Виступ Постійної представниці ПРООН в Україні Дафіни Ґерчевої на Національному екофорумі «Зелена економіка: як досягти балансу», 21 жовтня 2021 р.

Дорогі учасники, колеги та партнери,

Рада вітати вас від імені ПРООН на екофорумі, присвяченому темі зеленої економіки.

У вересні 2015 року держави-члени ООН ухвалили «Порядок денний у сфері сталого розвитку до 2030 року». Це найсміливіший маніфест в історії людства. Він дає нам орієнтири і план дій для захисту людей і планети, а також сприяє зміцненню миру, процвітанню та розвитку партнерства. Реалізація Порядку денного та прописаних у ньому 17 Глобальних цілей вимагає зміни парадигми та нової економічної моделі, що має покращити умови життя, скоротити нерівності, викорінити бідність і захистити довкілля.

Упродовж минулого десятиліття виникла концепція зеленої економіки, і багато країн, зокрема Україна, підтримали її.

Зелена економіка передбачає соціальну інтеграцію, виробляє дуже незначну кількість вуглецю і є ресурсоефективною. Державні та приватні інвестиції, спрямовані на збільшення частки відновлювальних джерел енергії, підвищення енергоефективності, зменшення викидів парникових газів і відходів, є головними рушіями економічного зростання, створення робочих місць, доходів і процвітання.

Перехід до зеленої економіки є центральним елементом Угоди про асоціацію між Україною та Європейським Союзом. Хоча було досягнуто певних успіхів у гармонізації нормативно-правової бази України із законодавством ЄС, потрібно докласти ще багато зусиль, щоб зловити зелену хвилю і зробити стрибок до зеленої економіки.

Пандемія завдає значного удару по основам людського розвитку – здоров’ю, доходам та освіті. Відновлення після COVID-19 буде тривалим і болючим процесом, проте водночас відкриває можливість пришвидшити перехід до зеленої економіки та мобілізувати зусилля для сталого й інклюзивного зростання. Згідно з Доповіддю ПРООН про стан людського розвитку за 2020 рік, країни, які напрацьовують нові, більш сталі шляхи розвитку, будуть сильнішими, стійкішими і значно заможнішими, ніж вони могли уявити до пандемії.

ПРООН втілює цілу низку екологічних ініціатив в Україні, зокрема на сході. Ми докладаємо чимало зусиль для захисту довкілля та зниження ризиків і управління стихійними лихами в Донецькій і Луганській областях. У межах нещодавно розпочатої програми управління ризиками стихійних лих ми підвищуємо спроможність громад, місцевих органів влади та Державної служби з надзвичайних ситуацій протистояти викликам, пов’язаним зі зміною клімату.

Частиною комплексу заходів у рамках Програми ООН із відновлення та розбудови миру є допомога громадам у розробці екологічних стратегій і місцевих ініціатив з урахуванням локальних особливостей для прискорення економічного розвитку водночас із захистом довкілля. У межах цієї ініціативи ми розробили план дій із заліснення Луганської області. Ми також випробували інноваційну систему раннього попередження у цільових громадах, за допомогою якої можна буде виявити цілу низку потенційних екологічних ризиків. Система допоможе забезпечувати швидке й ефективне реагування на кризи і загрози, як-от лісові пожежі.

Ми підтримуємо зусилля місцевих громад покращити управління відходами домогосподарств і промисловості, зокрема шляхом формування відкритого діалогу між представниками промисловості, бізнесу, уряду та громадянського суспільства. Зменшення обсягів відходів або забезпечення їх належної утилізації є вкрай важливою складовою процесу розвитку України, від чого залежить якість життя і можливості самозабезпечення, а також перехід до динамічної зеленої і сталої економіки.

На національному рівні ПРООН підтримує одночасний перехід України до вуглецево нейтрального і більш стійкого майбутнього. Ми також сприяємо зеленому й сталому відновленню після пандемії, співпрацюючи з представниками корпоративного сектору та створюючи умови для прямого доступу до приватного зеленого та сталого фінансування. 

На завершення хочу сказати, що я абсолютно переконана, що інсайти, ідеї, знання та досвід, якими ділитимуться сьогодні учасники форуму, сприятимуть наближенню нашого світу до життя в гармонії з природою та розкриттю всього нашого потенціалу як творчих особистостей.

Хоча бачення майбутнього, відображене в 17 Цілях сталого розвитку Порядку денного-2030, є амбітним і орієнтованим на довгу перспективу, його можливо досягти завдяки ентузіазму, енергії та інноваціям таких людей, як ви.

Бажаю всім вам успіху та плідних дискусій.

Дякую!

Icon of SDG 07 Icon of SDG 11 Icon of SDG 13 Icon of SDG 15

ПРООН У світі

Ви знаходитесь на ПРООН Україна 
Перейти на ПРООН у світі

А

Азербайджан Албанія Алжир Ангола Аргентина Афганістан

Б

Бангладеш Барбадос Бахрейн Беліз Бенін Білорусь Болівія Боснія і Герцоговина Ботсвана Бразилія Буркіна-Фасо Бурунді Бутан

В

В'єтнам Венесуела Вірменія

Г

Габон Гаїті Гамбія Гана Гаяна Гватемала Гвінея Гвінея-Бісау Гондурас Грузія

Д

Демократична Республіка Конго Джибуті Домініканська Республіка

Е

Еквадор Екваторіальна Гвінея Ерітрея Есватіні Ефіопія

Є

Єгипет Ємен

З

Замбія Зімбабве

І

Індія Індонезія

Й

Йорданія

К

Кабо-Верде Казахстан Камбоджа Камерун Кенія Киргизстан Китай Кіпр Колумбія Коморські острови Корейська Народно-Демократична Республіка Косово Коста-Ріка Кот-д'Івуар Куба Кувейт

Л

Лаоська Народно-Демократична Республіка Лесото Ліберія Ліван Лівія

М

М'янма Маврикій та Сейшельські острови Мавританія Мадагаскар Малаві Малайзія Малі Мальдіви Марокко Мексика Мозамбік Молдова Монголія

Н

Намібія Непал Нігер Нігерія Нікарагуа

П

Пакистан Панама Папуа-Нова Гвінея Парагвай Перу Південна Африка Південний Судан Північна Македонія Програма допомоги палестинському народу

Р

Республіка Ірак Республіка Конго Руанда

С

С'єрра-Леоне Сальвадор Самоа (офіс покриває кілька країн) Сан-Томе і Принсіпі Саудівська Аравія Сенегал Сербія Сирія Сомалі Судан Сурінам

Т

Таджикістан Тайланд Танзанія Тимор-Лешті Тихоокеанський регіон Того Тринідад і Тобаго Туніс Туреччина Туркменістан

У

Уганда Узбекистан Україна Уругвай

Ф

Філіппіни

Ц

Центральноафриканська Республіка

Ч

Чад Чилі Чорногорія

Ш

Шрі-Ланка

Я

Ямайка