ПРООН навчає рятувальників з охопленого конфліктом сходу України користуватися інноваційними технологіями для визначення місцезнаходж

2 August 2021

Новітні технології дозволять рятувальним бригадам швидше визначати точне місцезнаходження людей, що потребують негайної допомоги, та оперативніше реагувати на надзвичайні ситуації

Завдяки застосунку what3words рятувальники Донеччини оперативно визволили водія, який застряг на ґрунтовій дорозі / Фото надане ГУ ДСНС України в Донецькій області

Маріуполь, Донецька область, 2 серпня 2021 р. Програма розвитку Організації Об’єднаних Націй (ПРООН) в Україні організувала серію тренінгів для рятувальників, що працюють у Донецькій, Луганській та Запорізькій областях, де вони опановували технологію визначення місцезнаходження what3words. Ця технологія вже успішно зарекомендувала себе серед рятувальних служб Сполученого Королівства, Північної Америки, Австралії, Південної Африки та Німеччини.

Користуючись адресами у форматі what3words, завдяки лише трьом словам громадяни зможуть передати рятувальним службам точні координати місця, де необхідна допомога. Завдяки цьому служби зможуть визначити точне місцезнаходження надзвичайної події та швидше направити туди рятувальну підмогу.

Ілюстрація: what3words

Технологія what3words розділила весь світ на квадрати площею 3х3 метри та присвоїла кожному квадрату унікальну комбінацію з трьох слів. Наприклад, ///чудовий.оберіг.сосновий – це точна адреса трьох квадратів у парку ім. Пушкіна в Краматорську на Донеччині. Застосунок what3words безкоштовний, а звантажити його можна як для операційної системи iOS, так і для Android, або скористатися онлайн-мапою what3words.com. Система не потребує підключення до інтернету, що значно спрощує її використання у місцевості з нестабільним мобільним зв’язком­­. Адреси у форматі what3words покривають увесь світ, а контент застосунку доступний 48 мовами, включаючи українську.

У надзвичайних ситуаціях для оперативного направлення допомоги на місце події визначення точних координат є критично важливим. Проте люди, які звертаються до рятувальних служб, часто не можуть точно вказати, де конкретно вони знаходяться, особливо якщо у тій місцевості немає адрес чи розпізнавальних знаків. 

Саме така надзвичайна ситуація трапилася з водієм вантажівки, коли колеса його автомобіля загрузли в піску на віддаленій ґрунтовій дорозі, де не було жодного розпізнавального знака, неподалік міста Лиман на Донеччині. Оскільки водій не орієнтувався на місцевості, йому було складно описати своє точне місцезнаходження.

За підтримки ПРООН в Україні у межах Програми ООН із відновлення та розбудови миру диспетчери ДСНС, що працюють у трьох областях на сході України, пройшли навчання та вміють використовувати what3words-адреси, коли їм телефонують на 101. Диспетчер, який відповів на дзвінок, зміг дізнатися у водія координати місця, де той перебував, у форматі what3words і буквально за декілька хвилин направив на місце події рятувальників 21-го Державного пожежно-рятувального загону. Це перший в Україні випадок, коли рятувальна операція була здійснена завдяки інноваційній технології для визначення місцезнаходження.

Керівник Програми ООН із відновлення та розбудови миру Віктор Мунтяну зазначив, що через тривалий збройний конфлікт на сході України люди, що живуть у регіоні, покладаються передусім на підтримку рятувальних служб, коли їхньому життю загрожує небезпека чи коли вони потребують екстреної допомоги.

«Знайомство рятувальників – людей, що рятують життя та роблять громади безпечнішими, – з інноваційними технологіями – це один із наших пріоритетів, адже ми хочемо підвищити ефективність тієї критично важливої роботи, яку рятувальники виконують на сході, – зазначив пан Мунтяну. – На охопленому конфліктом сході України – особливо вздовж «лінії зіткнення» – чимало місць, де важко, а часом взагалі неможливо визначити точну адресу. Ми переконані, що ця технологія разом із навчальними можливостями, які ми надаємо Державній службі України з надзвичайних ситуацій, неодмінно допоможе врятувати ще більше життів».

Засновник та CEO компанії what3words Кріс Шелдрік додав: «Ми надзвичайно раді бачити, що рятувальні служби, що працюють у Донецькій, Луганській та Запорізькій областях, користуються системою what3words, аби їхні рятувальники могли швидше знаходити місця надзвичайних ситуацій. Неважливо, де саме ви знаходитесь, якщо ви потребуєте допомоги, але дуже важливо, аби рятувальні служби могли з легкістю вас знайти. Однак коли ви потрапляєте у надзвичайну ситуацію чи небезпеку, вам може бути складно точно описати своє місцезнаходження, а час в таких випадках відіграє ключову роль. Тут у нагоді стане what3words, адже ця технологія допомагає людям не просто отримувати допомогу, а отримувати її без зволікань саме в той момент, коли така потреба виникне».

ПРООН не тільки провела тематичні навчальні тренінги для рятувальників, а й передала технічне обладнання, аби співробітники ДСНС могли використовувати технологію what3words на сучасних гаджетах. Поставка включала 233 сучасних планшети, 69 комп’ютерів, інтерактивну панель, роутери та ноутбук. Закупівля обладнання для підрозділів ДСНС здійснена у межах Програми ООН із відновлення та розбудови миру за фінансової підтримки урядів Данії, Швейцарії та Швеції.

Для довідки

Ця ініцітива є результатом експерименту Лабораторії інноваційного розвитку ПРООН із пошуку рішень для прискорення реагування екстрених служб.

Програму ООН із відновлення та розбудови миру реалізують чотири агентства ООН: Програма розвитку ООН (ПРООН), Структура ООН із питань гендерної рівності та розширення прав і можливостей жінок (ООН Жінки), Фонд ООН у галузі народонаселення (UNFPA) і Продовольча та сільськогосподарська організація ООН (ФАО).

Програму підтримують дванадцять міжнародних партнерів: Європейський Союз (ЄС), Європейський інвестиційний банк (ЄІБ), Посольство США в Україні, а також уряди Данії, Канади, Нідерландів, Німеччини, Норвегії, Польщі, Швейцарії, Швеції та Японії.

Про what3words

Розроблена у 2013 році у Лондоні технологія what3words, співтворцем якої став Кріс Шелдрік, – це найпростіший спосіб повідомити своє місцезнаходження. Система покриває увесь світ, не потребує жодних оновлень та підключення до інтернету. Згенеровані технологією адреси – це максимально зрозумілий для людського сприйняття формат, що дозволяє легко ділитися своїми точними координатами з іншими. Він також може використовуватися у роботі різноманітних платформ та пристроїв, як-от у застосунках для виклику таксі чи для організації електронної торгівлі. Система також оптимізована для зчитування голосових запитів та має вбудований модуль, що перешкоджає виникненню ймовірних помилок, одразу визначаючи та виправляючи їх.

Безкоштовний застосунок what3words можна завантажити для ОС iOS та Android або ж скористатися онлайн-мапою, завдяки чому користувачі можуть ділитися координатами та орієнтуватися за адресами у форматі what3words на 45 мовах. Мільйони таких адрес вже використовуються у всьому світі, а бізнеси таким чином заощаджують кошти, їхня робота стає ефективнішою, а досвід користування їхніми послугами серед клієнтів стає кращим.

Знайдіть свою what3words адресу тут.

Система what3words інтегрована в різноманітні застосунки, платформи та вебсайти за допомогою простого коду. Продукти, що працюють на основі цієї технології, є безкоштовними, а окремі НУО, які відповідають встановленим критеріям, сплачують символічний внесок. Партнерами проєкту є Mercedes-Benz, Triumph Motorcycles, Premier Inn, AA, а також рятувальні служби по всьому світу.

У команді працює понад 100 співробітників, а офіси компанії є у Великій Британії, США, Німеччині та в Улан-Баторі в Монголії. Компанія залучила понад 80 млн фунтів стерлінгів інвестицій від таких кампаній, як Intel, Aramex, Deutsche Bahn, Subaru та Sony Investment Fund.

Для запитів ЗМІ

Юлія Самусь, керівниця відділу комунікацій, ПРООН в Україні, yuliia.samus@undp.org, +380 97 139 1475

Лейла Меккі (Leilah Mackie), менеджерка із зв’язків з громадськістю, what3words, leilah@what3words.com