Найбільш вразливі групи населення в Україні отримають кращий доступ до правосуддя завдяки новому онлайн-інструменту

2 June 2021

ПРООН та Координаційний центр з надання правової допомоги представили Кабінет клієнта системи безоплатної правової допомоги та розказали про спільні плани з посилення доступу до правосуддя для найбільш вразливих груп.

Фото: ПРООН в Україні

Київ, 2 червня 2021 — Сьогодні, з нагоди десятої  річниці системи безоплатної правової допомоги (БПД) в Україні, Координаційний центр із надання правової допомоги представив новий онлайн-інструмент – Кабінет клієнта системи БПД, який було розроблено за підтримки ПРООН в межах Програми ООН із відновлення та розбудови миру. Кабінет клієнта має на меті уніфікувати інформацію про послуги, надані системою безоплатної правової допомоги та полегшити доступ до цієї інформації всім користувачам.

Під час презентації керівниця команди «Демократичне врядування» ПРООН в Україні Олена Урсу наголосила, що для побудови кращого майбутнього після пандемії та відновлення після кризи, надзвичайно важливо об’єднати зусилля та допомагати найбільш вразливим групам населення, аби ніхто не залишився без уваги та нікого не було несправедливо засуджено.

«Я надзвичайно пишаюся тим, що сьогодні презентовано цю важливу ініціативу, яка стала можливою завдяки співпраці ПРООН та Координаційного центру та яка була розроблена за підтримки Програми ООН із відновлення та розбудови миру», — сказала Олена Урсу.

В. о. директора Координаційного центру з надання правової допомоги Олександр Баранов зазначив, що особистий кабінет – це сервіс, що має на меті уніфікувати інформацію про послуги, надані системою БПД. «Це ще один із кроків, що дозволяє полегшити доступ до безоплатної правової допомоги. Люди можуть контактувати з працівниками системи віддалено, не відвідуючи наші офіси», –додав пан Баранов.

Під час заходу пані Урсу також розказала про спільні плани ПРООН та Координаційного центру, які мають на меті й надалі розширювати доступ до правосуддя для всіх чоловіків та жінок в Україні.

«Ми маємо амбітні плани поглибити нашу співпрацю та посилити можливості безоплатної правової допомоги використовувати медіацію як альтернативний метод позасудового вирішення спорів. Разом ми сприятимемо доступу до правосуддя для всіх чоловіків та жінок в Україні, аби нікого не залишити без уваги та ефективно впроваджувати Порядок денний до 2030», — наголосила Олена Урсу.

Безоплатна правова допомога — посилена медіація (FLAME) проєкт-каталізатор, який розпочнеться в червні 2021 року та триватиме 18 місяців. Ця ініціатива має на меті підтримати зусилля Координаційного центру з розбудови ефективної системи запровадження послуг із медіації як альтернативного механізму вирішення спорів для найбільш вразливих груп населення.

Під час заходу, присвяченому десятиріччю безоплатної правової допомоги в Україні, ПРООН також представила результати соціологічного дослідження «Що Українці знають та думають про права людини: оцінка змін (2016 — 2020)», які висвітлюють ставлення населення до системи БПД.

Дослідження показало, що звернення до адвокатів системи БПД входить у топ-5 механізмів, якими українці користуються для захисту своїх прав, — майже 11 % респондентів із числа тих, хто намагався захистити свої права, зверталися по безоплатну правову допомогу.

На думку українців система БПД також є одним з 10 найбільш ефективних механізмів захисту прав, так вважає 13 % опитаних.

Дослідження показало, що в порівнянні з 2016 роком, у 2020 році більш ніж удвічі зросла кількість чоловіків та жінок, які знають про систему БПД. У 2020 році понад 25 % респондентів сказали, що знають де і як отримати безоплатну правову допомогу, у той час як у 2016 році лише 11 % опитаних знали про це.

Коментуючи результати дослідження, керівниця групи ініціатив із прав людини, координаторка проєкту ПРООН «Права людини для України» Світлана Колишко зазначила, що такі цифри демонструють високу ефективність роботи Координаційного центру.

«Результати дослідження показують активну роботу Координаційного центру з розширення доступу до правосуддя для всіх чоловіків та жінок, зокрема представників найбільш вразливих груп, з моменту його заснування у 2011 році», — сказала Світлана Колишко.

«Особливо зараз, коли перед світом постала глобальна криза через пандемію коронавірусного захворювання COVID-19, доступ до безоплатної правової допомоги є вкрай важливим для забезпечення верховенства права та прав людини в Україні», — підсумувала пані Колишко

Більше про результати дослідження можна дізнатися тут.

Загальна інформація:

ПРООН співпрацювала із Координаційним центром з часу його створення у 2012 році в рамках проєкту «Розширення прав і свобод бідних осіб». Цю ініціативу згодом було розширено за допомогою  проєкту ПРООН «Зміцнення потенціалу Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини», метою якого є посилення обізнаності у сфері прав людини. В 2020 році в межах комплексу програм ПРООН з демократичного врядування було встановлено тісну співпрацю з Коордцентром в рамках проєкту «Права людини для України» і ініціативи «Цифрові рішення для покращення доступу до правосуддя в Україні».

У березні 2021 року ПРООН та Координаційний центр підписали меморандум про взаєморозуміння, який має на меті посилити співпрацю двох інституцій, аби розширити доступ усіх  жінок та чоловіків в Україні до недискримінаційної, прозорої та високопрофесійної правової допомоги в Україні.

Читайте також: Забезпечення рівного доступу до правосуддя шляхом надання безоплатної правової допомоги

Для запитів ЗМІ:

Юлія Самусь, очільниця відділу  комунікацій, ПРООН в Україні, yuliia.samus@undp.org