Надання послуг з організації та проведення процедур закупівель Міністерству охорони здоров’я України

Чи відомо вам, що ПРООН в Україні була першою організацією ООН у Європі та Центральній Азії, яка започаткувала проєкт з підтримки процесу закупівель у галузі охорони здоров’я?

Опис проєкту

У 2015 році Міністерство охорони здоров’я України звернулося до Програми розвитку ООН в Україні (ПРООН) та інших міжнародних партнерів з проханням підтримати процес державних закупівель медичних препаратів. Згідно з договором, підписаним між Міністерством і ПРООН, закупівля Україною медикаментів  через міжнародні організації, включно з ПРООН, має стати тимчасовим рішенням до 2020 року. У 2019 році Парламент України продовжив дію закону, який дозволяє закуповувати ліки та медичні вироби через міжнародні організації до 2022 року. Нова угода з МОЗ про надання послуг з організації та проведення процедур закупівель на 2020 бюджетний рік була підписана  у листопаді 2020 року.  Тим часом, державне підприємство «Медичні закупівлі України», визнане центральною закупівельною агенцією, здобуває досвід проведення закупівель і переймає кращі світові практики від ПРООН.

Завдяки високим вимогам і стандартам, встановленим з боку ПРООН для проведення тендерів, закуплені медикаменти надзвичайно якісні й ефективні, оскільки несумлінні виробники позбавлені участі в процесі.

Пацієнтська спільнота є однією з рушійних сил проєкту і водночас виступає бенефіціаром змін системи охорони здоров’я. Голос пацієнтів має бути почутим в Україні: саме тому, з 2017 року ПРООН надає малі гранти пацієнтським організаціям для  моніторингу доступності і використання закуплених медикаментів. Це означає, що пацієнти можуть безпосередньо долучитися до моніторингу процесу закупівель і таким чином вдосконалювати його. Щороку кількість учасників, нозологій, а також регіонів, у яких здійснюється моніторинг стає більшою. Починаючи з 2 нозологій та 4 регіонів у 2017 році, у 2019 році моніторинг лікарських засобів охопив 13 нозологій у 11 областях України. У 2020 році 6 НУО провели моніторинг наявності лікарських засобів у 17 регіонах України та місті Києві. За результатами реалізації  програми малих грантів у 2017 та 2018 роках, ПРООН представила Методологічні Рекомендації «Проведення громадського моніторингу доставки, наявності та використання лікарських засобів на місцевому рівні».

У 2016 році ПРООН спільно з пацієнтською спільнотою розробила електронну систему «Є ліки», що дозволяє пацієнтам перевіряти наявність медикаментів у 23 областях України. Щороку «Є ліки» підсилює свої спроможності, залучаючи нові заклади охорони здоров’я до платформи. ПРООН співпрацює з пацієнтськими організаціями та громадянським суспільством задля побудови системи «стримувань і противаг», що забезпечить контроль громадськості над діяльністю національної закупівельної агенції у майбутньому.

Ліки та товари медичного призначення, закуплені ПРООН

Зустрічайте наших героїв

Що передбачає проєкт?

Закупівля життєво необхідних медикаментів. За майже чотири роки ПРООН змогла зекономити державні кошти на суму 1,7 мільярдів гривень (66 мільйонів доларів США) і таким чином забезпечити пацієнтів додатковими ліками та медичними препаратами. Завдяки високим вимогам і стандартам, встановленим з боку ПРООН для проведення тендерів, закуплені медикаменти надзвичайно якісні й ефективні, оскільки несумлінні виробники позбавлені участі в процесі.

Підтримка й участь пацієнтських організацій. Пацієнтська спільнота є однією з рушійних сил проекту й водночас виступає бенефіціаром змін у системі охорони здоров’я. Голос пацієнтів має бути почутим в Україні: саме тому з 2017 року ПРООН надає міні-гранти організаціям пацієнтів, аби вони мали змогу моніторити доступність, контроль і використання закуплених медикаментів. Це означає, що тепер пацієнти можуть брати безпосередню участь у моніторингу за процесом закупівель і таким чином вдосконалювати його. У 2016 році ПРООН спільно з пацієнтською спільнотою розробила систему «Є ліки», що дозволяє пацієнтам перевіряти наявність медикаментів у 23 областях України. ПРООН працює з пацієнтськими спільнотами та громадянським суспільством для побудови системи «стримування і противаг», що забезпечить контроль громадськості над діяльністю агенції в майбутньому.

Посилення національної системи медичних закупівель. Оскільки кінцевою метою ПРООН є забезпечення спроможності Уряду проводити закупівлі медикаментів і товарів медичного призначення самостійно в рамках системи охорони здоров’я, одним із пріоритетів є створення центральної закупівельної агенції та побудова сучасної системи постачання медичних препаратів.

Для досягнення цієї цілі ПРООН проводить таку діяльність:

 • Популяризація сталого підходу до закупівель;
 • Підтримка в розробці підходів та юридичної бази;
 • Заходи з посилення спроможності й адвокації;
 • Проведення антикорупційного аналізу та підготовка плану дій;
 • Підтримка підрозділу МОЗ;
 • Підтримка в питаннях перегляду номенклатури ліків, що закуповуються для МОЗ.

Також очікується, що ПРООН в Україні у співпраці з Міністерством охорони здоров’я розробить електронну систему управління запасами лікарських засобів та медичних виробів. Ця система допоможе вдосконалити процес національних закупівель і сприятиме тому, аби він був передбачуваним і плановим на національному та місцевому рівнях.

Обмін досвідом і кращими практиками. Успішний досвід України в закупівлі медикаментів через міжнародні організації перейняли інші держави в регіоні, здебільшого країни, в яких уже діють централізовані системи закупівель. У 2017 і 2018 роках ПРООН уклала договори на закупівлю медикаментів з Азербайджаном, Боснією і Герцеговиною, Казахстаном, Молдовою, Туркменістаном та Узбекистаном.

Збільшення частки поставок. Прозорість була одним із найбільших викликів системи охорони здоров'я, враховуючи, що до 2015 року понад 95 відсотків переможців тендерів були дистриб’юторами, які монополізували важливі процеси. Нині 80 відсотків ліків і медичної продукції закуповуються напряму у виробників.

Підписання довготривалих договорів. З 2017 року ПРООН в Україні розпочала підписання довгострокових договорів. Побудувавши сталу міцну співпрацю з виробниками, така міжнародна практика може знизити вартість договорів і забезпечити надійне постачання медикаментів.

Оголошення:

2020

Результати відбору громадських організацій для участі у Програмі малих грантів ПРООН

Запрошення до подання проєктних пропозицій у громадському моніторингу доставки та наявності лікарських засобів на місцевому рівні. Програма малих грантів

 1. Форма проєктної пропозиції українською 
 2. Шаблони
 3. Запитання та відповіді

2019

Запрошення до подання проектних пропозицій на участь в програмі міні-грантів «громадський моніторинг доставки, наявності та використання лікарських засобів на місцевому рівні»

Додаток I. Форма проектної пропозиції до програми «громадський моніторинг доставки, наявності та використання лікарських засобів на місцевому рівні»

Пов’язані матеріали: 

Проектний документ

Питання та відповіді

Оголошення про закупівлі

Загальні умови (General Terms and Conditions)

Матеріали конференції із закупівель:

Реформа системи закупівель в секторі охорони здоров'я України

Закупівлі - досягнення, плани, підходи

Сталі закупівлі

Протидія корупції у галузі охорони здоров’я (СІВА)

ЗВІТ: Протидія корупції у галузі охорони здоров’я (СІВА)

Status:

Ongoing

Project start date:

листопада 2015

Estimated end date:

лютого 2022

Focus area:

 • eradicate poverty in all its forms and dimensions
 • basic services
 • Funding Support by

  Donor name

 • Ministry Of Health Of Ukraine
 • United Nations Development Pro
 • Government Of Turkey
 • Amount contributed

  $ 656 876 362

  Delivery in previous fiscal year

  2021 $ 22 549 796

  2019 $ 123 228 936

  2018 $ 160 295 584

  2017 $ 101 592 760

  2016 $ 42 262 448

  2015 -$ 108 000

  Партнери: Міністерство охорони здоров’я України, ВООЗ

  Дізнатись більше

  Завантажується…
  Завантажується…
  Завантажується…

  ПРООН У світі

  Ви знаходитесь на ПРООН Україна 
  Перейти на ПРООН у світі

  А

  Азербайджан Албанія Алжир Ангола Аргентина Афганістан

  Б

  Бангладеш Барбадос Бахрейн Беліз Бенін Білорусь Болівія Боснія і Герцоговина Ботсвана Бразилія Буркіна-Фасо Бурунді Бутан

  В

  В'єтнам Венесуела Вірменія

  Г

  Габон Гаїті Гамбія Гана Гаяна Гватемала Гвінея Гвінея-Бісау Гондурас Грузія

  Д

  Демократична Республіка Конго Джибуті Домініканська Республіка

  Е

  Еквадор Екваторіальна Гвінея Ерітрея Есватіні Ефіопія

  Є

  Єгипет Ємен

  З

  Замбія Зімбабве

  І

  Індія Індонезія

  Й

  Йорданія

  К

  Кабо-Верде Казахстан Камбоджа Камерун Кенія Киргизстан Китай Кіпр Колумбія Коморські острови Корейська Народно-Демократична Республіка Косово Коста-Ріка Кот-д'Івуар Куба Кувейт

  Л

  Лаоська Народно-Демократична Республіка Лесото Ліберія Ліван Лівія

  М

  М'янма Маврикій та Сейшельські острови Мавританія Мадагаскар Малаві Малайзія Малі Мальдіви Марокко Мексика Мозамбік Молдова Монголія

  Н

  Намібія Непал Нігер Нігерія Нікарагуа

  П

  Пакистан Панама Папуа-Нова Гвінея Парагвай Перу Південна Африка Південний Судан Північна Македонія Програма допомоги палестинському народу

  Р

  Республіка Ірак Республіка Конго Руанда

  С

  С'єрра-Леоне Сальвадор Самоа (офіс покриває кілька країн) Сан-Томе і Принсіпі Саудівська Аравія Сенегал Сербія Сирія Сомалі Судан Сурінам

  Т

  Таджикістан Тайланд Танзанія Тимор-Лешті Тихоокеанський регіон Того Тринідад і Тобаго Туніс Туреччина Туркменістан

  У

  Уганда Узбекистан Україна Уругвай

  Ф

  Філіппіни

  Ц

  Центральноафриканська Республіка

  Ч

  Чад Чилі Чорногорія

  Ш

  Шрі-Ланка

  Я

  Ямайка