Результати напрацьованих обговорень допоможуть сформувати цілісне бачення, як подолати поточні виклики та посилити ефективність правосуддя та верховенства права

Фото: Андрій Крєпких / ПРООН в Україні

Київ, 16 вересня 2021 р. – Понад 100 представників судової системи різних інстанцій та юрисдикцій, національні та міжнародні експерти у юридичній галузі взяли участь у IV Форумі суддів, що відбувся сьогодні у Києві.

Форум організовано за підтримки Програми розвитку Організації Об’єднаних Націй (ПРООН) в Україні.

Цього року у світлі обговорення опинилися проблеми, що пов’язані з особливостями здійснення правосуддя в умовах багаторічного збройного конфлікту, що триває на сході України. Окрема увага була також зосереджена на труднощах у доступі до правосуддя, що виникли у зв’язку з пандемією COVID-19. Метою форуму є спільне напрацювання цілісного бачення щодо посилення ефективності роботи правосуддя в поточних умовах та забезпечення підтримки вразливих верств населення в питаннях доступності та підвищення якості правосуддя.

Постійна представниця ПРООН в Україні Дафіна Ґерчева зазначила на форумі, що пандемія та карантинні обмеження, введені для сповільнення поширення COVID-19, створили додаткові труднощі для злагодженої роботи системи правосуддя та верховенства права, обмежуючи доступ до суду та перешкоджаючи вільному пересуванню людей, які перетинають «лінію зіткнення» у пошуку справедливості та захисту.

«Правосуддя та верховенство права запанують по всій країні виключно тоді, коли люди матимуть довіру до інститутів. Цю довіру не можна сприймати за належне. ЇЇ необхідно заслужити, – сказала пані Герчева. – В Україні, згідно з індексом социальное згуртованості та примирення, підтриманого ПРООН, тільки 12,4% українців довіряють судам та суддям, що викликає занепокоєння та вимагає невідкладних та рішучих дій, очолюваних трьома гілками влади, що будуть здійснюватися за підтримки громадянського суспільства та бізнесу».

Т.в.о. Голови Державної судової адміністрації України Олексій Сальніков наголосив, що доступність правосуддя для кожної людини є найвищим мірилом верховенства права, тому здійснення правосуддя в умовах збройного конфлікту, що існує на території України, є надзвичайно важливим питанням.

«Державною судовою адміністрацією України та іншими органами правосуддя вжито всіх можливих заходів для переміщення судів із збройного конфлікту на безпечні підконтрольні уряду України території та відновлення їх повноцінної роботи за новим місцем розташування. Ми й надалі будемо докладати максимальних зусиль для відновлення роботи українських судів на сході України. Питання знаходження нових шляхів та рішень для поліпшення доступу до правосуддя, пошук механізмів підвищення ефективності судового адміністрування, – це ключові теми до обговорення на форумі та подальші завдання для нашої діяльності».

Під час плідних та професійних обговорень окрема увага приділялася також питанням ефективного захисту прав людей в умовах багаторічного збройного конфлікту на сході України, як цивільне населення може отримати компенсацію за приватну нерухомість, яку не може використовувати, та як захисти осіб, що зазнали домашнього та гендерно зумовленого насильства в умовах конфлікту та пандемії.

Представник Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини з дотримання права на інформацію та представництва в Конституційному Суді України Віктор Барвицький наголосив на існуванні проблеми щодо недотримання права на справедливий суд відносно громадян України, які нині відбувають покарання на непідконтрольних уряду України територіях, та заблокованість процесу передачі судових справ із цих територій.

«Наша спільна дискусія, яку ми розпочинаємо сьогодні на форумі, покликана вкотре зосередити увагу на здійсненні правосуддя в умовах збройного конфлікту на сході України, визначити ключові проблеми, які досі перешкоджають здійснювати правосуддя належним чином, та разом напрацювати можливі шляхи для вирішення цієї проблеми».

Форум відбувся у межах Програми ООН із відновлення та розбудови миру за фінансової підтримки урядів Данії, Швейцарії та Швеції. Частина експертів – близько 70, – долучилися до заходу безпосередньо, та ще більше 40 професіоналів – підключилися онлайн, аби не створювати додаткових загроз для поширення COVID-19.

Для довідки

Програму ООН із відновлення та розбудови миру реалізують чотири агентства ООН: Програма розвитку ООН (ПРООН), Структура ООН із питань гендерної рівності та розширення прав і можливостей жінок (ООН Жінки), Фонд ООН у галузі народонаселення (UNFPA) і Продовольча та сільськогосподарська організація ООН (ФАО).

Програму підтримують дванадцять міжнародних партнерів: Європейський Союз (ЄС), Європейський інвестиційний банк (ЄІБ), Посольство США в Україні, а також уряди Данії, Канади, Нідерландів, Німеччини, Норвегії, Польщі, Швейцарії, Швеції та Японії.

Для запитів ЗМІ

Максим Кицюк, спеціаліст із комунікацій, Програма ООН із відновлення та розбудови миру, maksym.kytsiuk@undp.org або +380 63 576 1839

September 2021: The IV Forum of Judges in Kyiv
Icon of SDG 10 Icon of SDG 16 Icon of SDG 17

ПРООН У світі

Ви знаходитесь на ПРООН Україна 
Перейти на ПРООН у світі

А

Азербайджан Албанія Алжир Ангола Аргентина Афганістан

Б

Бангладеш Барбадос Бахрейн Беліз Бенін Білорусь Болівія Боснія і Герцоговина Ботсвана Бразилія Буркіна-Фасо Бурунді Бутан

В

В'єтнам Венесуела Вірменія

Г

Габон Гаїті Гамбія Гана Гаяна Гватемала Гвінея Гвінея-Бісау Гондурас Грузія

Д

Демократична Республіка Конго Джибуті Домініканська Республіка

Е

Еквадор Екваторіальна Гвінея Ерітрея Есватіні Ефіопія

Є

Єгипет Ємен

З

Замбія Зімбабве

І

Індія Індонезія

Й

Йорданія

К

Кабо-Верде Казахстан Камбоджа Камерун Кенія Киргизстан Китай Кіпр Колумбія Коморські острови Корейська Народно-Демократична Республіка Косово Коста-Ріка Кот-д'Івуар Куба Кувейт

Л

Лаоська Народно-Демократична Республіка Лесото Ліберія Ліван Лівія

М

М'янма Маврикій та Сейшельські острови Мавританія Мадагаскар Малаві Малайзія Малі Мальдіви Марокко Мексика Мозамбік Молдова Монголія

Н

Намібія Непал Нігер Нігерія Нікарагуа

П

Пакистан Панама Папуа-Нова Гвінея Парагвай Перу Південна Африка Південний Судан Північна Македонія Програма допомоги палестинському народу

Р

Республіка Ірак Республіка Конго Руанда

С

С'єрра-Леоне Сальвадор Самоа (офіс покриває кілька країн) Сан-Томе і Принсіпі Саудівська Аравія Сенегал Сербія Сирія Сомалі Судан Сурінам

Т

Таджикістан Тайланд Танзанія Тимор-Лешті Тихоокеанський регіон Того Тринідад і Тобаго Туніс Туреччина Туркменістан

У

Уганда Узбекистан Україна Уругвай

Ф

Філіппіни

Ц

Центральноафриканська Республіка

Ч

Чад Чилі Чорногорія

Ш

Шрі-Ланка

Я

Ямайка