Рішуче дотримуючись Паризької угоди, Україна обіцяє подальше скорочення викидів вуглецю

3 August 2021

Серед низки кліматичних заходів на період до 2030 року країна планує скоротити викиди вуглецю, сприяти збільшенню числа електромобілів, розвивати відновлювані джерела енергії та висаджувати більше дерев

Фото: Shutterstock

КИЇВ, 3 серпня 2021 р. – Уряд України оновив свій національно визначений внесок згідно Паризької угоди, поставивиши за ціль скоротити викиди парникових газів на 65% до 2030 року порівняно з рівнем 1990 року. Попереднє зобов’язання України полягало у скороченні викидів лише на 40% від рівня 1990 року.

Коментуючи цю заяву, Міністр захисту довкілля та природних ресурсів Роман Абрамовський зазначив, що зміна клімату стала однією з найнагальніших світових проблем. «Лише за останні кілька років в Україні та в усьому світі зросла кількість аномальних погодних явищ, що спричинило людські та значні економічні втрати, – сказав він. – Враховуючи це, якщо не змінити підхід до вирішення цієї проблеми – це справді небезпечно. Бездіяльність сьогодні може мати катастрофічні наслідки завтра».

Заступниця постійної представниці ПРООН в Україні Манал Фоуані підтвердила важдивість цього кроку України, підтримавши думку міністра, що якщо світ не вживе заходів зараз, економічні втрати можуть в сотні разів перевищити суму коштів, необхідних для поступового скорочення викидів. «Тому заява, зроблена Україною, служить сигналом для інших країн, які прагнуть збільшити свій внесок у вирішення цього величезного виклику через спільне протистояння кліматичній кризі», – сказала вона.

Національно визначені внески (НВВ) – це національні плани, розроблені кожною стороною, що підписала Паризьку угоду, для вирішення проблем зміни клімату. Кожні п’ять років країнам необхідно переглядати та підвищувати рівень показників, відображених у національних планах дій щодо клімату, щоб гарантувати, що середня глобальна температура не підніметься вище 2° C, з метою обмежити підвищення температури до 1,5° С вище доіндустріального рівня.

В Україні основними заходами зі скорочення викидів протягом наступних десяти років будуть:

• модернізація та оновлення енергетичної інфраструктури та промислових підприємств;

• розвиток відновлюваних джерел енергії;

• запровадження заходів з енергоефективності у всіх галузях економіки;

• сприяння термомодернізації будівель;

• прискорення темпів розвитку органічного сільського господарства та використання ефективних сільськогосподарських практик;

• сприяння використанню електромобілів та модернізація транспортного парку;

• запровадження більш ефективного поводження з відходами;

• прискорення схем лісовідновлення та реформування лісового господарства.

Оновлений національно визначений внесок був прийнятий після вивчення результатів моделювання, розроблених групою українських та міжнародних експертів. Програма розвитку Організації Об'єднаних Націй (ПРООН) надала підтримку Уряду України шляхом вдосконалення національних кадастрів парникових газів та проведення гендерного аналізу перспектив національної кліматичної політики. Нині ПРООН допомагає Міністерству захисту довкілля та природних ресурсів у розробці Дорожньої карти та фінансової стратегії НВВ разом з Інвестиційним планом, який діятиме до 2030 року. В межах Проєкту ЄС/ПРООН «EU4Climate Project» ПРООН надає допомогу Міністерству захисту довкілля та природних ресурсів у розробці Дорожньої карти та фінансової стратегії НВВ разом з Інвестиційним планом, який діятиме до 2030 року, щоб забезпечити успішне впровадження оновлених НВВ.

Для довідки

Ініціатива EU4Climate, яку реалізовує ПРООН за фінансової підтримки Європейського Союзу, сприяє пом’якшенню наслідків та адаптації до змін клімату, розвитку низьковуглецевої та стійкої до змін клімату економіки відповідно до Паризької кліматичної угоди.

Проєкт має на меті допомогти шести країнам Східного партнерства вжити заходів для пом’якшення та адаптації до зміни клімату, скорочення викидів парникових газів та управління наслідками зміни клімату.

Ініціатива Climate Promise, яку реалізовує ПРООН, спрямована на підтримку глобальних, трансформаційних кліматичних дій та надає підтримку країнам у розширенні їх національних визначених внесків до Паризької кліматичної угоди у 2021 році й надалі. Ініціатива реалізується у більш ніж 118 країнах, що робить її найбільшою у світі програмою підтримки такого типу. Ініціативу ПРООН Climate Promise підтримують Німеччина, Швеція, ЄС, Італія, Іспанія та інші ключові учасники.

За додатковою інформацією звертайтесь до Юлії Самусь, керівниці відділу комунікацій ПРООН в Україні, Yuliia.Samus@undp.org, +380971391475