Сім родин переселенців у Бердянську отримали житло, реконструйоване завдяки кредитам Європейського інвестиційного банку

15 June 2021

Місцева влада, ЄІБ та ПРООН об’єднали зусилля для реконструкції нежитлових приміщень у нові квартири в рамках Надзвичайної кредитної програми для відновлення України

Переселенка Софія Гречко, фельдшер-лаборантка, і її сім я отримали ключі від нової 3-кімнатної квартири в Бердянську, Запорізька область, завдяки кредиту Європейського інвестиційного банку. Фото: Ганна Бас / ПРООН в Україні

Бердянськ, Запорізька область, 15 червня 2021 р. – Цього тижня сім родин внутрішньо переміщених осіб, отримали ключі від нового житла у Бердянську. Це стало можливим завдяки впровадженню Надзвичайної кредитної програми для відновлення України Європейського інвестиційного банку (ЄІБ) за технічної підтримки Програми розвитку ООН в Україні (ПРООН).

Завдяки кредитній програмі ЄІБ загальною сумою 200 млн євро місцеві органи влади отримували довгострокові кредити для відновлення інфраструктури у дев’яти областях України. Із них 32 млн євро спрямовано на реконструкцію 30 соціально важливих об’єктів у Бердянську, Запоріжжі, Мелітополі та інших містах Запорізької області.

Голова Запорізької обласної держадміністрації Олександр Старух на церемонії офіційного відкриття нового житла зазначив, що у Запорізькі області проживає більше 53 тисяч внутрішньо переміщених осіб, більшість з яких не планує повертатися на колишнє місце проживання.

«Разом ми повинні забезпечити у нашому регіоні сприятливі умови для цих людей, допомогти звикнути до нових реалій і створити взаємну дружню атмосферу як для внутрішньо переміщених осіб, так і для приймаючих громад», – сказав він.

Квартири – чотири однокімнатні, дві двокімнатні та трикімнатна – облаштовані на першому поверсі найстарішого у місті дев’ятиповерхового житлового будинку, збудованого у 1965 році. До реконструкції тут були нежитлові приміщення площею 321 м2, а з жовтня 2012 року ці площі не використовувалися.

Заступник голови Представництва ЄС в Україні Ремі Дюфло сказав, що нове житло – це очевидна та конкретна перевага Угоди про асоціацію між Україною та ЄС для громадян Запорізької області.

«Кожна людина заслуговує на гідне місця для життя. Тому Европейський Союз активно підтримує модернізацію соціальної інфраструктури в Україні. Ми пишаємося тим, що пільгові кредити ЄІБ, банку ЄС, разом із грантовими коштами ЄС були використані для реконструкції квартир для внутрішньо переміщених осіб у Бердянську», - зазничив він.

Реконструкція нежитлових приміщень на першому поверсі будинку у Бердянську для облаштування квартир почалася на початку 2020 року. За підтримки Надзвичайної кредитної програми ЄІБ тут було проведене опалення, вентиляція, водопостачання, каналізація та електрика, сантехнічні роботи, внутрішнє оздоблення квартир, благоустрій та озеленення території.

Старший експерт сектору регіонального розвитку Європейського Інвестиційного Банку в Україні Рой Дрейкотт зазначив, що загалом Надзвичайна кредитна програма для відновлення України передбачає ремонт 246 об’єктів, а це доступ до якісної інфраструктури для понад 5 млн українців.

«Немає кращого місця на землі, ніж рідний дім. Проте тисячі людей втратили свої домівки через конфлікт на сході України. Ми раді, що програма ЄІБ допомагає відновлювати соціальну інфраструктуру в країні, поліпшувати садочки, школи, лікарні, а також забезпечувати житлом тих, хто його найбільше потребує, як-от родини переселенців у Бердянську».

Вартість ремонту склала 11 млн 326 тис. грн, з яких близько 9 млн грн – кредитні кошти від ЄІБ та понад 2 млн грн – кошти з місцевого бюджету.

Завдяки реалізації цього проєкту сім родин внутрішньо переміщених осіб, серед яких і медичні працівники, отримали ключі від нового житла на умовах тимчасового користування.

Керівник Програми ООН із відновлення та розбудови миру Віктор Мунтяну підкреслив важливість соціально орієнтованих проєктів для забезпечення соціально-економічного відновлення сходу України і підтримки внутрішніх переселенців.

«Пріоритетним у нашій роботі з відновлення є людиноцентричний підхід. Потреба у житлі й гідних умовах проживання є одною з базових для кожної людини. Завдяки таким мікропроєктам люди не лише покращують житлові умови, вони отримують певність у завтрашньому дні», – сказав він.

Загалом у межах Надзвичайної кредитної програми у Запорізький області буде відремонтовано 30 соціально важливих об’єктів у Бердянську, Гуляйполі, Запоріжжі, Мелітополі та Приморську на загальну суму 32 млн євро. Серед них – чотири дитячих садочки, 12 загальноосвітніх та спеціалізованих шкіл, сім медзакладів, п’ять житлових будівель, палац мистецтв та палац культури.

У Бердянську, окрім  житлового приміщення для ВПО, будуть відремонтовані школа, гімназія та гуртожиток

Надзвичайна кредитна програма для відновлення України не є одноразовою допомогою. Завдяки її успішним результатами, ЄІБ та ЄС надали додатковий кредит у розмірі 340 млн євро. Ці кошти будуть використані для відновлення інфраструктури та поліпшення умов життя і ведення бізнесу в постраждалих від конфлікту регіонах на сході України, а також для сталого розвитку країни в цілому.

Контакти для преси:

Ольга Сушицька, o.sushytska@ext.eib.org, тел.: +38 067 243 63 55

Вебсайт: www.eib.org/press – Пресслужба: +352 4379 21000 – press@eib.org

Юлія Самусь, очільниця відділу комунікацій, ПРООН в Україні, yuliia.samus@undp.org, +380971391475

Довідкова інформація:

Про ЄІБ:

Європейський інвестиційний банк (ЄІБ) – це інституція довгострокового кредитування Європейського Союзу. Його власниками є держави-члени Євросоюзу. Банк надає доступ до довгострокового фінансування для розумного інвестування задля впровадження політик Європейського Союзу.

Про ЄІБ в Україні:

Європейський інвестиційний банк працює в Україні з 2007 року. Україна є основною країною-реципієнткою інвестицій ЄІБ серед країн Східного партнерства, на неї припадає понад 60% кредитної діяльності ЄІБ у цьому регіоні. Банк фокусується на сферах соціальної та економічної інфраструктури, транспорту та зв'язку, розвитку місцевого приватного сектору, енергоефективності, інновацій та протидії кліматичним змінам. Нині ЄІБ є одним із найбільших інвесторів в Україні з портфелем кредитів та гарантій на загальну суму понад 7 млрд євро.

Про Надзвичайну кредитну програму для відновлення України (НКПВУ)

Надзвичайна кредитна програма для відновлення України здійснюється згідно Фінансової угоди між Україною та Європейським інвестиційним банком. Через Програму ЄІБ надав місцевим органам влади 200 млн євро у вигляді багатосекторних рамкових кредитів на відновлення важливої комунальної й транспортної інфраструктури та покращення умов життя для внутрішньо переміщених осіб та громад, що їх приймають, у дев’яти областях України: підконтрольних українському уряду територіях Донецької та Луганської областей, Харківській, Дніпропетровській, Запорізькій, Полтавській, Одеській, Херсонській, Київській областях.