Заява Постійної представниці ПРООН в Україні Дафіни Ґерчевої з нагоди Міжнародного дня боротьби з корупцією 2020

9 December 2020

Фото: Андрій Крєпкіх / ПРООН в Україні

Шановні пані та панове!

Моє сьогоднішнє звернення присвячене Міжнародному дню боротьби з корупцією, який щороку припадає на 9 грудня. Цей день відзначається за ініціативою Організації Об'єднаних Націй, щоб нагадати нам про нищівні наслідки корупції.  Подібно до того, як рак вражає організм, якщо його не лікувати і не оперувати, так і корупція може мати серйозні наслідки.

Вона може послабити державу, підірвати верховенство права і зруйнувати довіру суспільства до органів влади й політичних лідерів.  Вона також перешкоджає людському розвитку та нівелює всі зусилля по досягненню Цілей сталого розвитку. Вона забирає державні ресурси, які мали б піти на надання критично важливих послуг, поглиблює нерівність та перешкоджає національному й місцевому економічному розвитку, викривлюючи ситуацію на ринках товарів та послуг.

Нещодавно Генеральний секретар ООН Антоніу Гуттеріш заявив: «Корупція є злочинною, аморальною і остаточною зрадою суспільної довіри».

На жаль, за час нинішньої пандемії COVID-19 корупція зросла, адже з’явилися нові можливості для зловживань через слабкі механізми контролю й недостатню прозорість, а кошти не доходили до людей у той момент, коли вони були найбільш необхідні. Такі злочинні дії є достатньо згубними і за звичайних умов, проте завдають особливої шкоди країні та її громадянам під час кризи.

Проблема корупції набула такого поширення під час пандемії, що цьогорічною темою Міжнародного дня боротьби з корупцією було обрано тему «Відновлення на принципах доброчесності». Генеральний секретар заявив, що нам потрібно діяти всім разом, щоб покласти край цьому злодійству та експлуатації, «зупиняючи тіньові фінансові потоки та офшорні оборудки; викриваючи корисливі інтереси для одержання вигоди через таємні змови і корупцію; й уважно пильнуючи за тим, як витрачаються ресурси на національному рівні».

Жодна країна не може вказувати лише на інші країни, як на корумповані. Корупція – це повсюдне явище, яке стосується всіх країн, як багатих, так і бідних. Ось чому важливою складовою розвитку країни є побудова необхідних інститутів та правових основ для попередження і протидії корупції, щоб вона не мала жодних шансів підняти свою потворну голову.

ПРООН – це глобальна мережа агентств ООН, що спеціалізується на питаннях розвитку, та провідний багатосторонній партнер із розвитку, що працює у понад 170 країнах та територіях, а ключовим компонентом роботи ПРООН є саме підтримка боротьби з корупцією. Ми співпрацюємо з державами по всьому світу для подолання корупції та її наслідків. Завдяки Глобальній антикорупційній ініціативі наші команди зосереджуються на зміцненні систем та інституцій, залученні громадянського суспільства до боротьби з корупцією та кращого розподілу й надання державних ресурсів.

Ми також працюємо, спираючись на Конвенцію ООН проти корупції, яку було ухвалено Генеральною Асамблеєю ООН у 2003 році. На сьогодні Конвенція є єдиним у світі універсальним юридично обов'язковим інструментом для боротьби з корупцією. Вона також визначає ключові механізми для підвищення підзвітності, доброчесності та прозорості в період кризи. 

Не існує швидкого рішення, яке б дозволило раз і назавжди позбутися корупції, проте громадянська пильність та нетерпимість до корупції – одні з найефективніших способів подолати її.

Україна вже продемонструвала таку нульову толерантність і в 2015 році розпочала амбітну антикорупційну реформу, спрямовану на створення надійної антикорупційної системи, до складу якої входять антикорупційні органи, які займаються як розслідуваннями, так і попередженням випадків корупції.

ПРООН тісно співпрацює з урядом України з метою розробки та реалізації численних програм боротьби з корупцією.  Наприклад, з 2015 року ПРООН допомогла 60 громадським активістам, журналістам та лідерам громад опанувати знання та інструменти для боротьби з корупцією у своїх громадах. Окрім того, ми щороку організовуємо Антикорупційну школу, пропонуючи громадським організаціям ознайомитись із кращими практиками щодо прозорості та доброчесності на національному рівні. А нещодавно ми розробили мобільний застосунок, за допомогою якого люди можуть повідомляти про випадки корупції.

Якщо ми прагнемо створити світ, у якому пануватимуть мир та процвітання, ми повинні подвоїти свої зусилля по боротьбі з корупцією. Наші індивідуальні та колективні зобов’язання забезпечать досягнення одного з основних пріоритетів ПРООН — подолання бідності та розбудова стійких, успішних, безпечних та згуртованих держав.

Закликаю вас приєднатися до мене в цих намаганнях подолати корупцію!