Україна розробляє план дій та фінансову стратегію для Паризької угоди

17 September 2021

За підтримки ПРООН Уряд України рухається вперед зі своїм амбітним Національно визначеним внеском

Фото: Сергій Міненко / ПРООН в Україні

Оновлені кліматичні цілі України включають проведення реформ у всіх секторах економіки, що зменшить негативний вплив на навколишнє середовище, водночас покращуючи якість життя, розвиваючи чисті та розумні міста і забезпечуючи конкурентоспроможність економіки.

КИЇВ, 17 вересня 2021 р. – Сьогодні Уряд України презентував представникам ЗМІ свій оновлений стратегічний план дій із боротьби зі змінами клімату, в якому окреслено кроки, які вживатимуться для досягнення цілей оновленого Національно визначеного внеску (НВВ2) до Паризької угоди. Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів разом із Програмою розвитку Організації Об’єднаних Націй (ПРООН) в Україні та Представництвом ЄС в Україні відповіли на запитання журналістів під час пресзаходу, організованого з цієї нагоди.

У липні цього року Урядом був ухвалений оновлений Національно визначений внесок України до Паризької угоди, що ставить за мету скоротити викиди парникових газів на 65% до 2030 року порівняно з рівнем 1990 року.

Під час заходу заступниця Постійної представниці ПРООН в Україні Манал Фоуані наголосила на важливості цих оновлених зобов’язань та пообіцяла підтримку зі сторони ПРООН у їх виконанні. «ПРООН готова допомагати Україні створити ефективну кліматичну архітектуру, особливо що стосується використання інноваційних фінансових інструментів, –  сказала вона. – Ми також допоможемо забезпечити, щоб Україна враховувала гендерні аспекти та підхід, що ґрунтується на правах людини».

У межах Проєкту ЄС/ПРООН «EU4Climate», як розповіла пані Фоуані, ПРООН надає Міністерству захисту довкілля та природних ресурсів технічну допомогу в розробці Дорожньої карти з реалізації Національно визначеного внеску та відповідного Інвестиційного плану, який діятиме до 2030 року, щоб забезпечити успішне впровадження оновленого НВВ.

Заступниця Міністра з питань європейської інтеграції Ірина Ставчук зазначила, що всі заходи з декарбонізації та модернізації підприємств в Україні покликані не тільки запобігти зміні клімату, а й допомогти розвивати бізнес та підтримувати довгострокове економічне зростання, яке було б інклюзивним та стабільним. «Цей план зробить економіку України ще сильнішою та привабливішою для іноземних інвесторів, – сказала вона. – Спільний курс на декарбонізацію також визначено як один із ключових пріоритетів Енергетичного співтовариства – міжнародного договору, який визначає шлях економічної інтеграції України до ЄС».

Міністр-радник із питань енергетики Представництва ЄС в Україні Торстен Веллерт заявив, що ЄС підтримує цю ініціативу, оскільки вона допоможе гармонізувати розвиток України з європейськими кліматичними планами, такими як європейська «Зелена угода». «Тому ЄС повністю підтримує цілі України, встановлені в оновленому Національно визначеному внеску до Паризької угоди», – зазначив він.

У плані намічено скорочення викидів парникових газів протягом наступних десяти років за допомогою кількох комплексних рішень, зокрема таких, як:

• модернізація та оновлення енергетичної інфраструктури та промислових підприємств;

• розвиток відновлюваних джерел енергії;

• запровадження заходів з енергоефективності у всіх галузях економіки;

• сприяння термомодернізації будівель;

• прискорення темпів розвитку органічного сільського господарства та використання ефективних сільськогосподарських практик;

• сприяння використанню електромобілів та модернізація транспортного парку;

• запровадження більш ефективного поводження з відходами;

• прискорення схем лісовідновлення та реформування лісового господарства.

Наступними кроками України щодо виконання своїх зобов’язань є:

·       Розробка рамкового закону про Стратегію низьковуглецевого розвитку України на період до 2050 року;

·       Розробка та подання до Верховної Ради України законопроєкту про Український кліматичний фонд та внесення змін до Бюджетного кодексу України; 

·       Розробка секторальних оцінок вразливості до наслідків зміни клімату та відповідних планів заходів з адаптації;

·       Створення та погодження нормативно-правової та аналітичної бази для запровадження системи торгівлі квотами на викиди парникових газів. 

Для довідки

Проєкт EU4Climate допомагає урядам шести країн Східного партнерства ЄС (Азербайджан, Білорусь, Вірменія, Грузія, Республіка Молдова та Україна) вживати заходів щодо боротьби зі зміною клімату і допомагає в розвитку низьковуглецевої та стійкої до змін клімату економіки. Проєкт EU4Climate, який реалізовує ПРООН за фінансової підтримки Європейського Союзу (ЄС), підтримує країни в реалізації Паризької кліматичної угоди і поліпшенні кліматичної політики і законодавства з метою обмеження впливу змін клімату на життя громад і підвищення їхньої стійкості до них.

Ініціатива Climate Promise, яку реалізовує ПРООН, спрямована на підтримку глобальних трансформаційних кліматичних дій та надає підтримку країнам у розширенні їх національно визначених внесків до Паризької кліматичної угоди у 2020 році й надалі. Ініціатива впроваджується у понад 119 країнах, що робить її найбільшою у світі програмою підтримки такого типу. Ініціативу ПРООН Climate Promise підтримують ЄС, Італія, Іспанія, Німеччина, Швеція та інші ключові учасники.

За додатковою інформацією звертайтесь до Юлії Самусь, керівниці відділу комунікацій ПРООН в Україні, Yuliia.Samus@undp.org, +380971391475

Media meet with UNDP to discuss Ukraine’s climate strategy