Інтернет, цифрові навики та е-послуги: ПРООН та Мінцифра обговорили проблеми діджиталізації

21 December 2021

Протягом трьох днів представники міністерства зустрілися із мешканцями у дев`яти населених пунктах Кіровоградської області.

Фото: Євген Гурницький / ПРООН в Україні

Київ, 21 грудня 2021 року – Представниці Міністерства цифрової трансформації України та Програми розвитку ООН (ПРООН), відвідали дев’ять населених пунктів на Кіровоградщині та поспілкувалися із місцевими жителями про їхній доcвід користування електронними державними послугами. Упродовж 14-16 грудня вони побували у трьох громадах області: Компаніївській, Великосеверинівській та Новоукраїнській. Зокрема, відвідали смт Компаніївка, с. Полтавка, с. Роздолля, м. Новоукраїнка, с. Звірівка, с. Мар'янопіль, с. Велика Северинка, с. Оситняжка, с. Созонівка, де зустрілися із жителями.

Шарлотта Хмельницька, представниця директорату розвитку електронних послуг Міністерства цифрової трансформації України, розповіла учасникам зустрічі про цифрові послуги, доступні на порталі та у мобільному додатку Дія для громадян, а також проєкти, які реалізує міністерство. Зокрема, вона відповіла на питання щодо цифрових документів, комплексної послуги «єМалятко», отримання COVID-сертифікатів у Дії та ініціативу «Ноутбук кожному вчителю».

Міністерство цифрової трансформації також реалізує проєкт «Інтернет-субвенція» з під’єднання сіл та містечок до оптичного інтернету, повідомила вона та закликала громади користуватися цифровими можливостями та ініціативами, які запустило міністерство.

«Е-послуги – це зручно, вони доступні для усіх онлайн – не виходячи з дому. Філософія Мінцифри – щоб держава не обтяжувала людей додатковими довідками, а спрощувала життя. Тому ми ставимо за мету перевести 100% державних послуг онлайн і до 2024 року забезпечити 95% транспортної інфраструктури, населених пунктів та їхні соціальні об'єкти доступом до високошвидкісного інтернету. Ми йдемо поступово – інтернет, цифрова освіта – щоб люди могли користуватися тими цифровими послугами, які створює Міністерство та державне підприємство «Дія»», – підкреслила Шарлотта Хмельницька.

Нещодавно Мінцифра презентувала 7 нових соціальних та пенсійних послуг, що віднедавна доступні на платформі Дія, нагадали спікери. Це, зокрема: послуги з призначення житлової субсидії, пенсії та її перерахунку, отримання довідки про застраховану особу за формами ОК-5 та ОК-7, довідки про доходи пенсіонера та витягу з Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування доступні. Розробка послуг відбулася у межах «Проєкту підтримки Дія». Спікерки розповіли присутнім, як скористатися соціальними послугами та обговорили проблемні моменти, що можуть виникати при їх отриманні.

Візит представників Мінцифри у віддалені громади країни, які зазвичай рідко відвідують представники центральної виконавчої влади, був спробою створити прямий канал комунікації між міністерством та місцевими установами, що безпосередньо реалізують цифрову трансформацію на місцях, та користувачами послуг – щоб їхні проблеми були почутими, зауважила Ірина Купчинська, фахівчиня зі зв’язків із громадою «Проєкту підтримки Дія» ПРООН в Україні, що реалізується за фінансової підтримки Швеції. Отримання електронних послуг безпосередньо пов’язане із рівнем цифрових навичок та знань, зазначила вона та розповіла про освітні можливості порталу «Дія.Цифрова освіта».

«На порталі «Дія.Цифрова освіта» наявні різні навчальні курси від базових, які вчать, як підключати інтернет, користуватися комп’ютером і цифровій безпеці, до спеціалізованих: для держслужбовців, вчителів, лікарів, з основ штучного інтернету та про майбутні цифрові професії», – зазначила Ірина Купчинська, закликаючи користуватися створеними освітніми онлайн-ресурсами.

У зустрічах також взяли участь Віктор Жученя, регіональний координатор взаємодії з громадськістю Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини в Кіровоградській області, який представив поради, як захистити свої цифрові права, та представники громадської організації «Територія успіху», що організували зустрічі із громадами.

Довідково

Спілкування із громадянами відбулися у межах проєкту «Підтримка цифровізації державних послуг у громадах Миколаївської та Кіровоградської областей», що реалізується  громадською спілкою «Мережа хабів громадянського суспільства України». Проєкт діє з вересня 2021 року та охоплює дві області: Кіровоградську та Миколаївську. Його головна мета – підвищення обізнаності та дослідження думок мешканців віддалених громад і представників/ць вразливих груп щодо електронних послуг та цифрової трансформації у державі.

Раніше у межах проєкту відбулися зустрічі із представниками влади у громадах, фокус-групи з представниками влади та вразливими категоріями населення, а також проведені опитування жителів громади щодо користування електронними послугами. За результатами діяльності громадські активісти зібрали побажання та потреби місцевих громад щодо користування електронними послугами.

Ініціатива реалізується за підтримки «Проєкту підтримки Дія», що реалізується ПРООН в Україні за підтримки Швеції.

Для запитів ЗМІ

Юлія Самусь, керівниця відділу комунікацій, ПРООН в Україні, yuliia.samus@undp.org, або +38 097 139 1475