У Києві відбувся форум із попередження насильства за підтримки ПРООН та міжнародних партнерів

17 September 2021

Захід покликаний стати зручним майданчиком для напрацювання цілісного бачення, як спільними зусиллями можна зменшити масштаби домашнього насильства в Україні

Фото: Олександр Ратушняк / ПРООН в Україні

Київ, 17 вересня 2021 р. – 16-17 вересня у столиці понад 100 представників неурядових організацій Донеччини та Луганщини, правоохоронних органів, судів, органів місцевої влади Донеччини та Луганщини, а також профільних міністерств та відомств доєдналися до форуму «Превенція та протидія домашньому насильству. Координація спільних зусиль із протидії домашньому насильству».

Метою учасників форуму є прагнення оцінити масштаби проблеми та напрацювати спільне бачення щодо подолання та попередження різних форм насильства.

Згідно з дослідженням Всесвітньої організації охорони здоров'я, кожна третя жінка в світі зазнавала насильства, а кожна четверта жінка у віці від 15 до 24 років зазнавала насильства з боку партнера. Ці данні було зібрано ще до пандемії COVID-19, унаслідок якої, як відомо, кількість людей, які зазнавали тієї чи іншої форми насильства, тільки зросла.

Проте проблема насильства стосується не тільки жінок, а й чоловіків. Наприклад, у 2020 році до органів та установ, на які покладено функції по запобіганню та протидії домашньому насильству в Україні, надійшло 211 362 звернення щодо насильства в сім’ї, серед яких 27 676 від чоловіків. Така тривожна динаміка в Україні та світі вкотре підтверджує нагальність проведення таких масштабних заходів, як нинішній форум, аби за участі партнерів, що займаються різними аспектами цієї проблеми, закласти фундамент для системних зрушень і подолання наявних викликів.

Керівник Програми ООН із відновлення та розбудови миру Віктор Мунтяну у своїй промові під час відкриття форуму наголосив, що захід стане зручним майданчиком для напрацювання цілісного бачення, як докладаючи спільних зусиль, можна зменшити масштаби проблеми та захистити тих, хто найбільше потребує підтримки.

«Ми глибоко переконані, що у сучасному світі немає місця насильству, а всі люди без виключення заслуговують на повну безпеку, точно знаючи, що їхньому життю нічого не загрожує, – сказав пан Мунтяну. –  Наше спільне завдання з національними та міжнародними партнерами – не лише боротися з насильством, а вміти його вчасно попередити. Проте ми хочемо, аби люди, що вже зазнали насильства, не залишалися сам на сам із проблемою і знали, а головне – не боялися звернутися по допомогу і не терпіли жодних проявів насильства».

Радниця-уповноважена Президента з питань безбар’єрності Тетяна Ломакіна зазначила, що мають бути відпрацьовані системи реагування, щоб кожна людина, яка зазнала домашнього насильства, могла оперативно звернутися по допомогу та отримати її.

«Минулого року перша леді України розпочала велику розмову про безбар'єрність, – сказала пані Ломакіна. – Йдеться про бар'єри, що стримують нас, про бар'єри, що заважають нам рухатись вперед, про бар'єри, які ми маємо прибрати. Але перш ніж їх прибрати, ми маємо їх усвідомити. Вже проведено велику роботу: створено Національну стратегію зі створення безбар'єрного простору в Україні, створено План дій із реалізації Нацстратегії, кожне міністерство розробило свій план заходів. Також розробляються регіональні плани і програми, і важливо, щоб там були прописані засоби та інструменти реагування на домашнє насильство. Перед нами стоїть завдання відпрацювати чітку систему реагування, а перед громадськістю – контролювати її дієвість».

У фокусі уваги форуму був обмін досвідом та обговорення ефективних практик попередження та протидії домашньому та гендерно зумовленому насильству, обговорення питань щодо насильства, яке вчиняється відносно вразливих груп, зокрема людей з інвалідністю, та як його припинити.

Пані Генеральний прокурор Ірина Венедіктова назвала протидію домашньому насильству одним із пріоритетів у роботі прокуратур усіх ланок на 2021 рік.

«З кожним днем робота прокурорів у цьому напрямку стає все помітнішою, – сказала пані Венедіктова. – Але для ефективного запобігання та протидії домашньому насильству важливо залучати не тільки правоохоронні органи, а й інші органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування. Форум, організований ПРООН, є запорукою підтримання діалогу на шляху до подолання ганебного явища домашнього насильства завдяки консолідованим зусиллям усіх сторін і партнерів».

Окрім того, було розпочато дискусію щодо судових практик для подолання насильства та визначення кримінального покарання, яке має нести кривдник. Також обговорювалися шляхи ефективної міжвідомчої взаємодії для запобігання та подолання домашнього та гендерно зумовленого насильства в Україні.

Заступниця Міністра внутрішніх справ України Катерина Павліченко зазначила, що для Міністерства внутрішніх справ та Національної поліції України тема запобігання та протидії домашньому насильству є однією з ключових, оскільки свобода від насильства є основоположним правом кожної людини.

«Велику роль у подоланні цього явища відіграє діалог із населенням і те, наскільки наше суспільство готове говорити і не ігнорувати тему домашнього насильства», – підкреслила пані Павліченко.

Форум було організовано ПРООН у межах Програми ООН із відновлення та розбудови миру за фінансової підтримки урядів Данії, Швейцарії, Швеції, Королівства Нідерландів та Європейського Союзу. Зважаючи на погіршення епідеміологічної ситуації в Україні, близько половини учасників долучилися до фахових обговорень у режимі онлайн.

Для довідки

Програму ООН із відновлення та розбудови миру реалізують чотири агентства ООН: Програма розвитку ООН (ПРООН), Структура ООН із питань гендерної рівності та розширення прав і можливостей жінок (ООН Жінки), Фонд ООН у галузі народонаселення (UNFPA) і Продовольча та сільськогосподарська організація ООН (ФАО).

Програму підтримують дванадцять міжнародних партнерів: Європейський Союз (ЄС), Європейський інвестиційний банк (ЄІБ), Посольство США в Україні, а також уряди Данії, Канади, Нідерландів, Німеччини, Норвегії, Польщі, Швейцарії, Швеції та Японії.

Для запитів ЗМІ

Максим Кицюк, спеціаліст із комунікацій, Програма ООН із відновлення та розбудови миру, maksym.kytsiuk@undp.org або +380 63 576 1839

September 2021: Forum on violence prevention in Kyiv | Day I
September 2021: Forum on violence prevention in Kyiv | Day II