Бібліотеки долучаються до цифрової трансформації в Україні

5 November 2021

ПРООН та Українська бібліотечна асоціація ініціювали розробку навчальних матеріалів для розвитку Хабів цифрової освіти 

Фото: Андрій Крєпких / ПРООН в Україні

Київ, 5 листопада 2021 року – Понад 20 представниць/ків бібліотек із усієї країни обговорили підготовку допоміжних матеріалів для подальшого перетворення бібліотек на Хаби цифрової освіти. Розробка відбувалася під час стратегічної сесії «Розвиток бібліотек як Хабів цифрової освіти», що була ініційована ПРООН та Українською бібліотечною асоціацією.

Напрацювання стратегічної сесії ляжуть в основу підготовки навчального курсу та/або посібника із посилення спроможності бібліотек як Хабів цифрової освіти.

Протягом трьох днів учасники сесії обговорили можливий зміст та структуру такого посібника/курсу для тих бібліотек, що прагнуть створити Хаб цифрової освіти. Вони також поділилися власним досвідом цифрової трансформації та роботи і відвідали два Хаби у Києві.

Заступниця Міністра цифрової трансформації з питань євроінтеграції Валерія Іонан у своєму онлайн-включенні наголосила, що вже понад 2,7 млн українців скористалися онлайн-платформою Дія.Цифрова освіта за півтора роки її існування. Також понад 800 тисяч громадян/ок почали навчання на платформі та ще 200 тисяч навчаються на платформі Всеукраїнська школа онлайн. На сьогодні понад 6 тисяч установ у всій країні долучилися до проєкту і стали офіційними Хабами цифрової освіти.

«Усе це не було б можливим без залучення та щоденної роботи Хабів цифрової освіти, – наголосила вона та подякувала представникам бібліотек та Хабів за роботу над підвищенням цифрової грамотності громадян/ок. – Ви допомагаєте навчати людей цифрової грамотності й щоденно доводите, що це – необхідність, що полегшує життя», – сказала Валерія Іонан.

Брак цифрових навичок та відсутність засобів для користування Інтернетом – серед основних причин, чому люди не користуються електронними сервісами, підкреслила заступниця Постійної представниці ПРООН в Україні Манал Фоуані під час відкриття сесії. Саме такі причини назвали відповідно 22% та 17% респондентів з тих людей, які не користувалися жодною електронною послугою минулого року. Про це свідчить ще не опубліковане соціологічне опитування, проведене ПРООН у вересні 2021 року.

«Розрив у цифрових навичках є наріжною проблемою, оскільки його існування породжує нерівність. ПРООН працює разом із Урядом України над тим, щоб нові цифрові сервіси були доступними для усіх, включаючи тих, хто належить до найбільш вразливих верств населення. Маємо дбати про те, щоб у всіх був доступ і розуміння, як використовувати наявні цифрові рішення», – наголосила Манал Фоуані.

«Бібліотеки та бібліотекарі відіграють вирішальну роль у цій трансформації. Вони можуть змінити життя людей, допомагаючи їм отримати навички, необхідні для сучасного онлайн-світу. А обмін досвідом щодо створення і роботи Хабів цифрової освіти допоможе бібліотекам ставати центрами знань та освіти, у тому числі щодо цифрової грамотності», – сказала пані Фоуані.

Міністерство цифрової трансформації переслідує мету навчити 6 млн українців цифровій грамотності за 3 роки, зауважила проєктна менеджерка Дія.Цифрова освіта Руслана Коренчук. Вона повідомила, що у листопаді стартував місяць цифрової грамотності. Щодня протягом місяця Міністерство буде розповідати про одну з 30 компетенцій цифрової грамотності, додала вона та закликала бібліотеки та Хаби цифрової освіти долучатися до цієї ініціативи.

Стратегічна сесія проведена за ініціативою проєкту «Цифрові, інклюзивні, доступні: підтримка цифровізації державних послуг в Україні» (Проєкт підтримки Дія), що впроваджується ПРООН в Україні за фінансової підтримки Уряду Швеції, та Української бібліотечної асоціації у партнерстві із Міністерством цифрової трансформації України.

Довідково

«Проєкт підтримки Дія», що розпочав роботу в 2021 р., спрямований на подолання цифрового розриву між поколіннями та різними соціальними групами. Його головна мета – підвищити доступність нових цифрових рішень, щоб кожен чоловік та жінка в країні могли користуватися електронними послугами та ніхто не залишився поза увагою. Дізнатися більше про проєкт: cutt.ly/UNDP-DIA

Для запитів ЗМІ

Юлія Самусь, керівниця відділу комунікацій, ПРООН в Україні, Yuliia.Samus@undp.org, або +38 097 139 1475