Керівництво Верховної Ради України, народні депутати України та експерти обговорили прогрес та подальший хід парламентської реформи в Ук

14 July 2021

Учасники онлайн-зустрічі обмінялися думками щодо недавнього прогресу та потенційних пріоритетів парламентської реформи

Фото: Іван Доброносов

КИЇВ, 14 липня 2021 р. – За участі керівництва Верховної Ради України, народних депутатів України, вітчизняних та міжнародних експертів відбулася зустріч в онлайн-форматі з метою обговорення стану реформи Парламенту України, визначеної Планом заходів щодо внутрішньої реформи та підвищення інституційної спроможності Верховної Ради України, затвердженим Постановою ВРУ від 17 березня 2016 р. № 1035-VIII.

Захід відбувся за участі представників вищої керівної ланки, зокрема Голови Верховної Ради України Дмитра Разумкова, заступниці Голови Верховної Ради України Олени Кондратюк, депутата Європарламенту Міхаеля Галера, заступника Голови Представництва Європейського Союзу в Україні Ремі Дюфло та Постійної представниці Програми розвитку ООН в Україна Дафіни Ґерчевої.

Під час зустрічі учасники поділилися думками щодо прогресу та пріоритетів парламентської реформи у відповідності до Постанови Верховної Ради України «Про заходи з реалізації рекомендацій щодо внутрішньої реформи та підвищення інституційної спроможності Верховної Ради України» від 17 березня 2016 р. № 1035-VIII.

Відкриваючи захід, Голова Верховної Ради України Дмитро Разумков відзначив важливість обговорення стратегічних, інституційних та фінансових засад парламентської реформи та подякував народним депутатам України та партнерам з Європейського Парламенту, Представництва ЄС в Україні та Програми розвитку ООН в Україні за постійну підтримку у впроваджені цієї реформи. Він зауважив, що в цьому контексті Верховна Рада України 9-го скликання змогла впровадити низку напрацювань для більш ефективної роботи Парламенту.

«Це і забезпечення та ефективна реалізація парламентського контролю, адже був прийнятий відповідний законопроєкт, і посилення парламентської комунікації, і удосконалення діяльності Апарату Верховної Ради», – підкреслив пан Разумков.

У своєму виступі Міхаель Галер, член Європарламенту, відповідальний за питання підтримки демократії в Україні, зазначив, що парламенти – це живі організми, які «потребують змін та адаптації, щоб краще відповідати реаліям свого часу». Він зауважив, що це особливо актуально для парламентів таких держав, як Україна, адже на них покладено «дуже важливу місію бути рушійною силою трансформації країни та зміцнення демократії».

Пан Галер виділив два елементи як «найважливіші складові успішної інституційної модернізації»: по-перше, необхідне «стратегічне бачення парламентської реформи самою Верховною Радою та рішуче виконання необхідних кроків для її реалізації», а по-друге, реформа має залишатися широкою та комплексною – з одного боку, «підтримуючи функціонування Верховної Ради України як політичного органу та виконання парламентаріями своїх конституційних функцій», а з іншого боку, «підтримуючи функціонування Верховної Ради України власне як інституції і роботу Апарату Верховної Ради, який забезпечує відповідні інституційні процеси».

У вступній промові заступник Голови Представництва Європейського Союзу в Україні Ремі Дюфло зазначив, що парламентська реформа в Україні не стоїть на місці: триває реалізація Плану заходів щодо внутрішньої реформи та підвищення інституційної спроможності Верховної Ради України.

Він також наголосив, що потужна політична підтримка реформування, а також регулярні, прозорі засідання Робочої групи з підготовки і сприяння реалізації плану заходів внутрішньої реформи і підвищення інституційної спроможності Верховної Ради України, до яких будуть залучені представники всіх політичних фракцій та груп, є важливими для подальшого впровадження парламентської реформи.

«Рухаючись вперед, є можливість переглянути й обміркувати стан внутрішньої реформи, а в разі необхідності скорегувати план заходів у тісній співпраці з політичними та адміністративними зацікавленими сторонами ВРУ, – сказав пан Дюфло. – Для цього критично важливим є відновлення структурного діалогу з ключових питань парламентської реформи у форматі робочої групи, що узгоджується з початковим підходом до впровадження Плану заходів щодо внутрішньої реформи та підвищення інституційної спроможності Верховної Ради України».

Постійна представниця Програми розвитку ООН в Україні Дафіна Ґерчева у вступному слові зазначила, що Україна розпочала впровадження амбітної програми реформ і продовжує зміцнювати свою демократію, зокрема урядові установи та Парламент.

«Осердям цього процесу є Верховна Рада України, – сказала пані Ґерчева. – Також саме парламент забезпечує включення таких міжнародних зобов’язань, як реалізація Цілей сталого розвитку, у національне законодавство. Наприклад, Ціль 16 «Мир, справедливість та сильні інституції» є самодостатньою ціллю, але також засобом для досягнення усіх інших Цілей».

«У дусі партнерства і співробітництва ПРООН висловлює готовність надавати подальшу підтримку у проведенні таких стратегічних дискусій, а також адвокаційну й технічну допомогу, засновану на кращих практиках, задля реалізації парламентської реформи в Україні», – додала пані Ґерчева.

«ПРООН пропонує власний міжнародний досвід підтримки парламентського розвитку та довгострокове партнерство із союзниками, зокрема Європейським парламентом, Міжпарламентським союзом та Глобальною організацією парламентарів проти корупції».

За результатами цієї зустрічі було запропоновано провести наступні обговорення щодо законодавчого процесу, парламентського нагляду, посилення спроможності Апарату Верховної Ради України, інформаційних технологій, комунікацій та парламентської освіти.

Очікується, що результати цих обговорень допоможуть оновити бачення парламентської реформи.