Проведений за підтримки ПРООН форум зосереджений на питаннях підвищення якості надання правової допомоги в Україні

Фото: Андрій Крєпкіх / ПРООН в Україні

Київ, 14 вересня 2021 – Тим, хто не може дозволити собі юридичне представництво, орієнтуватися у системі правосуддя самотужки без кваліфікованого адвоката вельми складно, а особливо людям, які стикаються з правовими труднощами, як-от незаконне виселення, вилучення майна, домашнє насильство або відмова у наданні державної допомоги. Саме тому безоплатна юридична допомога є життєво важливою послугою у функціонування сучасної держави, яка прагне не залишити нікого без уваги.

Програма розвитку Організації Об’єднаних Націй (ПРООН) в Україні спільно з Координаційним центром із надання правової допомоги досліджують можливі шляхи для подальшого розвитку системи безоплатної правової допомоги на дводенному формі, що проходить у столиці 14-15 вересня 2021 р. Зокрема, обговорення зосереджено на результатах нового звіту, «Розробка і впровадження фахової оцінки якості в національній системі надання безоплатної правової допомоги в Україні», підготовка якого здійснювалася за фінансової підтримки урядів Данії, Швейцарії та Швеції.

Дослідження знайомить із принципом фахової експертної оцінки – «рівний перевіряє рівного», – у роботі системи безоплатної правової допомоги. Суть цього принципу полягає у тому, що професійна оцінка роботи юристів системи безоплатної правової допомоги здійснюється їх колегами, які з ними безпосередньо не знайомі, використовуючи для цього затверджені стандарти якості. Завдяки впровадженню цього підходу якість надання безоплатної правової допомоги значно підвищиться, а ще більша кількість громадян, які опинилися у скрутному становищі, зможуть скористатися допомогою. Це особливо важливо для громадян, які продовжують потерпати від наслідків збройного конфлікту на сході України.

Заступниця Постійної представниці ПРООН в Україні Манал Фоуані підкреслила, що ПРООН докладає максимальних зусиль, аби усі українці, а особливо вразливі верстви населення, що проживають в охоплених збройним конфліктом громадах на сході України, мали доступ до високоякісної правової допомоги.

«На жаль, багаторічний збройний конфлікт на сході України та пандемія COVID-19, продовжують примножувати труднощі для незахищених українців. Ми переконані, що цей унікальний підхід стане відправною точкою для переходу системи безоплатної правової допомоги на якісно новий рівень. Не менш важливою є наша спільна дискусія про подальший розвиток фахової перевірки якості безоплатної правової допомоги, адже її здійснення є необхідною умовою для злагодженої роботи цієї системи та надання якісних послуг».

Заступниця Міністра юстиції України Валерія Коломієць зазначила, що підвищення якості правової допомоги є одним із головних пріоритетів для Міністерства юстиції.

«По суті, “peer review” – це модель, в якій незалежні досвідчені експерти практикують оцінку якості роботи інших професіоналів на основі певних критеріїв. У випадку безоплатної правової допомоги – одні юристи перевіряють інших юристів, використовуючи затверджені стандарти якості. Початкові етапи впровадження цього механізму показали, що він дійсно працює та здатний змінити ситуацію з оцінюванням якості безоплатної правової допомоги на краще».

У звіті представлені найкращі практики передового досвіду у наданні правової допомоги в Австралії, Бельгії, Канаді, Шотландії, Новій Зеландії, Нідерландах та Ірландії та, що набагато важливіше, запропонована система оцінки якості безоплатної первинної допомоги для України. Ця система оцінки пропілотована за підтримки ПРООН на територіях, що найбільше потерпають від збройного конфлікту на сході України. Результати цього пілоту стануть основою для подальшої розробки та запровадження фахової оцінки якості в системі безоплатної правової допомоги не лише в пілотних областях, а й по всій країні.

В. о. директора Координаційного центру з надання правової допомоги Олександр Баранов відзначив, що інтереси людини, що звертається зі своєю правовою проблемою, знаходяться у центрі розвитку системи безоплатної правової допомоги.

«Однією з ефективних моделей оцінювання якості надання безоплатної правової допомоги є фахова оцінка, у межах якої експерти оцінюють письмові консультації чи матеріали судової справи своїх колег та визначають, наскільки вони відповідають критеріям якості. Наслідком оцінювання якості є підвищення кваліфікації юристів з окремих питань у разі виявлення недоліків у роботі. Завдяки цій фахової оцінці ми можемо зрозуміти, як система повинна змінюватися, щоби найефективніше надавати правову допомогу нашим громадянам».

Форум «Оцінювання якості безоплатної правової допомоги» відбувається у межах Програми ООН із відновлення та розбудови миру за фінансової підтримки уряду Королівства Нідерландів.

Для довідки

Програму ООН із відновлення та розбудови миру реалізують чотири агентства ООН: Програма розвитку ООН (ПРООН), Структура ООН із питань гендерної рівності та розширення прав і можливостей жінок (ООН Жінки), Фонд ООН у галузі народонаселення (UNFPA) і Продовольча та сільськогосподарська організація ООН (ФАО).

Програму підтримують дванадцять міжнародних партнерів: Європейський Союз (ЄС), Європейський інвестиційний банк (ЄІБ), Посольство США в Україні, а також уряди Данії, Канади, Нідерландів, Німеччини, Норвегії, Польщі, Швейцарії, Швеції та Японії.

Для запитів ЗМІ

Максим Кицюк, спеціаліст із комунікацій, Програма ООН із відновлення та розбудови миру, maksym.kytsiuk@undp.org або +380 63 576 1839

Icon of SDG 10 Icon of SDG 16

ПРООН У світі

Ви знаходитесь на ПРООН Україна 
Перейти на ПРООН у світі

А

Азербайджан Албанія Алжир Ангола Аргентина Афганістан

Б

Бангладеш Барбадос Бахрейн Беліз Бенін Білорусь Болівія Боснія і Герцоговина Ботсвана Бразилія Буркіна-Фасо Бурунді Бутан

В

В'єтнам Венесуела Вірменія

Г

Габон Гаїті Гамбія Гана Гаяна Гватемала Гвінея Гвінея-Бісау Гондурас Грузія

Д

Демократична Республіка Конго Джибуті Домініканська Республіка

Е

Еквадор Екваторіальна Гвінея Ерітрея Есватіні Ефіопія

Є

Єгипет Ємен

З

Замбія Зімбабве

І

Індія Індонезія

Й

Йорданія

К

Кабо-Верде Казахстан Камбоджа Камерун Кенія Киргизстан Китай Кіпр Колумбія Коморські острови Корейська Народно-Демократична Республіка Косово Коста-Ріка Кот-д'Івуар Куба Кувейт

Л

Лаоська Народно-Демократична Республіка Лесото Ліберія Ліван Лівія

М

М'янма Маврикій та Сейшельські острови Мавританія Мадагаскар Малаві Малайзія Малі Мальдіви Марокко Мексика Мозамбік Молдова Монголія

Н

Намібія Непал Нігер Нігерія Нікарагуа

П

Пакистан Панама Папуа-Нова Гвінея Парагвай Перу Південна Африка Південний Судан Північна Македонія Програма допомоги палестинському народу

Р

Республіка Ірак Республіка Конго Руанда

С

С'єрра-Леоне Сальвадор Самоа (офіс покриває кілька країн) Сан-Томе і Принсіпі Саудівська Аравія Сенегал Сербія Сирія Сомалі Судан Сурінам

Т

Таджикістан Тайланд Танзанія Тимор-Лешті Тихоокеанський регіон Того Тринідад і Тобаго Туніс Туреччина Туркменістан

У

Уганда Узбекистан Україна Уругвай

Ф

Філіппіни

Ц

Центральноафриканська Республіка

Ч

Чад Чилі Чорногорія

Ш

Шрі-Ланка

Я

Ямайка