Вітальне слово Постійної представниці ПРООН в Україні Дафіни Ґерчевої під час презентації та обговорення на тему прогресу України у дося

17 June 2021

Шановні делегати та колеги!

Для мене велика честь і привілей вітати вас на сьогоднішньому обговоренні, присвяченому вимірюванню та моніторингу реалізації Цілей сталого розвитку (ЦСР) в Україні на регіональному й місцевому рівнях. Ця онлайн-подія стала можливою завдяки тісній співпраці між Державною службою статистики України, профільним департаментом Міністерства економічного розвитку і торгівлі, громадською організацією VoxUkraine та моєю організацією – Програмою розвитку ООН.

Ця зустріч дуже своєчасна. Вона проходить у другий рік Десятиліття дій, і в той час, коли ми виходимо з найтяжчої пандемії за останнє покоління. Презентуючи Десятиліття дій, Генеральний секретар ООН закликав усі сектори суспільства об’єднати зусилля для активних дій на трьох рівнях: глобальних дій для забезпечення більшого лідерства, більшої кількості ресурсів та розумніших рішень із врахуванням Цілей сталого розвитку; місцевих дій, що включають необхідні реформи в політиці, бюджетному плануванні, інституційних та законодавчих основах діяльності урядів, міст та місцевих органів влади; та дій громадян, у тому числі дії молоді, громадянського суспільства, засобів масової інформації, приватного сектору, профспілок, наукових кіл та інших зацікавлених сторін.

Ми, що зібралися сьогодні тут, представляємо всі ці три сфери, важливі для досягнення ЦСР на регіональному й місцевому рівнях: експерти з інших європейських країн поділяться своїм досвідом із моніторингу ЦСР на регіональному й місцевому рівнях і запропонують рекомендації для України. Серед нас є представники відповідних профільних міністерств, які зможуть адаптувати кращі міжнародні практики до місцевого контексту, адже ми добре знаємо, що коли йдеться про виклики у сфері розвитку, жодне рішення не є універсальним. І тут присутні також представники громадянського суспільства, оскільки без залучення активних громадян проголошені плани ніколи не стануть реальністю.

Як ви всі добре знаєте, Україна взяла собі ЦСР за орієнтир із моменту їх затвердження Організацією Об'єднаних Націй у 2015 році. У грудні 2020 року Президент Володимир Зеленський підписав Указ, яким ЦСР визначено як еталон для розробки програм, і закликав, щоб глобальні цілі були інтегровані в державну політику на основі принципу «не залишити нікого без уваги». Для цього Уряд України розробив національну систему моніторингу ЦСР, що складається з 86 національних завдань та 183 показників. Уряд також створив Міжвідомчу робочу групу з ЦСР, яка підготувала 162 урядові нормативно-правові акти, що передбачають 4 300 заплановані заходи.

У період до пандемії Україна рухалася у правильному напрямку і стрімко нарощувала оберти. У комплексній доповіді за результатами добровільного національного огляду виконання ЦСР в Україні за 2020 рік зафіксовано прогрес за п’ятнадцятьма із 17 ЦСР, а також підкреслюється зростання національної спроможності щодо оцінки й підвищення обізнаності громадськості про ЦСР. Наша сьогоднішня зустріч частково сприятиме поверненню України на цей шлях і ще ефективнішому просуванню вперед у період до 2030 року та далі.

Шановні колеги та друзі!

Я дуже чекаю на сьогоднішні презентації від Державної служби статистики України та VoxUkraine про прогрес із впровадження ЦСР на регіональному й місцевому рівнях. Ми знаємо, що моніторинг та оцінка прогресу реалізації ЦСР ставить перед місцевими та регіональними органами влади низку викликів, оскільки існує багато можливих відмінностей між містами, включаючи географічні, соціально-економічні та інституційні, що ускладнює відбір універсальних показників, які можна застосовувати у всіх країнах. Виклики, з якими стикаються та які долають в Україні, подібні до тих, що стоять перед органами місцевого самоврядування у всьому світі, і буде цікаво подивитися, чому інші можуть навчитися з того, що ми робимо тут, в Україні.

Зрозуміло, що потрібні високоякісні, оперативні та надійні статистичні дані – особливо на регіональному й місцевому рівнях, де мають відбутися реальні трансформації, якщо ми прагнемо досягти ЦСР до 2030 року. Я впевнена, що результати цієї оцінки наблизять нас до розуміння того, де ми перебуваємо на шляху до досягнення ЦСР, і допоможуть Україні приймати обґрунтовані рішення для ефективнішого просування вперед.

На завершення я хотіла би подякувати Державній службі статистики України та Vox Ukraine за їхню відданість та співпрацю у цій важливій справі. Я також хотіла би відзначити та подякувати Уряду Данії за щедру підтримку проєкту ПРООН «Громадянське суспільство для розвитку демократії та прав людини в Україні», у межах якого організовано цей захід.