Дослідження показує, що кількість менеджерок та приватних підприємиць зросла за останні роки, але чоловіки й досі переважають у більшості галузей економіки; крім того, спостерігаються помітні регіональні диспропорції, особливо це стосується Києва.

Ілюстрація: Shutterstock

Київ, 8 березня 2021 р. — Україна посідає друге місце в Європі за часткою жінок серед менеджерів та підприємців (самозайнятих), відношення чоловіків до жінок серед керівників юридичних осіб та приватних підприємців становило 59,5 відсотка чоловіків до 40,5 відсотків жінок у 2020 році — значно вище від середньосвітового показника.

Це було серед висновків звіту «Жінки та чоловіки на керівних посадах в Україні: 2017-2020 роки», який ПРООН планує опублікувати у квітні 2021 року.

У доповіді, підготовленій Українським центром суспільних даних (УЦСД) на замовлення Програми розвитку ООН в Україні (ПРООН) та уряду Швейцарії, вивчалися відкриті дані Єдиного державного реєстру юридичних осіб, приватних підприємців та громадських об'єднань України (ЄДРПОУ).

Постійна представниця ПРООН в Україні Дафіна Ґерчева відзначила, що просування гендерної рівності та розширення прав і можливостей жінок є потужним рушієм прогресу. Важливим для мандату ПРООН та пропозиції щодо надання інтегрованих послуг є досягнення Порядку денного у сфері сталого розвитку до 2030 року.

«Результати цієї доповіді демонструють невелике поліпшення ситуації у сфері гендерної рівності в Україні, однак для забезпечення гендерного паритету і розширення прав і можливостей жінок потрібно докласти значно більше зусиль», — наголосила Ґерчева.

«За останні три роки загальна частка жінок на керівних посадах в Україні зросла майже на пів відсотка — до 40,48 відсотка. Це значно вище від середньосвітового показника у 29 відсотків».

Донедавна в Україні не збирали дезагрегованих за гендерною ознакою статистичних даних, і це ускладнювало повноцінну оцінку відмінностей у становищі чоловіків та жінок в економічній сфері в Україні або в органах управління організацій та підприємств країни.

Ніколь Рудер, керівниця відділу співпраці Посольства Швейцарії в Україні, зазначила, що дані про жінок як підприємців та організаційних керівників в Україні є не просто зрізом гендерного виміру в приватному секторі: «При правильному використанні це дослідження може мати важливе значення для створення відповідної підтримки жіночого підприємництва та розвитку жіночих бізнес-асоціацій», — сказала Рудер.

 «Ми сподіваємось, що результати цього дослідження будуть корисними для тих суб'єктів та зацікавлених сторін, як урядових, так і неурядових, які працюють над розширенням можливостей жінок та досягненням повної гендерної рівності в Україні».

УЦСД проаналізував дані ЄДРПОУ, опубліковані на єдиному державному порталі відкритих даних Міністерства юстиції України. Для аналізу був використаний набір даних станом на 7 серпня 2020 року — найостанніший із доступних. Це дослідження є продовженням першого масштабного дослідження «Жінки та чоловіки на керівних посадах в Україні», яке було проведене в рамках проєкту ПРООН «Зміцнення бізнес-об'єднань малих і середніх підприємств» у 2017 році.

Дослідження продемонструвало, що:

  • Гендерний дисбаланс серед менеджерів і підприємців у столиці Києві значно більш виражений порівняно з середнім національним показником. Київ також входить у першу десятку районів і міст з найнижчою часткою жінок серед керівників і приватних підприємців.
  • Керівниками і приватними підприємцями в більшості секторів економіки, як і раніше, є переважно чоловіки.
  • Частка жінок у цілому збільшилася з 2017 по 2020 рік на 0,5 відсотка.
  • Україна посідає друге місце в Європі за часткою жінок серед менеджерів і підприємців (самозайнятих).
  • Жінки переважають у сферах «Проживання та харчування», «Державне управління та оборона», «Охорона здоров’я та соціальна робота», а найбільше переважають в «Освіті» та «Діяльності домогосподарств як роботодавців».

Дослідження «Жінки та чоловіки на керівних посадах в Україні: 2017-2020 роки» було проведене експертами УЦСД в рамках проєкту «Зміцнення ділових асоціацій мікро-, малих та середніх підприємств», який реалізується ПРООН в Україні у співпраці з Міністерством економічного розвитку, торгівлі та сільського господарства України та за підтримки уряду Швейцарії. Фахівці УЦСД розробили унікальні інтерактивні інструменти для аналізу відкритих даних ЄДР, які доступні тут.

Медіа-запити

Юлія Самусь, очільниця відділу комунікацій ПРООН, yuliia.samus@undp.org  

Icon of SDG 05 Icon of SDG 08 Icon of SDG 10 Icon of SDG 17

ПРООН У світі

Ви знаходитесь на ПРООН Україна 
Перейти на ПРООН у світі

А

Азербайджан Албанія Алжир Ангола Аргентина Афганістан

Б

Бангладеш Барбадос Бахрейн Беліз Бенін Білорусь Болівія Боснія і Герцоговина Ботсвана Бразилія Буркіна-Фасо Бурунді Бутан

В

В'єтнам Венесуела Вірменія

Г

Габон Гаїті Гамбія Гана Гаяна Гватемала Гвінея Гвінея-Бісау Гондурас Грузія

Д

Демократична Республіка Конго Джибуті Домініканська Республіка

Е

Еквадор Екваторіальна Гвінея Ерітрея Есватіні Ефіопія

Є

Єгипет Ємен

З

Замбія Зімбабве

І

Індія Індонезія

Й

Йорданія

К

Кабо-Верде Казахстан Камбоджа Камерун Кенія Киргизстан Китай Кіпр Колумбія Коморські острови Корейська Народно-Демократична Республіка Косово Коста-Ріка Кот-д'Івуар Куба Кувейт

Л

Лаоська Народно-Демократична Республіка Лесото Ліберія Ліван Лівія

М

М'янма Маврикій та Сейшельські острови Мавританія Мадагаскар Малаві Малайзія Малі Мальдіви Марокко Мексика Мозамбік Молдова Монголія

Н

Намібія Непал Нігер Нігерія Нікарагуа

П

Пакистан Панама Папуа-Нова Гвінея Парагвай Перу Південна Африка Південний Судан Північна Македонія Програма допомоги палестинському народу

Р

Республіка Ірак Республіка Конго Руанда

С

С'єрра-Леоне Сальвадор Самоа (офіс покриває кілька країн) Сан-Томе і Принсіпі Саудівська Аравія Сенегал Сербія Сирія Сомалі Судан Сурінам

Т

Таджикістан Тайланд Танзанія Тимор-Лешті Тихоокеанський регіон Того Тринідад і Тобаго Туніс Туреччина Туркменістан

У

Уганда Узбекистан Україна Уругвай

Ф

Філіппіни

Ц

Центральноафриканська Республіка

Ч

Чад Чилі Чорногорія

Ш

Шрі-Ланка

Я

Ямайка