життя».

Заступниця начальника відділу реалізації пріоритетних проєктів регіонального розвитку Міністерства розвитку громад і територій України Леся Діденко зазначила, що у Донецькій області зареєстровано 513 тис. внутрішньо переміщених осіб, більшість з яких планує залишитись на новому місці.

«Разом ми можемо допомогти людям, які втратили свої домівки через збройний конфлікт на сході України, призвичаїтися до нових реалій і почати нове життя, створюючи для них сприятливу і дружню атмосферу. Завдяки таким ініціативам, як Надзвичайна кредитна програма для відновлення України, 55 внутрішньо переміщених осіб Краматорська отримають сучасні квартири і можливість будувати плани на майбутнє», — додала вона.

Під час церемонії внутрішньо переміщені особи отримали ключі від нових квартир.

Контакти для ЗМІ:

ЄІБ: Ольга Сушицька, комунікаційна директорка, o.sushytska@ext.eib.org, +380672436355

ПРООН: Юлія Самусь, керівниця відділу комунікацій, yuliia.samus@undp.org, +380971391475

Довідка:

Про ЄІБ: Європейський інвестиційний банк (ЄІБ) — це інституція довгострокового кредитування Європейського Союзу. Його власниками є держави-члени Євросоюзу. Банк надає доступ до довгострокового фінансування для розумного інвестування задля впровадження політик Європейського Союзу.

Про ЄІБ в Україні: Європейський інвестиційний банк працює в Україні з 2007 року. Україна є основною країною-реципієнткою інвестицій ЄІБ серед країн Східного партнерства, на неї припадає понад 60% кредитної діяльності ЄІБ у цьому регіоні. Банк фокусується на сферах соціальної та економічної інфраструктури, транспорту та зв'язку, розвитку місцевого приватного сектору, енергоефективності, інновацій та протидії кліматичним змінам. Нині ЄІБ є одним із найбільших інвесторів в Україні з портфелем кредитів та гарантій на загальну суму понад 7 млрд євро.

Про Надзвичайну кредитну програму для відновлення України (НКПВУ): Надзвичайна кредитна програма для відновлення України здійснюється згідно Фінансової угоди між Україною та Європейським інвестиційним банком. Через Програму ЄІБ надав місцевим органам влади 200 млн євро у вигляді багатосекторних рамкових кредитів на відновлення важливої комунальної й транспортної інфраструктури та покращення умов життя для внутрішньо переміщених осіб та громад, що їх приймають, у дев’яти областях України: підконтрольних українському уряду територіях Донецької та Луганської областей, Харківській, Дніпропетровській, Запорізькій, Полтавській, Одеській, Херсонській, Київській областях.

Про ПРООН в Україні: Програма розвитку Організації Об’єднаних Націй (ПРООН) налагоджує партнерство з владою, бізнесом, громадами, сприяючи розвитку країн, підвищуючи їх здатність протистояти кризам, підтримує економічне зростання задля покращення якості життя кожної людини. В Україні робота ПРООН зосереджена на трьох програмних напрямках: інклюзивний розвиток, відновлення та розбудова миру; демократичне врядування; енергетика та захист довкілля. Нині Україна має одну з найбільших програм ПРООН у Європі.

IDPs in Kramatorsk provided new housing in project by Ukraine Early Recovery Programme