Міжнародний день жінок 2021

7 March 2021

Повідомлення від  Дафіни Ґерчевої, Постійної представниці ПРООН в Україні, з нагоди Міжнародного дня жінок

Ілюстрація: ПРООН / Пару Рамеш

Київ, 8 березня 2021 року Сьогодні ми святкуємо досягнення всіх жінок та їхній потенціал до створення більш справедливого, більш рівноправного світу.

Як ми всі пам’ятаємо, невдовзі після тогорічного Міжнародного жіночого дня, 11 березня 2020 року, Всесвітня організація охорони здоров’я оголосила спалах захворювання COVID-19 глобальною пандемією. Це стало початком безпрецедентного досвіду для всіх мешканців планети.

Справедливо наголосити, що жінки несуть непропорційно велику частку тягаря, спричиненого пандемією. Їхня роль як медичних працівників, продавців та в інших сферах зайнятості з низьким рівнем доходів призводить до тісного контакту з іншими людьми, а отже — до підвищеного ризику зараження коронавірусом. Вони присвячують значно більше часу догляду за дітьми та за людьми похилого віку. І в умовах ізоляції вони зіткнулися зі збільшеною загрозою домашнього насильства.

Проте, в ролі національних лідерів, жінки також досягли деяких найбільш успішних результатів у боротьбі з пандемією у своїх країнах. Це є доказом величезних переваг, до яких призводить активніша участь жінок у політиці на всіх рівнях.

Тема цьогорічного Міжнародного жіночого дня — «Жінки в лідерстві: досягнення рівного майбутнього у світі COVID-19» — відзначає колосальні зусилля жінок та дівчат у всьому світі у боротьбі з COVID-19 та їхній потенціал для формування більш рівноправного, інклюзивного, стабільного та справедливого майбутнього, поки світ оговтується від пандемії.

Тут, у ПРООН, ми всі, жінки і чоловіки, наполегливо працюємо над тим, щоб це бажане майбутнє настало якомога швидше. Просування гендерної рівності та розширення прав і можливостей жінок є потужним рушієм прогресу. Важливим для мандату ПРООН та пропозиції інтегрованих послуг є досягнення Порядку денного у сфері сталого розвитку до 2030 року.

ПРООН в Україні систематично виступає за введення гендерних квот на виборах, розширення участі жінок у політичному житті та в процесах прийняття рішень. Ми підвищуємо обізнаність щодо гендерно зумовленого насильства по всій країні, зокрема в громадах, що постраждали від конфлікту, та надаємо підтримку тим, хто зазнав  насильства. ПРООН проводить тренінги з профілактики гендерно зумовленого насильства для суддів, співробітників поліції, державних співробітників аварійно-рятувальної служби, а також надає онлайн психологічну та юридичну допомогу для жінок, які постраждали від гендерно зумовленого насильства.

У 2021 році за підтримки ПРООН новообрані представниці зможуть об'єднатися навколо цінностей рівності, недискримінації та розвитку своїх громад. Проєкт «Посилення ролі жінок у політиці та прийнятті рішень на місцевому рівні» передбачає розробку та проведення офлайн-та онлайн-навчальних заходів для новообраних представників, а також проведення освітньої кампанії щодо необхідності забезпечення повної, вільної та демократичної участі жінок у політичному та громадському житті нарівні з чоловіками.

Отож, навіть в умовах пандемії робота ПРООН щодо сприяння гендерній рівності йде швидкими темпами. Я впевнена, що в такий самий час наступного року, коли пандемія, сподіваюся, залишиться позаду, ми матимемо ще більше досягнень, на які ми можемо озирнутися, і зробимо ще більше кроків до кращого, екологічно чистішого та більш рівноправного майбутнього.

З Міжнародним жіночим днем!